Bolívie

Nejznámějším případem zmizelého „střediska“ byla bolívijská Chacaltaya, kdysi nejvýše položená lyžařská oblast na světě. Původní ledovec ve výšce až 5 221 m n. m. po 18 000 letech prakticky roztál v r. 2009, přitom ještě v 90. letech vědci předpokládali, že by mohl přežít až do r. 2015. Co je závažnější, že na vodě tající z torza ledovce závisí dvě města v údolí.

Ledovce mizí po celém světě, nejrychleji samozřejmě v oblastech kolem rovníku. Za tisíce let, co zde sněhová pole vydržela, je přitom lyžařsky využilo třeba jen několik desítek skialpinistů.

Indonésie

V Indonésii se krátí život ledovce pod vrcholem Puncak Jaya neboli Carstensz Pyramid. Výstup na 4 884 m vysokou horu není s lyžemi vůbec snadný – jedná se o jednu z 10 nejvyšších hor na světě, pokud jde o relativní převýšení od úpatí na vrchol. Je zároveň nejvyšší horou světadílu Austrálie a Oceánie. K výstupu je nutné získat povolení. Jméno hora získala po holandském cestovateli Janu Carstenszoonovi, který za neobvykle jasného dne zahlédl sněhovou pokrývku vrcholu – ještě dlouhá staletí ale nikdo nevěřil, že tak blízko rovníku by se mohl vyskytovat sníh. Hranice sněhu pak byla dosažena až v r. 1909.

Ledovec pro lyžařské dobrodruhy se rozpustí pravděpodobně v r. 2015, čímž z lyžařské mapy světa zmizí i celá Indonésie. Jedinou lyžařskou alternativou v této zemi byla v 90. letech lyžařská hala, ale ta byla uzavřena.

Keňa

V Keni si mohou lyžaři zatím sjet 600 výškových metrů na Mount Kenya (5 199 m), která byla podle některých geologů kdysi s výškou přes 7 000 m n. m. vyšší než Kilimandžáro a je druhou nejvyšší horou Afriky. Mizející ledovce její výšku dále snižují a zcela zmizet by měly do r. 2030. Hora byla původně sopkou, nečinná je však nejméně dva miliony let. Její vrchol byl poprvé dobyt r. 1899 a první sjezd na lyžích je zdokumentován už r. 1929.

Tchaj-wan

Ani na Tchaj-wanu nemají klasická lyžařská střediska, nicméně sníh zatím na nejvyšší hoře Jü-šan (3 997 m) každoročně bývá – padá nad hranicí 2000 m n. m. a nad 3 000 m n. m. se obvykle udrží od prosince do března. V průměru tu sněží 24 dnů v roce, ale tento počet trvale klesá. Žádné záznamy o tom, že by někdo horu sjel na lyžích, nejsou známé.

Hora Jü-šan leží uprostřed ostrova v národním parku a poprvé byla zdolána r. 1898. Název znamená v překladu Nefritová hora – získala jej podle svého třpytu. Zajímavostí je, že hora „pokračuje“ ještě čtyři kilometry pod mořskou hladinou, čímž dosahuje celkové výšky osmi kilometrů.

Uganda

V Ugandě při hranicích s Demokratickou republikou Kongo se rozkládá pohoří Ruwenzori s nejvyšším vrcholem Mount Stanley (5 109 m), pokrytým ledovcem. Ani ten nejspíš nepřežije r. 2030. Ještě před sto lety prý pohoří pokrývalo 7,5 km2 ledovců, dnes je to méně než 1,5 km2. Ani v Ugandě lyžařům nepomůže žádný vlek, ačkoliv v r. 1955 zde byl založen lyžařský klub a v pohoří bylo uskutečněno několik doložených lyžařských sjezdů.

Tanzánie

Na nejvyšší hoře Afriky a nejvyšší samostatně stojící hoře světa – Kilimandžáru (5 895 m) – se prokazatelně lyžovalo v 90. letech, samozřejmě bez pomoci vleků. Celý masiv dlouhý 80 km a široký 40 km sestává ze tří nečinných vulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo. Dnes by navzdory ubývajícímu ledovci na Kibu (za posledních 100 let zmizelo přes 80 % objemu ledovce) bylo stále možné lyžovat až na 600 výškových metrech, nicméně správa národního parku, vydávající povolení ke vstupu, lyžování výslovně zakazuje. To ovšem nezastavilo Slovince Davo Karničara, který na lyžích sjel postupně nejvyšší hory všech kontinentů – Kilimandžáro zdolal v r. 2001.

Podělte se s ostatními v diskuzi: jaké oblíbené místo, které zmizelo z lyžařské mapy, máte vy?