Ve výčtu hříšných lyžařských komplexů, které se chlubily větší celkovou délkou sjezdovek, než se dala změřit, nechyběli zástupci z žádné velké alpské země, přičemž někteří uváděli skoro trojnásobek skutečnosti. Mnohde se počítaly délky vynásobené „kličkovacím“ koeficientem, jako by lyžař trať šněroval od kraje ke kraji, přidávalo se i za nadprůměrnou šířku sjezdovek nebo se opakovaně přičetly i souběžné varianty tratí. A když to nestačilo, přihodilo se ještě něco navíc. Zajímavé je, že na aféru s nafoukanou kilometráží sjezdovek reagovaly prakticky jen rakouské areály.

O největších rozdílech, které zjistil kartograf Schrahe, čtěte v článku Sjezdovky, které neexistují!

Někde ubrali symbolicky, jinde až tři čtvrtiny

Na jaře 2013 rakouský svaz lanovek doporučil všem svým členům sjezdovky přeměřit a řídit se přitom Schraheho metodou „délka středem trati“. Už během léta 2013 se mnohá střediska jala škrtat čísla.

Mölltaler Gletscher

Největší redukční dietou si prošel Mölltalský ledovec – z původních 71 km nyní uvádí jen 17 km, což znamená, že zhubl o více než tři čtvrtiny. Na třetinu se smrskla houpačka Kals Matrei ve Východním Tyrolsku – ze 110 km na 37 km. Pohubl i zillertalský komplex Hochzillertal Hochfügen, který nyní vykazuje 77 km oproti původním 155 km. Na půlku ubral také východotyrolský Sillian – nyní má 22 km místo 45 km. Všechna tato střediska mají stejného vlastníka – významnou ekonomicko-politickou rodinu Schultzových, která byla za své „nafukování“ kritizována už dříve. Výsledkem je téměř opačný extrém – tratě jsou změřené tím nejpřísnějším metrem, pod kterým by neobstálo asi žádné alpské středisko.

Stubaier Gletscher Stubaier Gletscher

Zeštíhlel i Stubaiský ledovec, který v posledních 10 letech naopak nápadně mohutněl. Velká čísla se vysvětlila „koeficientem“, kdy běžný lyžař projetím všech tratí urazí údajně 70 km po sjezdovkách a 29 km po neupravovaných značených ski-route. Tuto tzv. efektivní délku tratí dnes doplňuje ještě údaj o délce po spádnici, která činí 43 km u sjezdovek a 19 km v případě ski-route. Upravuje se 205 ha plochy.

Mayrhofen – Penken Mayrhofen - Penken

V tyrolském údolí Zillertal se škrtalo z celkových 671 na 478 km – největší „sekeru“ zasadil zmíněný Hochzillertal, méně pak Mayrhofen (ze 159 na 133 km), Hintertux (z 86 na 59 km) nebo Zillertal Arena (ze 155 na 139 km). Nové měření bylo podle oficiální informace provedeno přesně v souladu s doporučením lanovkářské asociace, přičemž jednotliví provozovatelé prý standardizaci měření „uvítali“.

Jen mírně loni upravil svou velikost gigant Ski amadé – z 860 na 760 km. Tamější areály se rozhodly reagovat na doporučení svazu jako jedni z prvních. Zástupce Ski amadé přitom zdůraznil, že dříve uváděná délka nebyla záměrně nadsazená, jen někdejší měření nebyla provedena podle stejných pravidel.

Až letos se nižší číslo objevilo u nedávno vytvořené tyrolské houpačky Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau – místo 145 má mít 93 km, což lépe odpovídá už prvotnímu pohledu do mapy.

Vysvětlení ke svému obřímu areálu doplnil také exkluzivní Ischgl, který nyní uvádí hned tři délky sjezdovek – 163 km (horizontální délka), 172 km (šikmá délka) a 238 km (délka při sportovním sjezdu).


