Bohužel, rozpadem Československa jsme přišli o velké hory a naše země je holt jednou z mála zemí Evropy, která nemá moře. Pavel tedy započal své úvahy konkretizovat a specificky popisovat nejlepší místa na planetě vhodná k emigraci. První díly výběru možných životních lokací měly velký ohlas, a tak během léta vzniklo několik dalších dílů.


Zůstat doma, nebo emigrovat?

Co by měl sportovec, který miluje v zimě lyžování a v létě surfování dělat? Když se rozjela série článků s jednoduchým názvem Emigrujte, tak jsem zjistil, že nejsem sám, kdo má obdobné životní dilema. Začali mi psát čtenáři, kteří jsou na tom stejně. Abyste byli v obraze, detailní genezi počáteční úvahy si můžete přečíst v úvodním článku Úvaha nad výběrem životního centra!

Možnosti jako například bydlet v Praze a létat tam a zpátky přes půl světa zavrhnul v prvním článku, ve kterém zároveň popsal Severní Ameriku.

Žijte u moře a skoncujte s alergií

Měli byste žít v zemi, kde jste se narodili, a kde máte kořeny, i když ta země nemá velké hory ani moře? Po operaci kolena jsem se v rámci rehabilitace vydal na kole a s plaváním směrem do Afriky. Strávil jsem 42 dnů na cestách a téměř každý den jsem plaval v moři. Když jsem se vrátil domů, okamžitě jsem dostal alergii. Doktorka řekla: "Vraťte se co nejdříve k moři!" Věděli jste, že například Ivan Lendl v Československu velmi trpěl alergiemi? Ty mu však úplně skončily, když se přestěhoval do Spojených Států. Mimochodem, moře a hory mají také prokázaný terapeutický účinek pro vaši duši.

Hory a moře jsou blahodárné pro vaši duši

Je obecně známo, že vysoké zasněžené hory během slunečného mrazivého dne jsou na psychiku nejlepší. To jistě jako lyžaři můžete potvrdit. Ať jste měli váš pracovní týden v kanclu jakkoli trapný, pobyt na hřebenech hor, ideálně nad inverzí, vám zaručeně spraví náladu. Hned na druhém místě má být oceán, nebo velké hluboké moře. Když jsem studoval na Středozápadě USA, nebo později na Východním pobřeží, podobně jako v České republice chybělo obé. Musel jsem jednou začas uniknout do hor do Colorada, Wyomingu, na Aljašku nebo k oceánu ať k Tichému či k Atlantiku. V odborné lékařské literatuře, stejně jako ve vaší konverzaci na lanovce se tomu říká "dobíjení baterek". Jak byste asi měli baterky dobité, kdybyste měli hory i moře v dojezdu jednodenního výletu z domova?

Takže, měli byste zůstat doma, nebo se přestěhovat tam, kde to všechno je? Podle ohlasů jsem pochopil, že mnoho čtenářů nad tímto tématem stejně jako já aktivně uvažuje. V druhé a třetí části výběru jsem představil jednodušší varianty emigrace. Západní Evropa a Východní Evropa jsou asi nejjednodušími místy k přestěhování, a to jak byrokraticky, tak prakticky.

Nyní jsem pro vás připravil další díl, který popisuje jižní hemisféru a nutno dodat, že v těchto krajích se jedná o opravdovou emigraci. V rámci Evropy se můžete v případě potřeby vrátit domů, kdyby to například rodina potřebovala, během hodin. I když bydlíte v Severní Americe, transantlantické lety nejsou tak nedostupné a časový posun není tak vražedný. Pokud se však rozhodnete pro emigraci například na Nový Zéland nebo do Austrálie, budete přijati asi nejlépe ze všech destinací popsaných v tomto seriálu, ale zároveň zapomeňte na svou rodnou zem. Návštěva rodičů častěji než jednou ročně je nereálná a s postupem času se může stát, že se přestanete vracet úplně. Pokud jste sirotci, anebo je váš tatínek v žaláři za pokus o vraždu vaší maminky, která se živila prostitucí, a/nebo případně vaši rodiče ani nevědí, že vás mají, jižní hemisféra je pro vás naprosto ideálním místem k emigraci. A nemusí to být až zas tak drastické, jak jsem popsal ve výše zmíněném rodokmenu. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste od známých slyšeli: "Fotra sem neviděl deset roků" nebo "S matkou se nestýkám". Úmyslně jsem použil slovo známí a ne kamarádi. Podle mého skromného názoru si lidé, kteří se takto vyjadřují, a tím vyjadřují svůj vztah k rodičům, kamarády ani nezaslouží.

