Nyní o Vánocích se vracejí domů i ti, kteří odešli za prací nebo za sportem do zahraničí. Doma je doma a na Vánoce je to obzvláště poznat. I když pro někoho stačí krátká návštěva, aby zažehnal svůj stesk po domově a opět utíkal do velkých hor a k širému moři.

Kritéria výběru

V úvodním článku Návrat domů přes Alpy a úvaha nad výběrem životního centra jsme se zabývali obecným konceptem emigrace. Pro připomenutí, kritériem bylo, abyste to k moři i na hory měli ve vzdálenosti jednodenního tripu, tedy autem maximálně tak daleko jako například z Brna do Jeseníků nebo z Prahy do Krkonoš.

V prvním specifickém článku jsme popsali Severní Ameriku, v druhém článku jsme navštívili západní Evropu a ve třetím východní Evropu. Čtvtý díl se věnoval velmi luxusním možnostem jižní hemisféry a pátý článek představil celkem exotické lokace okolo Středozemního moře.

Nyní bych vám chtěl představit místa orientální, ale relativně blízká našemu domovu v Evropě.


List of best ski & surf places to live: blízký Orient


Ázerbajdžán

Ano, Gruzie je často zahrnována do Evropy a ze všech zemí v této kapitole se tam budete cítit nejvíce evropsky. My ji však zahrnujeme do této kapitoly možná proto, že leží až za Kavkazem, ale hlavně proto, že kapitola východní Evropa byla už fakt plná.

Když jsem pracoval v Anglii, dal jsem jednou v létě pořádnej road trip autem z Londýna do Baku. Proč do Baku? Kdysi jsme v Řecku se ségrou stopli Ázerbajdžánce, kteří přes Řecko až do ke Kaspiku vozili auta z Německa. Přes Rusko by to bylo mnohem kratší, ale komplikované na hranicích. Každý týden koupili auto a jeli pět tisíc kilometrů, přetrpěli nudu dálnic i všechny útrapy hraničních kontrol, aby zase letěli zpět a podstoupili celou anabázi znova.

Na srazu cyklistů v Brně jsem o rok později potkal cyklistu, který pocházel z Baku. Vždy mě zajímalo, jaké by bylo surfování na Kaspickém moři, ale nenašel jsem o tom žádné informace. Moje první otázka byla, jestli tam mají vítr. Eldar mi odpověděl: "Ah, Pavel, Baku nazyvayeť sja Gorod Vietrov!" A opravdu, Baku vzniklo se spojení slov staroarabského dialektu Badi Kuba, což znamenalo větrné město. Na netu jsem nemohl najít žádné statistiky ani informace a tušil jsem, že budu první, kdo by tam surfoval. Měsíční cesta se surfováním na Balkáně, v Turecku a v Gruzii byla neuvěřitelně kulturně zajímavá a dobrodružná. Pobyt a surfování v Baku bylo něco, co jsem do té doby nezažil. V jednom americkém průvodci to vystihli: "The beauty of Baku is in its sheer ugliness".


Z Anglie jsme vyjeli s volantem na špatné straně - v Německu koupili vhodnou káru - v Brně ji registrovali - v Baku prodali...

Venku foukalo a vlny byly jako na oceánu, ale já jsem dny jezdil po celém poloostrově a hledal místo, kde bych mohl nahodit kite. Všude ve vodě byly rezavé trubky, platformy, konstrukce, remnanty těžby ropy. Něco jako Vítkovice pod vodou. Konečně jsem oběvil Sumgait a našel ráj. Veliká pláž s mělkou vodou a táhlými vlnami, kamenná kosa, na konci vrak lodi s nápisem Aurora. Horký vítr a velmi teplá voda. Časopis Caspian Business News napsal "first kitesurfer in the Caspian Sea" a v největším kitesurfařském magazínu vyšla série tří obsáhlých článků. Všem se líbila story, když jsem při náhlém bezvětří musel plavat několik kilometrů a přistál na jiné pláži než obvykle a byl na půl dne zadržen námořní policií. Konečně večer přijel generál a měl otázky:

