My jsme se blíže podívali na několik z nich. Batohy byly jednak testovány naostro ve skutečné lavině (čtěte v článku Test lavinového batohu v lavině) a druhá část spočívala v dlouhodobém používání. Lavinoví specialisté Střediska lavinové prevence z Jasné dali batohům řádně do těla, když s nimi byli skoro každý den v terénu.

Metoda testování

Batohy byly každodenně používané při práci lavinového specialisty. Ten tráví převážnou část zimy v terénu sbíráním dat, školeními záchranářů, mapováním a dokumentováním lavinových nehod. Neustále se pohybuje v terénu, kde laviny jsou běžným jevem. Lavinový batoh patří mezi jeho základní vybavení. Každý z testovaných batohů měl svůj evidenční list, do kterého byly zapisovány postřehy a komentáře. Po určitém období batohy rotovaly, tak aby každému ze specialistů prošly rukama všechny batohy.
Cílem testování nebylo najít nejlepší batoh, ale zjistit jejich dobré ale i slabší stránky.
Batohy se lišily tvarem airbagů a také inflačním systémem (mechanismus zajišťující naplnění batohů vzduchem nebo plynem).

Inflační technologii SNOWPULSE používá ve svých batozích MAMMUT (aktuální majitel zn. SNOWPULSE), SNOWPULSE a FERRINO, rozdíl je pouze v jejich evolučním stupni. Do vaků je vháněn stlačený vzduch. Vak s tímto systémem je jednokomorový. Nafukuje se kolem hlavy a krku (SNOWPULSE / MAMMUT GUIDE 30 a FERRINO CYBER SAFE 30), nebo jako polštář za hlavou (MAMMUT RAS 22). Plnícím médiem u batohů BCA je také stlačený vzduch a vak má tvar polštáře, který se vám nafoukne za hlavou.

U batohů ABS je plnícím médiem stlačený dusík. ABS je první firma, která přišla na trh s lavinovým batohem. Mechanismus aktivace batohu je odlišný od ostatních. Zatímco ostatní používají mechanická táhla, ABS používá táhlo s pyrotechnickou patronou. ABS vaky jsou dva a nafukují se po stranách batohu.

Objem vaků kolísá v závislosti na výrobci od 150 do 170 litrů. 150 litrů je plně dostačující objem na to, aby vás dostal na povrch laviny. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé batohy.

Rady pro majitele batohů:

 • V autobuse, v lanovce je třeba schovat a zajistit táhlo proti nechtěné aktivaci. V přeplněné kabince může batoh někomu ublížit.
 • V žádném případě nepřeceňujte schopnosti batohu, i on má své limity. Při velkých lavinách a terénních pastech vám nemusí pomoci.
 • Pravidelná kontrola batohu je nezbytná a před zimou je dobré si batoh zkusit aktivovat. Totéž platí, i když se delší dobu nepoužíval.
 • Důležité je správné zabalení vzduchového vaku / vaků. Když si je dobře zabalíte, jejich nafouknutí bude bezproblémové a batoh se vám bude i lépe nosit.
 • Na rozdíl od batohu klasického při lyžování ve volném terénu musí být batoh lavinový pevně přitažen popruhy (hrudní, bederní), aby ho z vás lavina nestrhla.
 • Také je potřeba mít zapnutý popruh mezi nohama.
 • Před cestou letadlem si přečtěte článek Přeprava tlakových nádob.
Srovnání základních informací:


Test lavinových batohů


ABS VARIO 25

ABS VARIO systém se skládá z jedné základny, na kterou je možné připevnit batohy různých objemů. Základna se dá pořídit ve dvou velikostech v závislosti na vaší výšce.

Na základnu je možné připevnit vršky i jiných výrobců (Dakine, Evoc, Arva, Rocksnake, North Face, od letoška i Atomic, Head a dalších). My jsme testovali ABS VARIO – 25 litrový batoh i se základnou. Pokud nepotřebujete zavazadla, stačí vozit základnu s krytem, čímž získáte malý a lehký batoh.

