Změřit přesně rychlost, projetou vzdálenost nebo počet získaných či ztracených výškových metrů, není na lyžích jednoduché. GPS je jedinou technologií, která je takové údaje schopná jednoduše změřit a zaznamenat. Pokud si představujete automobilovou GPS navigaci, jste vedle, na lyžích je lépe využít odolné outdoorové GPS navigace nebo sportovní GPS hodinky, které mají vyšší odolnost a delší výdrž baterií.

Outdoorové GPS navigace

Outdoorové navigace se hodí spíše pro sjezdové lyžování, obecně však mají velmi všestranné využití. Pokud v zimě jezdíte na lyžích, přičemž navigaci využijete po zbytek roku také na kole, při pěších túrách, případně při Geocachingu, pak je outdoorová navigace tou správnou volbou. Výhodou outdoorových navigací je vysoká odolnost a napájení ze dvou klasických tužkových baterií. Oproti navigacím v autě nabízí výdrž okolo 15-20 hodin na jednu sadu baterií, které je možné v terénu pohodlně vyměnit. Outdoorové navigace využívají podrobné turistické mapy se zakreslenými turistickými trasami, cyklostezkami, polními a lesními cestami. Trasu je možné předem podrobně naplánovat na počítači a během aktivity jen sledovat dodržení plánu na displeji s mapou.

Řada outdoorových navigací je schopna připojit snímač srdečního tepu a fungovat jako jednoduchý GPS sporttester. Záznam aktivity je pak možné odeslat na tréninkový server Garmin Connect, odkud je i možné čerpat nápady na vhodné trasy poblíž míst, kde se pohybujete. Vybrané outdoorové GPS navigace mají integrovaný barometrický výškoměr a náměrový kompas, takové přístroje oceníte při vysokohorské turistice nebo aktivitách, kde je dobré sledovat nejbližší vývoj počasí.

Mezi nejzajímavější outdoorové GPS navigace patří v cenové kategorii do tří do šesti tisíc korun modely: Dakota 10, eTrex 20 nebo eTrex 30, u dražších modelů pak Oregon 600 nebo GPSMAP 62s.
Vybrané outdoorové GPS navigace Garmin vhodné na lyže.

GPS sporttestery

Mezi GPS sporttestery patří GPS hodinky a cyklistické GPS počítače. Oba typy sporttesterů je možné využít také při lyžování. Pro většinu lyžařů budou pravděpodobně atraktivnější hodinky s GPS.

Na rozdíl od outdoorových navigací neslouží GPS hodinky pro orientaci, ale především pro vyhodnocení a podrobný záznam všech možných sportovních aktivit. Lyžování je tak jen jednou z mnoha aktivit, kde se dají GPS hodinky využít. GPS hodinky měří každou vteřinu pozici, kde se nacházíte a z následujících měření odvozují rychlost pohybu, zdolanou vzdálenost, převýšení a mnoho dalších veličin. Nezáleží, zda jedete na lyžích nebo na kole, GPS hodinky nevyžadují žádná čidla k tomu, aby poskytly základní statistické údaje o pohybu. Kdo chce, může k většině GPS hodinek připojit snímač srdečního tepu a nastavit ideální intenzitu tréninku podle vytyčeného cíle.

Pro lyžování je možné využít i ty nejjednodušší GPS hodinky, jako jsou Forerunner 10 nebo Forerunner 110. Výhodou levnějších hodinek je velmi snadné ovládání a jednoduché zobrazení těch nejdůležitějších informací. Pokud jste techničtí nadšenci a rádi sledujete všechny možné informace, budete muset šáhnout na dokonalejší výrobky a zvolit Forerunner 220 nebo případně Forerunner 620. Oboje hodinky nadchnou nejen lyžaře, ale i běžce, patří k nejlepším běžeckým GPS sporttesterům, které jsou dnes na trhu k dispozici.
Vybrané sportovní GPS hodinky Garmin vhodné na lyže.

Samostatnou kapitolou jsou pak outdoorové GPS hodinky Garmin FENIX. Nejen, že hravě zvládají funkce GPS sporttesteru, současně umí na displeji zobrazit i mapu a pomohou i s orientací v terénu. Pro milovníky sjezdového lyžování pak nabízí měření 3D vzdáleností, speciální lyžařský mód, který automaticky vypíná měření po dobu jízdy lanovkou, anebo možnost měření okolní teploty pomocí externího bezdrátového čidla, které se dá umístit na batoh nebo na lyžařskou botu.


Podívejte se na ukázky lyžování, které byly zaznamenány pomocí GPS hodinek:

Běžné lyžování

Freeride

Vassův běh
Akční GPS kamery

K lyžování patří neodmyslitelně i akční kamery. Novinkou mezi akčními kamerami jsou kamery, které jsou vybavené GPS přijímačem. Právě takovou kamerou je i odolná akční kamera Garmin VIRB Elite. Jedná se o akční Full HD kameru se zabudovaným vysoce citlivým GPS, barometrem, akcelerometrem, Wifi a ANT+ bezdrátovými technologiemi. Kamera umí zaznamenat nejen video, ale pomocí GPS změří i trasu pohybu a spojí videozáznam s pozicí pořízení záznamu v mapě. Kamera je díky GPS schopna do obrazu vložit informaci o rychlosti jízdy, nadmořské výšce nebo dokonce srdečním tepu nebo přetížení.

Kamera je sama o sobě velmi odolná a pro drtivou většinou aktivit nepotřebuje ochranné pouzdro. Je proto schopná zaznamenávat nejen kvalitní obraz, ale i zvuk. Největší vychytávkou kamery VIRB je velký, posuvný ovladač, který zapíná/vypíná záznam kamery. I když máte kameru na přilbě a na rukou rukavice, jste schopni VIRB bezpečně zapnout a vypnout, barevný indikátor navíc ukazuje, zda je kamera vypnutá, nahrává nebo je ve stand-by režimu.
Kamera Garmin VIRB Elite je kompatibilní s tréninkovým serverem Garmin Connect. Záznam z kamery je možné na tréninkový server nahrát podobně, jako v případě GPS sporttesteru. Kamera disponuje bezdrátovou technologií ANT+, pomocí které je přímo ke kameře možné připojit snímač srdečního tepu, externí teplotní čidlo nebo kameru dálkově ovládat pomocí kompatibilních GPS navigací značky Garmin.www.garmin.cz