"Vy govorite po rusky?"
" Da".
" Eh, charošo, i po angelsky?"
"Da".
" Nemetsky"?
"Da".
"Frantsuzskiy"?
"Da".
"Ispanskiy"?
"Da".
"Vy špion!"
"Net , ya prosto kajtsurfer!"
"Dla katoryie gosudarstva vy rabotayete?"
"Eto vaš parashyut? "
"Net, eto moy kajt! "
"I z kotorogo samoletu vy vyprygnul? Amerikanskiy ili russkiy?"
"Ja prijechal na vode. U menja net samaljot. Minje nada tolko vietor."
"Kde vaš komplic?"

Zachránily mě moderní technologie. Když mě velká Volha dovezla zpět na pláž, ze které jsem startoval, lidé se seběhli a ukazovali generálovi videa na telefonech. "Dívejte, on na tom tak skááááče". Generál tedy uvěřil, že nejsem špion s padákem, a chtěl lekci. Neměl jsem však tak velký padák, který by uvezl stopadesátikilového generála.


Ázerbajdžán - Oil Worker

V létě je v Baku téměř pořád hezky a vítr je jedině vítaným občerstvením žhavého klimatu. Ale v zimě to není zrovna hitparáda. Vlhko od moře, větrno a často oblačno a déšť. A proto by se hodilo vyrazit na hory. A Ázerbajdžán může nabídnout i tento druh vyžití. Díky petrodolarům a ambicím stylu "když to má Putin, tak my můžem taky", vyrostlo vloni na severu Ázerbajdžánu úžasné středisko Shahdag. Koneckonců, peněz je nyní až až. Když jste podnikatel, koupíte si luxusní auto, když jste majitel velké firmy, koupíte si jachtu, když jste šéf ropné země, postavíte si mrakodrap. A když už, tak nejvyšší na světě. V Ázerbajdžánu se chystají postavit přímo kilometrový!

A i středisko nebude žádná cvičná louka. Moderní zázemí, velké hory, rychlé lanovky, vše above treeline, pokud je libo freeride. Myslím, že si to přidám na seznam. Všimli jste si, že se kvůli těmto článkům dost rozšiřuje můj wish list? Jestli bych všechna tato lyžařská místa měl navštívit, tak kdo bude jezdit se zájezdy CITY SKI?

Žijte například zde: Baku (2 078 000 obyvatel)
Lyžujte například zde: Shahdag (198 km) (www.shahdagmountainresort.com)
Surfujte například zde: Sumgait (27 km)


Když se v Azerbajdžánu staví, tak ve velkém.


Pavel Trčala celé dny jezdil kolem Baku, než našel spot vhodný pro kitesurfing. Nakonec našel toto luxusní místo nedaleko města Sumgait.


Dubaj

Ano, přiznávám, Dubaj jsem přihodil spíš do počtu. Jednou jsem tady také lyžoval a surfoval během jednoho dne, ale, po pravdě řečeno, lyžování v hale, to je, jak bych to řek... No nejlépe to vystihl, jeden můj spolužák z gymplu. I když vůbec nemluvil o lyžování, ale jaksi o mimolyžařských aktivitách v ochranné přilbě: "To je jako lízat ledňáček přes sklo výkladní skříně." Lyžování by prostě mělo být outdoors. Pokud jste mladí a šikovní, v Dubaji uděláte kariéru, o které se vám doma nezdá. Vyděláte si třikrát víc peněz, a pak se můžete vrátit domů a postavit si barák. Ale o dlouhodobém životě zde neuvažujte, pokud není váš sen žít v enklávě zápaďáckých vilek obehnaných zdí s branou a s hlídačem. Zapomeňte na to, že byste si vzali arabskou dívku. V Dubaji stejně potkáte více Indek. A nejhezčí holky v Dubaji jsou ze Slovenska. A je jich tam fakt hodně. Některé jsou letušky, jiné pracují v administrativě finančních institucí. Kdybyste se tam chtěli jen tak podívat, tak WizzAir měl právě akci na zpáteční letenku za tři tisíce korun!