Batoh se dá vcelku dobře sbalit s rukávem pro sondu, dobře sedí na zádech a vyhovuje různým typům postav. Výhodou je možnost umístit táhlo buď na pravou, nebo levou stranu, podle toho zda jste levák, nebo pravák. Toto je výhoda, neboť při lavině třeba táhlo pohotově zatáhnout. V případě, že za táhlo nezatáhnete, batoh jako byste ani neměli.

Připnutí lyží přiloženými popruhy nebo přilby do samostatné externí síťky je jednoduché. Při výšlapu strmým žlabem vám občas lyže překážejí patám. Materiál batohu je odolný vůči oděru a během intenzivního používání nevykazoval zvýšené známky opotřebení nebo poškození (např. hranami lyží).

Vadou přídavné části je až překvapivě promokavá tkanina, která již při slabém mrholení nebo mokrém sněžení nedokázala být zcela voděodolná. Táhlo není pevně zabudované v ramenním popruhu. Pokud se táhlo právě nepoužívá, na bederním pásu je kapsička, kam je možné táhlo schovat. Při zasouvání táhla je třeba být zvlášť opatrný a mít to předem doma odzkoušené. Batoh má po stranách dva nezávislé vzduchové vaky. V případě poškození jednoho ještě může pomoci druhý. Balení vaků je jednoduché, vaky jsou zajištěné suchým zipem dostatečně a i při nadměrném nabalení batohu zůstávají zapnuté. Při balení vaků je třeba vypustit z nich vzduch. K tomu slouží ventil stlačitelný prstem. Batohy mají pár „hluchých popruhů", které překážejí. Na otevírání batohu je třeba si zvyknout, ne vždy se podaří otevřít správný zip. Uvnitř batohu se nachází tlaková bombička naplněná stlačeným dusíkem. Bombičku je možné naplnit pouze u autorizovaného dealera. Pokud se batoh déle nepoužívá, doporučujeme plynovou láhev občas zvážit přesnou váhou a porovnat s váhou stanovenou výrobcem při jejím zakoupení (tlakové láhve ABS nemají integrovaný tlakoměr). Zabráníme tak nepříjemnému překvapení, když batoh nebudeme moci aktivovat, neboť v bombičce není dostatečný tlak.

Výhody

- Možnost umístění táhla aktivace vzduchového vaku na levou, nebo pravou stranu uživatelem.

 • Batoh se dobře balí, s rukávem pro sondu, dobře sedí na zádech, vyhovuje různým somatotypům.
 • Možnost připnutí lyží přiloženými popruhy, přilby do samostatné síťky.
 • Materiál těla batohu je odolný vůči oděru, bez známek opotřebení nebo poškození např. hranami lyží.
 • Vzduchové vaky jsou dva, na každé straně jeden, v případě poškození jednoho ještě může pomoci druhý. Vypouštění je podobné jako u batohů BCA, přes ventil stlačitelný prstem, balení vaků je jednoduché, intuitivní, vaky jsou zajištěny suchým zipem.
 • Všitá obrázková legenda s popisem instalace tlakové láhve.
 • Příprava na vak s vodou.

Nevýhody

 • Zipy sice vypadají nepromokavě, to se ale nedá říci o tkanině připojitelného vaku. Stačí slabé sněžení nebo déšť, a materiál vodu propustí do nitra batohu.
 • Batoh má velké množství „hluchých popruhů“, které překážejí, na otevírání batohu je třeba si zvyknout, ne vždy se podaří otevřít správný zip.
 • ABS systém pracuje s pyrotechnickým plynem, vak neplní stlačený vzduch, tím pádem odpadá možnost plnění v autorizovaných Scuba obchodech.

