Byla ale vůbec někdy k vidění výsledková listina, na níž je v 1. kole slalomu POSLEDNÍ Marcel Hirscher a v celém závodě Ivica Kostelic? Stalo se jim to vůbec někdy, včetně předžákovské kategorie? Taky to, že poslední postoupivší z 1. kola vyhraje druhé, nebývá tak časté.

A odjel se vůbec někdy závod s tak vysokým věkovým průměrem úspěšných borců? Možná také ne.

Taky Ted Ligety nedojel naposledy obřák v roce 2009. A Aksel Svindal navzdory svým parametrům rovněž nevytrhává šrouby vázání moc často. Taky Bode Miller ve slalomu nepatřil už nějakou dobu k běžným úkazům.

Zkrátka a dobře, o jednom víkendu událostí na několik závodů. Kdo jste neviděl, zapátrejte v archivech.

Slalom: 218 m, 65/64 branek, Theolier (Francouz u Italů), Rakušan Pfeifer

Poté, co si Vd´I v sobotním GS smlslo na Ligetym, zavičilo podobně ve SL i s Hirscherem. Po obrovské chybě sice sportovně dojel, ale ztráta 4,06 znamenala poslední 41. příčku z klasifikovaných – 27 do cíle nedojelo. Mezi nimi snad přemotivovaný Pinturault, vědomý si toho, že tady doma má na vítězství. Problémy měli i další žebříčkově nejlepší, sedmičku udrželi jen 1. Matt a 6. Myhrer. Propadli se až 22. Dopfer a dokonce poslední – společně s Rusem Chorošilovem – Ivica Kostelic. Omluven je pouze zraněný Neureuther: vynechal GS, ve SLjako 10. dělal, co mohl.

Skoro to mohly být závody veteránské. V 15 jsou čtyři borci ročníku 1978 a dva 1979! Další čtyři třicátníci už by se do hranice kategorie Masters vešli taky. A příští rok bude 30 dalším třem. A to beru jen prvních 15! Jen dva bažanti narození po roce 1990 (14. Kristoffersen a 23. Aerni) by si pro pivo museli nohy uběhat...Uspěli borci 2. sledu – 2. Hargin, 3. Thaler, 5. Larsson, líbil se vracející se 4. Grange. Japonský šouman Yuasa se štěstím proklouzl do 2. kola a v něm si střihl své oblíbené číslo: jedu jako o život a dost možná to neustojím, ale jestli ano, budete mě milovat. Tentokrát mu to vyšlo a dalo 16. místo. Ale s tou jejich zvláštní mentalitou, jak si vzdychá jejich trenér Leitner, se člověk nediví, že první a poslední japonskou superhvězdou byl před 55 lety (ZOH 1956, MS 1958) Igaya...

Zajímavý je krutý rakouský boj o dvě místa na olympiádě. Hirscher a Matt jsou jasní, ze zbytku momentálně nejlépe vypadá letos slušně solidní Raich (zde 9.), jemuž zjevně svědčí soustředění na technické disciplíny. Po něm Herbst (12.) spíš než Pranger. Jenže do hry se vložil také Hoerl (11., 2. ve 2. kole). Tipuju Raicha, asi se bude i za zásluhy těšit největší přízni trenérů. Také ale proto, že už všechno možné vyhrál a zažil a mohl by být méně nervózní než většina konkurence.Raich s Mattem si to dramaticky rozdali už při MS 2001 v St. Antonu (první Mariův titul), Matt byl jedním z průkopníků vykrojenějších slalomek – a po tolika letech ještě pořád jezdí na bednu. Úžasné. Fakt je, že se, podobně jako i jiní, soustředěním na SL a jen občasným GS šetří. I to má svůj podíl na dlouhověkosti slalomářů. Nakonec už Stenmark a Križaj to v 80. letech na vysoké úrovni dotáhli až do Kristových let.A fakt také je, že slalom se svými lyžemi se natolik oddělil od zbylých disciplín, že se už někdy ironicky hovoří o samostatném sportu. Stačí třeba podívat se, kolik – či zda vůbec někdo – má nějaké body současně ve slalomu a sjezdu. Ve WCSLje jediným Kostelic. A z kombinace SL + SG mají letos body jenom Hirscher, Ligety a Kostelic.Po výpadku v GS neunikl tvrdé lekci slalomové Ted Ligety. Byl od začátku bez šance, 39. se ztrátou 3:59. Takhle se na velký globus bude pořád jenom dívat. Hirscherův kiks sice zabránil víkendové nakládačce, ale i 100 bodů versus 0 bolí a předvedené slalomování ještě víc. Ani to ale nebylo nic proti Millerovi, ten se se SL nepopasoval vůbec a vypadl po pár brankách. Opravdu si tak myslí na olympijskou kombinaci, že se takhle trápí? Na kopci, kde jízdu neustáli ani Hirscher a Pinturault, byl se svým pojetím (a nejspíš i skoupým SL tréninkem) mimo.Kryštof Krýzl v 1. kole jako 25. předjel několik skvělých lyžařů, ale, podle vlastních slov, ve druhém, nachlazený, jízdu jen odtrpěl. Škoda, dalo se jet rychle (viz Yuasa a další) a i těchto 6 bodů mu pomohlo na 34. místě WCSL držet snesitelný odstup (56 – 43) za 30. příčkou. Body po oba dny by mu měly dodat sebedůvěru, přetavenou do jízdy nadoraz někam k 15. místu, s jehož 16 body už se přece jenom dá žebříčkově poskočit.Obří slalom, spolu s předchozí americkou bitvou gigantů, si zaslouží samostatný příspěvek.


Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2013/14.