Žijte například zde: Dubai (2 100 000 obyvatel)
Lyžujte například zde: Ski Dubai (10 km) (www.skidubai.com)
Surfujte například zde: Jumeirah Beach (7 km)


Pavel Trčala v lyžařské hale v Dubaji.


Pavel Trčala na pláži v Dubaji.


Gruzie

V Gruzii najdete nová lyžařská střediska postavená s rakouskou technologií. Jsou vlastně jen na druhé straně kopců od těch, ve kterých se bude v únoru konat nejdražší olympiáda všech dob. Během výše zmíněné surfařské cesty autem overland z Londýna do Baku jsme se zastavili v Tbilisi a strašně se mi tam líbilo. Byla tam atmosféra z nějakého důvodu jako v Jižní Kalifornii. Moře, hory, ... všechno mají. Rusky se domluvíte, ale gruzínsky se nenaučíte a s kariérou nepočítejte. Spolužák, se kterým jsem studoval ve Washingtonu se tam sice stal ministrem financí. Ale on měl proti vám výhodu. Byl Gruzínec! A propo, Gruzínku sbalíte v pohodě a jsou to hezký holky a je s nima sranda. Problém je, že se s ní budete bavit rusky, ale ona s tchýní gruzínsky a vy jim nebudete rozumět. Ale co, to se vlastně může stát, i když manželka i tchýně mluví česky.

Žijte například zde: Zugdidi (2 100 000 obyvatel)
Lyžujte například zde: Mestia (129 km) (http://www.mestiaresorts.ge/)
Surfujte například zde: Anaklia (29 km)


Je libo freeride? Gudauri...


Přímo nad Tbilisi jsme surfovali na přehradě, kterou místní nenazvou jinak než Tbiliské moře...


Írán

Asi nikdo z našich lyžařů nelyžoval v Íránu častěji a více než kámoš Honza Němec, mistr vesmíru v travním lyžování. Z nějakého zajímavého důvodu je v Íránu travní lyžování populární, ale mají tam také kvalitní lyžařské resorty pro lyžování na sněhu. Zvláštností je, že tu prý ženy a muži mají oddělené sjezdovky. I když to možná spíše tak bývalo dříve a dnes je to jen mýtus. Aktuální reklamní fotky na středisko Dizin již ukazují páry romanticky zahleděné do dáli z vrcholků hor. Resorty jsou v pohoří Elborz, velmi blízko hlavnímu městu. A za horami je Kaspické moře, takže, dle zadání seriálu, moře i hory jsou tu co by kamenem dohodil. A i pro skialpinisty jsou tu super terény. Kamarád Martin Ondreáš původem z Tater se tam vydal s partou skialpinistů, aby se podívali na Mount Damavand. Měli krásné zážitky a na jaře tam plánují další cestu.

Žijte například zde: Chalus (44 618 obyvatel)
Lyžujte například zde: Dizin (107 km) (http://www.dizinpad.com/)
Surfujte například zde: Noshahr (9 km)


Martin Ondreáš při skialpovém výstupu na Mount Damavand.


Írán - Kaspické mořeAutor je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. V zimě můžete se CITY SKI vyrazit na hory za cenu BUS + SKIPAS = 700 Kč to z těchto měst: Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Olomouc, Plzeň.

Podrobnosti naleznete na: www.cityski.cz

CITY SKI tradičně plánuje velkolepou silvestrovskou akci. Odjezd je po obědě, abyste byli dobře vyspaní. Během odpoledne dorazíte na hory na večerní lyžování. Pojedete rovnou na svah, kde si užijete kvalitní lyžování a snowboarding. Po večeři vám k poslechu zahraje hudba a k tanci DJ. Pozor, dress code! Během večera zažijete soutěže a seznamku a chybět nebude ohňostroj a půlnoční sjezd. To vše v majestátní výšce až 1 000 metrů za ministátní cenu 1 000 korun. Akce se koná pro pražské, brněnské, ostravské, olomoucké lyžaře. Více info na: http://www.cityski.cz/silvestr/