Shrnutí:

Velmi dobře sedící batoh. Základna je vynikající, což se bohužel nedá říci o připojitelném vaku (není nepromokavý). Na jednu základnu můžete připojit vaky různých objemů a značek podle toho, na jakou túru se chystáte.


BCA FLOAT 18, 36

Oba batohy dobře sedí na zádech. Materiál těla batohu je rigidní, odolný vůči oděru. Uživatel ocení jednoduchý systém nastavení hrudního popruhu. Ergonomie táhla ve tvaru disku je zajímavá, praktická, snadno uchopitelná i v hrubých rukavicích. Jeho nevýhodou je, že se nedá přehodit na levý ramenní popruh. Menší z batohů FLOAT 18 má objem jen 18 litrů a je ideální pro lyžování mimo sjezdovky a krátké skialpinistické túry. I přes jeho malý objem se dá do něj dobře sbalit. Vejde se do něj všechno nezbytné. Sonda, lopatka, lékárnička, láhev na vodu a ještě i větrovka. Jeden popruh umožňuje přichycení lyží nebo cepínu. Do většího (FLOAT 36) se už dá sbalit i na vícedenní túru, případně delší pobyt v lavinovém terénu. Na batoh se dají jednoduše připnout lyže i cepín zároveň. Taktéž i snowboard. Jeho nevýhodou je tvar, který se směrem nahoru rozšiřuje. Při úplném naplnění batohu s připnutými lyžemi se občas stávalo, že se sám od sebe začal rozepínat.

Instalace tlakové láhve nedělá větší problémy. Pro případ je v batozích všitý návod ve čtyřech jazycích. Tlakovou nádobu je možné si plnit v potápěčských centrech. Chce to trochu zručnosti a pořádně si nastudovat návod. Je třeba to dělat důsledně. Za špatně naplněnou bombičku můžete v konečném důsledku zaplatit vlastním životem. U obou batohů má vzduchový vak tvar polštáře a nafoukne se vám za hlavou. Tím částečně chrání hlavu a krk.

Výhody BCA Float 18

 • Dobře sedí na zádech, je vhodný pro jedince nižší i vyšší postavy, s užšími i širšími rameny.
 • Materiál těla batohu je rigidní, odolný vůči oděru, bez známek opotřebení nebo poškození např. hranami lyží.
 • Jednoduchý systém nastavení hrudního popruhu.
 • Dobrá ergonomie táhla, snadno uchopitelné i v hrubých rukavicích.
 • Jednoduché vypouštění nafouknutého vaku – intuitivní přístup k vypouštěcímu ventilu.
 • V batohu je všitá „legenda“ s popisem a zobrazením postupu instalace tlakové láhve ve čtyřech jazycích (EN, FR, DE, ITA).
 • Skládání vypuštěného vaku nevyžaduje žádnou speciální dovednost, skládání je jednoduché, blíží se balení kapuce do límce větrovky.
 • Hrudní pás má na pravé straně kapsu se zipem, vhodné na osobní věci.
 • Samostatné všité tunely pro umístění sondy a lopatky napomohou balení lavinové výbavy (lopatka, lavinová sonda).

Nevýhody BCA Float 18

 • Je třeba si uvědomit, že do batohu o objemu 18 l je třeba balit účelně.
 • Technologie vzduchového vaku nedovoluje upnutí lyží po stranách batohu.

Výhody BCA Float 36

 • Dobře sedí na zádech, je vhodný pro jedince nižší i vyšší postavy, s užšími i širšími rameny.
 • Materiál těla batohu je rigidní, odolný vůči oděru, bez známek opotřebení nebo poškození např. hranami lyží.
 • Jednoduchý systém nastavení hrudního popruhu.
 • Dobrá ergonomie táhla, snadno uchopitelné i v hrubých rukavicích.
 • Jednoduché vypouštění nafouknutého vaku – intuitivní přístup k vypouštěcímu ventilu.
 • V batohu je všitá „legenda“ s popisem a zobrazením postupu instalace vzduchové láhve ve čtyřech jazycích (EN, FR, DE, ITA).
 • Skládání vypuštěného vaku nevyžaduje žádnou speciální dovednost, skládání je jednoduché, blíží se balení kapuce do límce větrovky.
 • Hrudní pás má na pravé straně kapsu se zipem, vhodné na osobní věci.
 • Samostatné všité tunely pro umístění sondy a lopatky napomohou „organizaci“ balení základní lavinové výbavy (lopatka, lavinová sonda).