SkiWelt Wilder Kaiser

Skiwelt Wilder Kaiser, největší propojená síť sjezdovek v Rakousku, si na audit sjezdovek najal agenturu, která vystavila glejt, že tu mají všechno změřené správně – a mohou se tedy oprávněně chlubit 279 km sjezdovek.

Za jeden z mála poctivých údajů označil kartograf Schrahe i 200 km sjezdovek v lyžařském komplexu Saalbach Hinterglemm Leogang – tamější provozovatelé si mediálně libovali a údaje samozřejmě neměnili, za spravedlivější by však považovali údaj o upravované ploše sjezdovek, podobně jako je to zvykem v USA.

O nutnosti upravit kilometráž se mluvilo v případě Heiligenblutu (31 místo 55 km) nebo Bad Kleinkirchheimu (85 místo 103 km), ale nakonec vše zůstalo při starém.

Sluší se zdůraznit, že těmito úpravami se lyžařský svět o moc spravedlivějším nestal. Čísla upravila jen velmi malá část středisek, zčásti i těch, které ani moc nepřeháněla, takže údaje budou lyžaře i nadále mást u desítek, možná stovek center, a to nejen v Rakousku (tam možná nyní nejméně), ale hlavně v jiných zemích.

Úřední délka sjezdovek

Zajímavé čtení poskytuje tyrolská statistická ročenka z r. 2005, která obsahuje i „úřední“ délku sjezdovek v jednotlivých areálech – nezřídka méně, než se pak blýskalo na prospektech. Úplně věřit se ale ani těmto číslům nedá. Třeba Hintertux má podle ročenky 94 km (nejvíce se kdy chlubil 86 km), Pitztalský ledovec 47 km (sám přitom udává 37 km).


Údaje o délce sjezdovek největších tyrolských středisek ze zprávy statistického úřadu Tyrolska (2005):
Skiwelt Wilder Kaiser – 182 km
Kitzbühel – 176 km
Sölden – 137 km
Ischgl – 119 km
Serfaus Fiss Ladis – 110 km
St. Anton am Arlberg – 73 km
Obergurgl Hochgurgl – 67 km
Wildschönau – 46 km
St. Johann in Tirol – 45 km
Westendorf – 42 km
Nauders – 41 km
Stubaier Gletscher – 36 km
Mayrhofen – Penken – 34 km
Fieberbrunn – 29 km
Matrei in Osttirol – 28 km
Hochzillertal – 27 km


Hrubý odhad o rozsahu sjezdovek poskytuje i mapový portál Snowhit, kde si můžete změřit horizontální délku sjezdovek v území, které si vymezíte tahem myší. Na paměti je třeba mít, že skutečná (šikmá) délka se oproti horizontální délce liší zpravidla a zhruba o 5 % a dále, že na mapě nemusí být všechny úseky tratí (např. přejezdy, spojky) nakreslené.

Jak na to čtěte v článku Změřte si délku sjezdovek sami!

Mimochodem Rakousko nemělo důsledně vzato ani před aférou 22 000 km sjezdovek, nýbrž tratí – a to sjezdových a běžkařských dohromady. Dobrou zprávou naopak je, že lyžování v kajícím se Rakousku i netečné Francii, Švýcarsku a v Itálii je bez ohledu na čísla stále stejně dobré, jako bylo dříve. I když soutěž v „pojídaní“ kilometrů nebude mít tak ohromující výsledky.

A samozřejmě platí: samotná „délka čar na mapě“ není až zas tak spolehlivým měřítkem kvality lyžování. Jistěže ve 100 km tratí si nejspíš najdete „tu svou“ lépe než ve 20 km, ale zaručené to není. Naopak, čím více sjezdovek, tím více přejezdů. A o to otravnějších, na čím větším území se areál rozkládá. Na někoho působí mile sám velký lyžařský prostor a vyhlídková turistika s ním spojená, jiného to samé irituje.