Mé dva kratičké pobyty zde jsou pokaždé zarámovány osobností místních instruktorů. Chovali se vždy velmi korektně, to se prostě musí, ale občas se v nich probudil jakýsi čertík. A já jsem se spíš cítila jako jejich kamarádka než jako klientka. Ten první nás doprovázel na prohlídce areálem na telemarkových lyžích. Kdyby bylo možné, abych se rozdělila ve svých čtyřiceti na dvě dvacítky, každá s jedním prknem na nohou, tak bychom jistě na těch snowboardech jezdily za ním. Instruktor nám vždycky jen ukázal, kudy máme jet a sám se vydal se svou volnou patou do hlubin zdejších modřínových lesů. Kdo má rád jízdu mezi stromy, cítí se tu jako v ráji.

Puy St. Vincent
Pan instruktor
A ten druhý nás mezi ty stromy vzal na jízdu volným terénem, ale zrovna byly takové sněhové podmínky, že by se snad lépe hodily brusle. Za odměnu, že jsme jízdu s ním přežili, jsme si mohli připít z jeho placatice.
Ve vesnici samotné se  zde ve  zvláštním koktejlu spojuje nádhera vysokých hor a větřík od Středozemního moře. Když si stoupnete před mrňavý kostelík, který zdobí chudě zdobené sluneční hodiny s hořce ironickým nápisem Pour un minute de délice, une eternité de suplice – snad něco jako Pro minutu potěšení celá věčnost utrpení – vidíte obojí.
Je odtud výhled do nádherného širokého údolí. Je otázkou, zda ten pohled připadal okouzlující i místním obyvatelům v roce 1720, kdy odtud vyhlíželi, zda se k nim neblíží morem nakažení Marseillští. Tehdy se tu horečně stavěla morová zeď, která končila na břehu nedaleké řeky Durance. A na druhou stranu je vidět na národní park Écrins a jeho čtyřtisícovky.

Puy St. Vincent
I ženy jsem tu potkala originální. Martine Rolland si pořídila na důchod zapadlou hospůdku jménem Tournoux. Byla první ženou, která se vlámala do maskulinního světa horských vůdců a stala se v tomto oboru profesionálkou. „To otec vás vedl k lásce k horám?“ ptala jsem se jí. „Kvůli tatínkovi bych něco takového nedělala!“ V létě dosud vodí klienty po okolních kopcích.
Poslední bizarností, kterou Puy Saint-Vincet nabízí, je pivovar v údolí, který si pořídil pro změnu místní lyžařský šampión. Asi je to pro střední věk, kdy už máme natočeno dost výškových kilometrů, dobré.

Informace o středisku v atlasu středisek SNOW.CZ

Více fotek ze střediska ve fotogalerii SNOW.CZ