Nevýhody BCA Float 36

 • Batoh má úzkou základnu, k vrchu se rozšiřuje, zip má tendenci se otevírat, např. když jsou na těle batohu připevněny lyže a batoh je plně nabalen.
 • Technologie vzduchového vaku nedovoluje upnutí lyží po stranách batohu.

Shrnutí:

Šikovné a dobře sedící batohy. FLOAT 18 je ideální na ježdění mimo sjezdovky. Dá se s ním sedět na sedačce bez toho, aby si ho člověk dával dolů. FLOAT 36 měl občas problém při plném nabalení, s připnutými lyžemi se otevíral zip.
FERRINO CYBERSAFE 30

Tento batoh využívá na aktivaci vzduchového vaku starší verzi SNOWPULSE inflation SYSTEM 1.0. Tělo batohu je z odolného materiálu. Do batohu se balí lehce, je přehledně oddělený. Lopatka a lavinová sonda se dají sbalit samostatně. V případě potřeby po nich nemusíte pátrat v útrobách batohu. Bederní popruhy mají na obou stranách zapínatelné kapsy na osobní věci, případně kompaktní fotoaparát. Připnutí lyží a jednoho cepínu není problém.

Jelikož batoh používá starší systém aktivace airbagu, instalace tlakové láhve vyžaduje více času. Nádobku lze naplnit odpouštěním z potápěčské láhve. Ale na to budete potřebovat speciální redukci a nástroje. Vzduchový vak je zabudován v ramenních popruzích a nafukuje se kolem hlavy a krku. Během pádu laviny chrání hlavu a krční páteř. Tento tvar vzduchového vaku podporuje tvorbu dýchací dutiny při případném úplném zasypání. Jelikož vak je zabudován v ramenních popruzích, nemusí být nošení batohu příjemné pro každého. Lidem s úzkými rameny pravděpodobně batoh nebude sedět. Táhlo je z popruhu a má tvar oka, částečně je potažené plastem. Jeho uchopení vyžaduje cvik a v případě stresu může být problém jím zatáhnout.

Výhody

 • Samostatné oddělení batohu slouží k uložení základní lavinové výbavy (sonda, lopatka).
 • Batoh se snadno balí, bederní popruhy mají zapínatelné kapsy na osobní věci (mobilní telefon, klíče, peněženka).
 • Příprava pro vak s vodou.
 • Možnost připnutí lyží, horolezeckého cepínu i snowboardu, klasická koncepce, kterou známe z alpinistických batohů.
 • Materiál těla batohu je pevný, odolný vůči oděru, bez známek opotřebení nebo poškození např. hranami lyží.

Nevýhody

 • Starší verze SNOWPULSE inflation SYSTEM 1.0, instalace tlakové láhve vyžaduje více času, každopádně jde o 100% fungující systém, evolucí je SNOWPULSE inflation 2.0.
 • Těžší dotahování popruhů.
 • Vzduchový vak je integrován v ramenních popruzích, což zvětšuje jejich objem, jsou méně flexibilní, tlačí na klíční kosti i přes oblečení, ramenní popruhy mají širší geometrii, sedí spíš jedincům se širšími rameny.
 • Výhled do stran při nafouknutém vaku je omezený, avšak dostatečný.
 • Popruhové táhlo aktivace vzduchového vaku je jen popruh, špatně uchopitelné zejména v rukavicích.

