Super-G: 1881/550 m, 35 změn směru, Rakušan Winkler, průměr vítězky 87,51 km/h

Napřed vedly Rakušanky – Goergl a pak Hosp. Neohrozila je ani atypicky nevýrazná Lara Gut (nakonec až 7.), ale po ní zajela Tina Weirather svou zatím asi životní jízdu bez patrných nedostatků. Jmenovkyně Maze doslova zabloudila na hraně, která sice trošku „zlobila“, ale nijak moc kritická nebyla, a vypadla. Když hezky 3. dojela Anna Fenninger, rozjelo se focení a zpovídání, ale Tina, už poučená, upozorňovala: počkejte, až bude dole Kajsa Kling. Švédka s č. 44, objev této sezóny, nezklamala a skončila druhá. Řekl by někdo, že se nakonec v St. Moritz po GS stane druhou nejúspěšnější jezdkyní? Zajímavé „pozdní saze“ závodnice, jíž bude na Boží hod pětadvacet, která ve WC debutovala už roku 2007, ale dosud nic velkého nezajížděla. Nebo výsledek spolupráce rychlostních minitýmů Norska a Švédska? Materiál? Zdraví bez zranění takřka jistě. Soukromí? Ve WCSL už je 15. a nesporně ještě půjde výš.

Zaujala ještě donedávna slalomářka Marie-Michelle Gagnon, zde šestá a atakující důležitou hranici 500 bodů WCSL, jež umožňuje start v jakékoliv disciplíně hned po losované 30. Velmi slušné bylo také 9. místo mistryně světa v GS Tessy Worley, v USA naposledy 10. Také ona útočí na patnáctku SG. Moc si nepomohla 8. Maria Hoefl-Riesch a SG je letos hořký pro loňskou jedničku Tinu Maze, ze 3 závodů jen 38 bodů a na žebříčku už není první.

Žádná lepší zpráva se netýká Kláry Křížové. Tentokrát dojela 47., předposlední.

Po třech SG se vytvořila silná trojice Gut (236 b.), Fenninger (200) a Weirather (180), Kling je pátá.

Obří slalom: 395 m, 45 + 44 změn směru, Magoni a Thoma (Švédsko), vítězka 2:07.62

Zde se sice obřákové specialistky prosadily, v cíli se poskládala startovní čísla 6, 2, 3, 4 a pětka byla osmá, ale jak Mikaela Shiffrin, tak Lara Gut (na mezičasu 2.) lehly přes vnitřní lyži a botu, nedojela ani Tina Weirather (do vypadnutí jen 12.). A ani 8. Fenninger (1. kolo až 14.) a 11. Riesch (14. a 18.) moc bodů nepřidaly, výkonem nenadchly, takže v celkovém pořadí WC se toho moc neudálo, jak píšu už v úvodu.

Podobně jako byla v sobotu v SG hvězdou Tina Weirather, v tomto GS se jí jednoznačně stala Tessa Worley. Vyhrála obě kola, potvrdila formu ze SG a stala se nejúspěšnější závodnicí víkendu (100 a 29 bodů/2 závody). Její letošní obřákový trend 10 + 29 + 100 bodů je navíc psychickou vzpruhou. Konečně se ve 2. kole chytla Tina Maze těsně 2. Nejvyšší čas, po sobotě už v týmu muselo být pořádně dusno, šéfka Tina dokáže být v problémech protivná a nepříjemná až na půdu.

Desátá Kajsa Kling – děvče prostě jede, z víkendu má 106 bodů, to si ještě před měsícem vůbec nedokázala představit. První kolo se povedlo i Kateřině Pauláthové na 24. místě. Sen o bodech se ale rozplynul po výjezdu z tratě. Sice s ohromnou ztrátou poctivě dojela, ale neminula ji diskvalifikace.

Závod byl zajímavý zmíněnými pády přes vnitřní. Nacházím toto vysvětlení.

Bylo postaveno minimum branek (11% z 395 m = 44) a především druhé bylo narovnané do „skorosuperdží“. Dalo se opravdu jet, krájet a riskovat. Zdá se, že i ženy se už snaží o úhly hranění, jaké jsme obdivovali především u Hirschera, Ligetyho, Pinturaulta. A přitom je riziko boot-outu vždycky vysoké, a to i s obecně menší a užší botou v ženských velikostech. Přece jenom šířka lyží už ne 68 mm, nýbrž nějakých 64,5 znamená v těch úhlech rozdíl. A i když to bylo postavené volně, ideálně přehranit se vždy nestíhá, jde se přes vnitřní a to vždycky zavání průšvihem. Nakonec mě v této hypotéze utvrdil i citovaný výrok vítězky: “The snow was so good that you just wanted to go really far on your edges.“ V méně lákavých podmínkách by si tolik nedovolily, jely konzervativněji a spíš dojely. Zde se rozparádily a některé na to doplatily. Ale zdá se, že jinudy cesta nevede. Trend hodně volných obřáků už je evidentní. Loni na stejné trati se stejným počtem branek se jelo o 3,5 vteřiny déle, z toho 2. kolo od stejného autora (Thoma) o 2,5 vteřiny.

Ještě srovnání:
Super-G ve Špindlu na Červené se jezdí s cca 34 brankami = o 10 méně, o něco větším převýšením (oficiálně 444 m, ale opravdu?), ale o cca 10 vteřin déle než tento GS (například březen 2013 ženy i muži skoro 1:18).

Vedoucí závodnice WC Lara tak doma paběrkovala s jen 36 body. Nepříliš úspěšnější Maria (56 b.) ji nepředstihla, ale těsně se dotáhly Tina W. a Anna F. Přičemž nebýt Tininy diskvalifikace za chrániče předloktí ve sjezdu, vedla by ona. Vlastně každá z nich by letos WC mohla vyhrát, žádná nevypadá o velký kus před ostatními. Zatím je ale na předpovědi příliš brzy. Tím spíš, že v příštích týdnech čeká větší množství technických disciplín. První slalom už toto úterý.

Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2013/14.