Vůbec není divu, že přitahovaly lidi již od pradávna. Městečkům pod horami dal nový životní impulz boom horských sanatorií, který předcházel horskému turismu, jak jej známe dnes. Tato historie dává místům v patách Vysokých Tater nevšední atmosféru a zároveň je jaksi opravňuje navazovat dalšími projekty pro turisty, mezi které patří samozřejmě lyžování.

Jestli nějaké středisko Slovenska prodělalo zásadní posun, pak to byla zejména Tatranská Lomnica. V posledních sezónách se změnila z dost omezeného a nepohodlného areálu jen pro experty na moderní středisko nabízející celé spektrum sjezdovek od nejnáročnějších po začátečnické. Mimořádná je možnost sjezdu na jeden zátah ze Skalnatého sedla až do města po zásadně rozšířených a kompletně zasněžovaných tratích. Nahoru, částečně paralelně s tou starou vozí i moderní lanovky. Auta jsou dole polykána novými obřími parkovišti… Kdo tu byl před pár lety, nepozná to tu.


Štrbské Pleso

Posunu za pár posledních let doznalo i Štrbské Pleso. Dostalo novou a krásnou sjezdovku na Solisku, která svou kvalitou jasně předčila všechny předchozí a posunula celé středisko o kvalitativní stupínek výše. Širokou trať s příjemným pulzujícím sklonem obhospodařuje moderní sedačka. Nahoře přibyl ještě bufet a nové WC.

www.strbske-pleso.cz

Skalnaté pleso

Skalnaté pleso leží ve výšce 1 751 m n. m. ve Skalnaté dolině pod vrcholem Lomnického štítu. Návštěvníci se mohou přímo k plesu, které občas v létě vysychá, vyvézt kabinkovou lanovkou z Tatranské Lomnice. Cesta lanovkou odkrývá krásné výhledy do okolí Tatranského národního parku, ale smutný příběh vichřice z roku 2004 je bohužel nepřehlédnutelný. Bude trvat ještě několik generací, než se zničených 12 000 hektarů lesa obnoví. Až nahoru na Lomnický štít do výšky 2 634 m n. m. jezdí kyvadlově dvě červené kabiny, každá pro 16 cestujících včetně průvodce. Lanovka překonává vzdálenost 1 867 m s výškovým rozdílem 868 m a s maximálním sklonem 80 %. Výjezd nahoru je sám o sobě velikou turistickou atrakcí a zážitkem, na vrchol se dostane jen omezený počet návštěvníků a je možné tam pobýt maximálně 50 minut – kdo by snad chtěl nahoře zůstat déle, může využít speciální nabídky na přenocování. Pokud štít není zrovna zahalen do mraků, jsou výhledy do okolí, i díky nadmořské výšce, opravdu dechberoucí.

www.vt.skNa skialpech k Zamkovského chatě

Cílem mnoha turistů v Malé Studené dolině je známá Zamkovského chata, nejníže položená vysokohorská chata ve Vysokých Tatrách. Chata leží ve výšce 1 475 m n. m. asi hodinu cesty od horní stanice vleku Hrebienok a je pro návštěvníky otevřená celoročně – v zimě pro skialpinisty, v létě pro pěší turisty. Protože jiný přístup než pěší není možný, musí veškeré zásoby na chatu vynést nosiči na svých bedrech. V chatě panuje přátelská domácí atmosféra a na výběr z jídelního lístku jsou slovenské národní speciality, jako jsou brynzové halušky, pirohy nebo dezert z bramborového těsta s vlastnoručně natrhanými borůvkami.Humno – après-ski budoucnosti