Shrnutí:

Batoh poskytující vynikající ochranu hlavy a krku. Kvůli staršímu systému je manipulace s tlakovými bombičkami trochu obtížnější. Táhlo není úplně ideální. Vhodný pro lidi se širokými rameny.


MAMMUT/SNOWPULSE GUIDE 30

Vzduchový vak tohoto batohu je aktivován novějším SNOWPULSE inflation SYSTEM 2.0. Instalace tlakové bombičky je o poznání jednodušší a rychlejší. Batoh je přehledně rozdělen. Přístup k důležitým věcem (lopatka, sonda) je rychlý. Na batoh lze připnout cepín, lyže, ale i snowboard. Batoh působí robustně a odolně a takový opravdu i je. Oka na připnutí lyží a cepín jsou z pogumovaného ocelového lanka. Když je nepotřebujete, dají se šikovně zasunout do útrob batohu. Táhlo aktivace vzduchového vaku se nachází v levém ramenním popruhu. Táhlo tvoří plastové „Téčko“ červené barvy s aretační pojistkou. Je snadno uchopitelné i v hrubých rukavicích. Táhlo není možné přemístit na pravou stranu. Vzduchový vak se rovněž jako při batohu FERRINO CYBER SAFE 30 nafukuje kolem hlavy a krku. Ochrana excelentní, ale při nošení platí totéž co u jeho předchůdce. Ramenní popruhy mohou mírně tlačit. Široká ramena jsou pro tento typ batohu výhodou. MAMMUT SNOWPULSE GUIDE 30 a FERRINO CYBERSAFE 30 jsou skoro identické batohy a liší se pouze v detailech, v táhle a použitém inflačním systému. Pro naplňování tlakových nádob platí totéž co u předchozích dvou batohů.

Výhody

 • Nová verze SNOWPULSE systému – instalace tlakové láhve je jednoduchá, rychlá (inflation SYSTEM 2.0).
 • Samostatné oddělení batohu slouží k uložení základní lavinové výbavy (sonda, lopatka).
 • Batoh se snadno balí, bederní popruh na levé straně má kapsu se zipem.
 • Příprava pro vak s vodou.
 • Možnost připnutí lyží, horolezeckého cepínu i snowboardu, oka jsou z pogumovaného lanka.
 • Táhlo aktivace vzduchového vaku se nachází v levém ramenním popruhu, táhlo tvoří plastové „Téčko“ červené barvy s aretační pojistkou, snadno uchopitelné i v hrubých rukavicích.
 • Materiál těla batohu je pevný, odolný oděru, bez známek opotřebení nebo poškození např. hranami lyží.

Nevýhody

 • Malou nevýhodou nového inflation SYSTEM 2.0 je tzv. klíč pro uvolnění pojistky ventilu, je samostatnou částí, která se může ztratit.
 • Těžší dotahování popruhů.
 • Vzduchový vak je integrován v ramenních popruzích, což zvětšuje jejich objem, jsou méně flexibilní, tlačí na klíční kosti i přes oblečení, ramenní popruhy mají širší geometrii, sedí spíš jedincům se širšími rameny.
 • Výhled do stran při nafouknutém vaku je omezený, avšak dostatečný.

Shrnutí:

Excelentní ochrana hlavy a krku. Oproti předchozímu systému vylepšené táhlo a manipulace s tlakovou bombičkou.
MAMMUT FREERIDE R.A.S. 22