A právě rodiče mohou být tím nejsilnějším, co vás může dnes doma držet. Když žijete v relativní svobodě a v relativním ekonomickém blahobytu, tak útěk tam, kde mají hory a moře, je prostě luxus. Pokud byste odjeli studovat na prestižní univerzity do USA, nebo odjeli v rámci programu Lékaři bez hranic pomáhat do Afriky, byla by vaše emigrace jaksi akceptována. Ale proč byste měli odjíždět jen tak kvůli lyžování či surfování? V očích mnohých byste se prostě jeli flákat. I když, to vám pak třeba už bude jedno. Pozor, hlavní úkol tohoto seriálu není popsat možnosti vycestování na půl roku někam na Work & Travel. Hledáme místo k emigraci, založení rodiny a vybudování života v novém prostředí.

Dobrovolná emigrace

Dříve, řekněme v šedesátých letech, se z Československa emigrovalo především z politických důvodů, které, zejména později, v osmdesátých letech, často skrývaly ekonomické pohnutky. Jinými slovy: "Vypadnu za železnou oponu, budu free a budu se mít líp". Dnes se emigruje zejména z ekonomických důvodů se skrytými politickými pohnutkami. Jinými slovy: "Pojedu makat do Anglie, víc si vydělám a nebudu se dívat na tu zkorumpovanou zemi". Mimochodem, věděli jste, že u nás máme více korupce než v Botswaně? Mrkněte na toto video:
Tato chvályhodná propagace boje proti korupci vám jako alternativu nabízí emigraci do Botswany. Tam ale nemají moře a lyžování taky ne. My hledáme obojí a ideálně blízko sebe. Botswana je sice také na Jižní Hemisféře, ale tu vám tedy s ohledem na ski & surf život zrovna nedoporučuji! Vyberte si z těchto lokací jižně od rovníku.


List of best ski & surf places to live: jižní hemisféra

Chile

Říká se, že Chile je Anglie Jižní Ameriky a je to pravda. Nikde jinde na tomto kontinentě nedostanete účtenku za každé kafe tak jako v Chile. Lyžařská střediska jsou dost dobrá pro Lindsey Vonn na její letní přípravu. Stejně je trapné, že tomu říkají letní příprava, když v Chile je během léta na severní hemisféře samozřejmě zima a právě proto tam Lindsey jezdí.
Mimochodem, podívejte se, jak Lindsey, již po rehabilitaci, aktuálně v Chile připravuje na sezónu:
Lyžování i surfování jsou jen hodinu ze Santiaga. Hory jsou světová třída a vlny Pacifiku taky, i když ten v těchto končinách tedy není zrovna nejteplejší. Ekonomika má našlápnuto nejen díky obrovskému nerostnému bohatství a podnikatelské prostředí je tu výborné. Vizovický Rudolf Jelínek tu koupil celé sady a otevřel továrnu. Místní španělštinu se naučíte rychle a budete dobře přijati. Jsou zde kvalitní univerzity a vyspělá kultura.


Ráno jsem vylezl na vulkán Villarica, lyžoval...

Jediná věc tu chybí. Chile je známá pro ledovce a pouště, ale ne pro sexy ladies. Ženu si tedy importujte z domova nebo z Brazílie. A propo Brazílie, škoda, že ji kvůli nedostatku sněhu nemohu začlenit do mého výběru. Co se týče "lyžování mimo sjezdovky", bezprecedentně nejlepší země světa. Během studia ve Washingtonu jsem chodil dva roky s Brazilkou. U nich je vášnivé líbání v osnovách výuky pro první stupeň.

Žijte například zde: Santiago (5 428 590 obyvatel)
Lyžujte například zde: Portillo (64 km) (www.skiportillo.com)
Surfujte například zde: Cartagena (114 km)


...a odpoledne jezdil na vodních lyžích na stejnojmenném průzračném jezeře...

Kompletní vzpomínky na tento den si můžete přečíst v extra článku, který brzy vyjde v rubrice SNOW show.

Nový Zéland

Bezprecedentně asi nejlepší země světa. V deseti letech jsem dostal k narozeninám atlas světa, a když jsem viděl tu blízkost moře a hor, tak jsem si řekl, že bych tam chtěl být velvyslancem. Později během studia ve Washingtonu jsem absolvoval stáž v ekonomickém oddělení českého velvyslanectví v dobách, kdy velvyslancem byl Alexandr Vondra. Zjistil jsem, že vlastně nechci až zas tak moc být velvyslancem. Navíc, Česká republika ani velvyslanectví na Novém Zélandě nemá. Pár let potom jsem jel procestovat Nový Zéland. Vylezl jsem na nejvyšší horu Severního Ostrova Mount Taranaki a lyžoval na sopce Mount Ruapehu. Na Jižním Ostrově jsem surfoval ráno s delfíny a odpoledne lyžoval na Cook Glacier. To byl jeden z nejkrásnějších zážitků vůbec.