Humno neboli česky stodola je nový après-ski hit Tatranské Lomnice. Novostavba je postavena ze starého materiálu, aby maximálně evokovala interiér původní koliby, použité dřevo pochází z mnoha starých stodol na Slovensku a jedné v Rakousku. Atmosféru coby dekorace doplňují skutečné pracovní nástroje vypůjčené ze skladů filmových archívů. Ale: u stropu visí Cadillac, ve kterém skutečně jezdila Madonna při svém slovenském turné. Čelní stěna budovy je zaranžována tak, jako by jí projela rolba s radlicí tlačící skutečný sníh, o jehož doplňování se stará ve stropě zabudovaný výrobník na led, v její kabině pak sídlí dýdžej. Na velkém parketu se konají diskotéky, které začínají „skutečnou tatranskou vichřicí“ – fukary vytvářejí vítr, který je efektně zkoordinovaný se zvukovými efekty… Okázalost celého projektu připomíná až trochu arabský svět, ale zase magneticky přitahuje zvědavé turisty. Nutno přiznat, že by byla škoda Humno alespoň jednou nenavštívit.

www.humnotatry.sk
Kde bydlet?

Grandhotel Starý Smokovec

Stará secesní budova hotelu (zprovozněn r. 1904) je dodnes jednou z dominant místa. Hotel byl původně postaven jen pro nejbohatší klientelu, ostatně seznam VIP hostů obsahuje jména jako Edvard Beneš, který zde měl dokonce dočasné sídlo, Vlasta Burian nebo Toni Sailer. Secesní stavba obsahuje ale již moderní útroby a kloubí atmosféru starých časů a moderní komfort. Normální člověk může mít pocit, že podobné hotely jsou i nyní pouze pro bohaté, ale nenechme se mýlit. Loňská akční nabídka začínala na ceně 47 EUR na den, přičemž obsahovala vedle bydlení a polopenze i vstup do wellnessu a skipas.

Black Stork a Hotel International

Když se 27jamkové golfové hřiště Black Stork v zimě promění ze zeleného na bílé, mohou návštěvníci vyměnit golfové hole za běžecké a využít sedm kilometrů běžeckých tratí. Tratě se upravují každý den a je zde možnost vybrat si hned ze čtyř okruhů dlouhých od 1 300 do 2 300 m. Resort se nachází na úpatí Vysokých Tater a výhledy na Lomnický štít v pozadí jsou zde opravdu unikátní. V hotelu International, který je součástí resortu, si návštěvníci mohou odpočinout po sportovních výkonech v moderním relaxačním centru.

Grand Hotel Permon

Grand Hotel Permon je jedním z největších hotelů na Slovensku, nachází se na konci obce Podbanské ve Vysokých Tatrách. Je výjimečný svou polohou, nabízí krásné výhledy na majestátní štít Kriváň. Pyšní se největším hotelovým wellness a relaxačním centrem na Slovensku. V saunovém světě se lze vyhřát v klasických finských saunách či se naopak zchladit při masáži ledovou tříští, uvolnit se v římských lázních, odpočinout si při bylinkové a eukalyptové aromaterapii či načerpat sílu v solné jeskyni při poslechu vlnobití moře a pokřikujících racků. Mezi jednotlivými relaxačními procedurami se prochází i venkovním prostorem s jezerem a výhledem opět na magický Kriváň. Zajímavostí je vlastní 3D kino pro děti.

AquaCity Poprad

Luxusní čtyřhvězdičkový a tříhvězdičkový hotel je součástí popradského vodního komplexu AquaCity. A s vodním světem se velmi dobře doplňuje. V pokoji si totiž obléknete župan a pohodlně projdete samostatným vchodem přímo do bazénového, příp. wellness centra, která jsou obě v ceně ubytování. Hotel Seasons je určen spíše pro rodiny s dětmi, luxusní Mountain View pro náročnější klienty – z jeho pokojů se naskýtá výhled na celé panorama nedalekých Vysokých Tater. AquaCity leží na kraji Popradu a třeba z Tatranské Lomnice je to k němu autem asi čtvrthodinka.


Vzniklo ve spolupráci se Slovenskou agenturou cestovního ruchu.

www.slovakia.travel