Jak bude tuhá nadcházející zima, zajímalo z existenčních důvodů nejen naše předky. Náznaky přírody a hlavně jejich pestrá interpretace nenechá zcela klidnými ani dnešní lyžaře.

Podle úrody jeřabin lze podle některých pranostik odhadnout množství sněhu - a letos jich bylo hodně. Alespoň v krušnohorských Abertamech.

Jiný krušnohorský pozorovatel se řídí třiatřiceti indiciemi, například tukem divočáků nebo srstí jelenů či psů, které mu napoví charakter nadcházejícího ročního období. Podle něj je však na přesnější předpověď ještě brzy.

Více o předpovědi množství sněhu v zimě podle úrody jeřabin čtěte v článku iDNES.cz!

O zimách posledních let se nedá říci, že by měly jednoznačný charakter - dlouhotrvající zimy začínaly obvykle pozdě, až po Vánocích (např. 2012/13), naopak zimy s brzkým příchodem sněhu brzy vystřídalo jaro (např. 2010/11). Celkem spolehlivě se projevuje jistý kompenzační efekt - po jednom extrému často přichází extrém opačný.

Mezi kuriozní předpovědi patří ta podle svatomartinské pečeně. V minulé i předminulé zimě se v zásadě vydařila.

Daleko od skutečnosti nebyla ani loňská zpráva, předpovídající extrémní zimu podle úbytku ledu v Arktidě.

Mnohé jiné "předpovědi" naopak nevyšly vůbec.

Počítačový model organizace NOAA ve střední Evropě počítá spíš s teplotně lehce nadprůměrnou zimou, zvláště v únoru. I jeho spolehlivost je ovšem dost nízká, takže při troše štěstí můžete vytvořit úspěšnou předpověď zimy z hodu korunou.

O tom, jak se předpovídá zima a vyhodnocuje její tuhost, čtěte v článcích Českého hydrometeorolo­gického ústavu Jaká bude zima 2013/14?, Kdy byla naposled tuhá zima? nebo v článku Lze předpovědět zimu na konci léta? na portálu MeteoAktuality.cz!