Ale asi jsem zjistil, že je to tak daleko, že žít tam, znamená zapomenout na Evropu. Je to tam fakt super, představte si stát velký jako Kalifornie, ale desetkrát méně lidí. Jo, kdyby to bylo blíž Evropy, tak by to bylo ideální, ale to by se tam přestěhovalo půl Německa. Nebudete cizinec. Stejně jako v Kanadě, i zde je reálné dostat víza na život, protože Nový Zéland podporuje imigraci.

Podobně jako Chile, Nový Zéland není slavný pro obsazování prvních příček soutěží Miss World. Ale můžete se inspirovat Radimem Palánem, který na to šel rozumně. Na Nový Zéland si importoval moravskou dívku Moniku Žďárkovou. Jejich report z přešťastně stráveného léta ve středisku Mount Dobson si můžete přečíst v článku Mount Dobson - lyžování na Novém Zélandu

Žijte například zde: Christchurch (363 200 obyvatel)
Lyžujte například zde: Mount Hutt (112 km) (www.nzski.com)
Surfujte například zde: New Brighton (10 km)


Mt. Dobson


Christchurch nabízí vše; přímo ve městě můžete surfovat, vedle města jezdit na kole po kopcích úžasného vulkanického poloostrova Akaroa a na horizontu z nížiny rostou zasněžené vrcholky Jižních Alp.

Austrálie

Australský stát Victoria nabízí surfování i lyžování, i když ne v takové vzdálenosti od sebe, kterou propaguji v tomto článku. Ale vynechat tento kout nemůžeme; Austrálie má totiž tradičně ráda imigranty z Československa. Totiž, i když to oficiálně nepřizná, Austrálie má ráda imigranty z křesťanských, tedy myšleno evropských, kultur více než z asijských. A asiatů se do Austrálie valí mnohem více. Jsou to například děti bohatých Číňanů, kteří tam nejprve jedou studovat a pak chtějí zůstat, nebo Indonésané, kteří plují na rybářských bárkách přes Timorské moře. Australská vláda jako prevenci dokonce kupuje lodě indonéských rybářů! Nebudete cizinec; v Austrálii se jako Evropan dobře asimilujete.

A milovat se nebudete jen asi, ale určitě, protože Australanku v Melbourne sbalíte celkem v pohodě. A je dost možné, že bude mít československé, polské, nebo jugoslávské rodiče. Jednou si mě chtěla vehementně vzít za muže Australanka se švýcarskou maminkou a polským tatínkem. Dokonce pak za mnou přiletěla do Evropy. Ale je to prostě daleko. Nulová jazyková bariéra, i když osobně mi jazyk nezní tak hezky jako třeba v Americe. Cestou v autě jsem přítelkyni trápil, když chtěla podat vodu. Říkám, dokud water nevyslovíš správně, tedy Americky, tak Ti ji nepodám. Byl jsem tak krutý! Byla to samozřejmě sranda, ale australská výslovnost je prostě taková zvláštní. Mimochodem, výslovnost je to jediné, co jim po Angličanech zůstalo. Jinak se o Austrálii říká, že je 51. státem USA. Kdybyste si stoupli na ulici a odmysleli si australský spelling nápisů a volanty vpravo, tak byste nepoznali, že nejste v Americe.

Země má super nerostné bohatství, je bohatá, práce bude vždy. Podobně jako na Novém Zélandu, i zde musíte zapomenout na rodinu a prostě začít nový život. Vhodné, pokud vás právě pustili od šutru, protože vaši noví kamarádi budou mít podobný původ. I když klasická story v Austrálii je, že původní osadníci byli kriminálníci dovezení z Anglie, protože měli hlad a ukradli třeba jen chleba. Kdo ví, jak to bylo opravdu. Jo a kamarád Martin je proti Austrálii: "Ty voe, tam je to blbý, tam sou všude ti hadi a pavouci". Jednou jsem chtěl spát na pláži jen tak v padáku. Surfaři mysleli, že jsem zešílel a dali mi velký board bag, abych se do něho zapl. Totiž, během noci se vám k tělu okamžitě připlazí had. A devět z deseti nejjedovatějších žije v OZ (čti ooooz - anglický slangový výraz pro Austrálii - pozn. redakce).

Ale, pokud jste tam ještě nebyli a chtěli byste to tam prozatím třeba jen checknout, tak máte jedinečnou šanci. Společnost Etihad, se kterou jsem se na jaře luxusně prolítl do Indonésie a zpátky, právě nabízí neskutečnou cenu letenky do Melbourne za šestnáct tisíc korun. Raději si ale sežeňte job ve středisku, protože lyžování v Austrálii je v porovnání s Evropou velmi drahé.