Mammut využívá novou verzi SNOWPULSE inflation SYSTEM 2.0. Proto instalace tlakové láhve je jednoduchá, rychlá. Batoh je navzdory nevelkému objemu dobře nabalitelný, pěkně sedí na zádech. Je vhodný pro všechny typy postav. Batoh je přehledně rozdělen se speciálním místem na lavinovou výbavu. Snowboard, lyže a jeden cepín se dají na batoh připnout pomocí předních a bočních popruhů. Táhlo aktivace vzduchového vaku se nachází v levém zádovém popruhu. Má tvar T a je z červeného plastu. I v hrubých rukavicích je táhlo snadno uchopitelné. Bohužel není možné ho přemístit na pravou stranu. Když se táhlo nepoužívá, je uzavřené v ramenním popruhu a trochu nepříjemně tlačí. Vzduchový vak je sbalený ve vrchní části batohu. Má tvar polštáře a nafukuje se za hlavou. Částečně chrání hlavu a krční páteř proti mechanickým poraněním. Naplnit tlakovou nádobku si může i sám uživatel, ale lepší je to nechat na autorizované středisko. Materiál batohu je rigidní, odolný vůči oděrkám. Během používání nejevil známky nadměrného opotřebení. Celý systém aktivace vzduchového vaku je možné demontovat. Takto batoh získá na hodnotě a je použitelný i v létě.

Výhody

 • Mammut využívá novou verzi SNOWPULSE systému – instalace tlakové láhve je jednoduchá, rychlá – (inflation SYSTEM 2.0).
 • Samostatné oddělení batohu slouží k uložení základní lavinové výbavy (sonda, lopatka).
 • Batoh se v rámci svého objemu snadno balí, dobře sedí, je vhodný pro všechny somatotypy.
 • Možnost připnutí lyží, horolezeckého cepínu i snowboardu.
 • Táhlo aktivace vzduchového vaku se nachází v levém ramenním popruhu, táhlo tvoří plastové "Téčko" červené barvy s aretační pojistkou, snadno uchopitelné i v hrubých rukavicích.
 • Materiál těla batohu je pevný, odolný vůči oděru, bez známek opotřebení nebo poškození např. hranami lyží.
 • Funkční, odolný, ergonomický batoh s moderním inflačním systémem, komplexní doladěný produkt, patří mezi nejlepší ve své kategorii.
 • Nafukovací systém je možné demontovat.

Nevýhody

 • Určitou nevýhodou nového IS 2.0 je tzv. klíč pro uvolnění pojistky ventilu, je samostatnou částí, která se může ztratit.
 • Sbalené táhlo v ramenním popruhu trochu tlačí.

Shrnutí:

Funkční, odolný, ergonomický batoh s moderním inflačním systémem, komplexně doladěný produkt, patřil mezi naše oblíbené. Jediná nevýhoda je, že pozici táhla nelze změnit. Leváci si musí najít vhodný způsob, jak zatáhnout za táhlo. Nevýhoda je tlačící táhlo.
Závěr

Testované batohy nám ukázaly momentální trend v lavinové prevenci. Jednoznačně je při lavině třeba zůstat na jejím povrchu. Tehdy se vaše šance na přežití zvyšuje. V zásadě platí, že zůstat na povrch = zůstat naživu.

Vůbec není důležité, jaký typ plynu nafukuje vzduchový vak. Všechny batohy to dokážou do tří sekund. Tlakové nádoby některých batohů (MAMMUT / SNOWPULSE, FERRINO a BCA) je možné si doplnit stlačeným vzduchem. My jsme to běžně dělali, ale pro normálního uživatele je lepší, bezpečnější a pohodlnější si to dát udělat v autorizovaném servisu.

Lavinový batoh v žádném případě nenahrazuje základní lavinovou výbavu (vyhledávač, sondu a lopatku). Při extrémně velkých lavinách, i když máte lavinový batoh, stále můžete skončit v nánosu sněhu.

Obchodníci často říkají, že batohy jsou drahé, ale v jedné větě se ptají, jaká je cena lidského života? Ano, nevyčíslitelná! Pokud se rozhodnete, že si lavinový batoh zakoupíte, určitě děláte správnou věc, jen nezapomínejte na to, že je to také technická pomůcka, kterou je třeba dokonale ovládat.

Mnoho slunečních a bezpečných dní na horách vám přeje Středisko lavinové prevence. Horám zdar!