Adéla Kettnerová byla nejlepší nejprve v superG, pak následně udržela dominanci v celé superkombinaci. „Je teprve třetím rokem mezi ženami a stává se z ní zkušená závodnice. Její výkony jsou zatím trochu nevyrovnané, ale pokud dojede bez zaváhání do cíle, tak je ve výsledcích vždy velmi vysoko,“ ocenil ji reprezentační trenér Daniel Mačát.

Její náskok 17 setin nebyl nějak velký, takže se dala očekávat obrovská ofenzíva soupeřek ve slalomové části. Ovšem česká závodnice udržela nervy na uzdě a předvedla vyzrálý výkon, ve kterém dokázala nejlepším slalomářkám nadělit další tři desetiny a zaslouženě zvítězila. V nedělním slalomu však padla.

Stříbrný stupeň vítězů přidal Jan Gardavský, kdy vedení po superG ztratil až ve slalomu s králem loňské sezony Frauem, za nímž zaostal jen čtyři setiny. „Patří do špičky už několik let a tak jeho výkony po studijní pauze nejsou překvapením, přestože se jela tři kola v jeho ne úplně nejoblíbenějším slalomu,“ dodal trenér Mačát.

Třetí pozici ve slalomu získal bolestí operovaného kolena sužovaný Jan Němec. „Opravdu trpěl, ale zabojoval. Ale je v křeči a trápí se. O nějakém zlepšení ještě nemůžeme mluvit,“ hodnotil trenér. Odjede sice na světový pohár do Libanonu, ale pak zvažuje pauzu, aby se stihl řádně nachystat na mistrovství světa v Japonsku na konci léta.

Smůlu měli další dva čeští špičkoví lyžaři Kolouch a Štěpánek po vynikajících představeních v úvodních závodech FIS. Bohužel zkušený Martin Štěpánek neměl svůj den v sobotu ani v neděli a po chybách ve slalomových kolech vypadl v obou závodech.

Mladší Lukáš Kolouch se pustil do slalomu superkombinace s velkým odhodláním bojovat o nejvyšší příčky, ale při mohutných záběrech paží po startu si bodl hůlku mezi lyže a při následném pádu vyhodil rameno… „Naštěstí se ho asi po deseti vteřinách podařilo vrátit a na rentgenu nebyl žádný nález. Nedělní slalom absolvoval přes bolest, a i když nemohl předvést ostrý start, podařilo se mu vybojovat deváté místo,“ popsal Daniel Mačát.

Velkým překvapením byly výkony Němky Portmannové. Do závodu v Předklášteří byla suverénní a zdálo se, že letos nebude mít konkurenci. Ale český světový pohár ji s pátým a osmým místem nevyšel podle očekávání.

Mezi muži se fenomenální Ital Frau také neprosadil tak výrazně. I když zlato a stříbro z něj rozhodně dělá největšího favorita na obhajobu křišťálového globu. Každopádně tento úvodní díl seriálu představil čtyři vítěze ve čtyřech startech, což dokazuje velkou vyrovnanost.

Pořadatelsky byl závod znovu (jako každý rok) bez chybičky zvládnutý týmem Sokola Předklášteří pod vedením Pavla Ivánka.

Světový pohár pokračuje o tomto víkendu premiérou v libanonské Faqře. Sice se neukáží široké výběry předních zemí, zato se očekává kromě domácích start dalších nováčků z Indie a Íránu.

Kompletní výsledky na ww.fis-ski.com.

Lyžování na trávě 2013 kalendář
5. – 7. 7. SP Předklášteří
12. – 14. 7. SP Faqra Libanon
19.-21. 7. SP Zell am See Rakousko
30. 7. – 4. 8. MSJ Rettenbach, Rakousko
16. -18. 8. SP Tambre Itálie
22.-25. 7. SP Marbachegg Švýcarsko
3.-8. 9. MS Šišikašuku Mijagi Japonsko