Žijte například zde: Mount Evelyn (9100 obyvatel)
Lyžujte například zde: Mount Hutt (112 km) (www.mtbuller.com.au)
Surfujte napříkla zde: Seaford (53 km)


Mount Buller může nabídnout i prašan.


Takto vypadá pobřeží australského státu Victoria nedaleko města Torquay. Foto Pavel Trčala.

Jižní Afrika

Možná jste to nevěděli, ale v rámci jižní Afriky existují dvě lyžařská střediska. Jedno je v Jihoafrické republice a druhé v Lesothu. Obě jsou na evropské poměry relativně malá a nacházejí se velmi vysoko. Protože jsem v rámci Severní Ameriky uvedl Havaj, tak uvádím i Jižní Afriku, abych byl spravedlivý.

Lyžování to samozřejmě není nijak úchvatné, ale je to možnost sklouznout se na sněhu, pokud vás váš zaměstnavatel pošle na projekt do Jižní Afriky. Ano, existují české a moravské firmy, které do JAR například exportují do důlního průmyslu, energetiky, nebo dopravy. A obchod roste díky smlouvám o volném obchodu. Domluvíte se anglicky, ale možná se vám nebude líbit, že bílí byznysmeni používají afrikánštinu, která je do určité míry exkluzivní řečí. Jihoafričané jsou známí pro svou přímost a neústupnost. Holandská historie se nezapře. Jsou to dost tvrdí lidé.

Otázka bezpečnosti v Jižní Africe by mohla zabrat celý článek i knihu. Existují renomované konzultantské společnosti, zejména ve Spojených státech a ve Spojeném Království, které, za nekřesťanské peníze firmám zvažujícím investice v Africe radí, jak kontrolovat bezpečnost manažerů, investic a provozů. Autor tohoto článku připravoval nejednu analýzu bezpečnostních opatření na jihoafrickém trhu pro anglické čí americké klienty. Zde vám může vyzradit, že všechna doporučení mají tři hlavní body: buďte opatrní, používejte selský rozum, věřte vaší intuici.

Někteří jihoafričtí byznysmeni dokonce každodenně podstupují ranní let od oceánu, například z Durbanu do Johannesburgu, a večerní nazpět, aby mohli svým rodinám dopřát příjemnější prostředí pro život a to bezpečnostně i klimaticky. Jihoafričané nemohou pustit své děti samotné ze školy, či své dospívající samotné na diskotéku. Procházka po večerním městě jak ji znáte v Trutnově či ve Zlíně je pro obyvatele Jižní Afriky, zejména v oblasti Johannesburgu, něčím jako science fiction. Pořád ještě zvažujete emigraci do Jižní Afriky?

Jižní Afrika má úžasné pláže pro surfování. V okolí Kapského Města je voda velmi studená, protože jsou zde proudy od Antarktidy. Na východním pobřeží je však Indický Oceán teplý. Pláž v Port Saint Johns jsem vybral, protože je nejblíže k lyžařským areálům. Tato pláž má velmi dobré vlny a je vyhledávána surfaři. Avšak má přezdívku nejsmrtelnější pláž světa kvůli častým útokům žraloků. Ani to vás neodradilo? Osobně jsem v Jižní Africe ještě nebyl, ale jednou se tam chci podívat. Západní pobřeží Afriky jsem projel od rovníku až po Gibraltar. Avšak na to východní se pořád jaksi trapně chystám. Už od vysoké školy mám v plánu takovou cestu "když už, tak už" - tedy z Káhiry do Kapského města.

Žijte například zde: Mthatha (120 000 obyvatel)
Lyžujte například zde: Tiffindell (199 km) (www.tiffindell.co.za)
Surfujte napříkla zde: Port Saint Johns (92 km)


Ano, tohle je Jižní Afrika. Lyžařské středisko Tiffindell.


Jeffreys Bay na pobřeží Indického oceánu nabízí vlny světové třídy pro surfaře, windsurfaře, kitesurfaře. Vítr není tak silný jako v Kapském Městě, ale voda je mnohem teplejší.Autor je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. Lyžovat nyní na podzim se CITY SKI nemůžete, ale můžete se vydat například poznat nové terény na horském kole. Na první víkend v říjnu je pro Vás připraven speciální testovací víkend. Poznejte nový region, nové bike kamarády, podívejte se, co je ve Vašem oblíbeném lyžařském středisku nového před nadcházející sezonou. Vyzkoušejte u toho kvality kol SCOTT v pořádných terénech a úžasné scenérii kraje pod Králickým Sněžníkem.
Více informací se dozvíte na: www.cityski.cz