Poté, co výsledky prvního slalomu zčásti poznamenal vítr, nebylo jasné, jak na tom ve slalomu vlastně kdo doopravdy je. Bude Mikaela Shiffrin pokračovat ve svém furiosu? Nebo ji zastaví v Levi 2. Maria Hoefl-Riesch? Stane se slalom pro Tinu Maze konečně záchytným bodem? Rozmáchne se některá další? A pro nás: co Šárka? Výbuch v podobě 54. místa v Levi vysvětlila – podle všeho ne neoprávněně - smůlou na protivítr. Takže: Šárko, konečně se předveď.

Rakouská smršť

Na převýšení 200 m postavil v 1. kole Rakušan v americkém žoldu Pfeifer 59/58 branek. Jenže místo aby v jeho trati jeho hlavní hvězda Shiffy s č. 1 zazářila, zajela nevýraznou jízdu v 7. času kola se ztrátou 0,9 vteřiny. Pro elitní první sedmičku to nebyl dobrý závod: v sedmi se nakonec objevily jen dvě (2. Handotter a 4. Zettel), do 15 se vešla jen ještě až 12. Shiffrin. Dařilo se „středním“ až mírně vyšším číslům a takřka rekordně Rakušankám: z 8 jich dojelo 7 a všechny do 15. místa, 4 v prvních 5, pět v sedmičce! Pfeiferovi přitom mohli vděčit jen způlky. Tu druhou obstaral s trochou smutné symboliky autor 2. kola, manžel Veroniky Velez-Zuzulové, jehož trať si zraněná Zuzu ani nemohla užít.

Mezi 25 vypadlými v 1. kole byla i hned nahoře špicarem Maria Hoefl-Riesch (zkusila to neúspěšně s protestem kvůli něčímu mobilu, ležícímu na sněhu), takže se pořadí Poháru nezměnilo ani tentokrát. Nepomohla si ani 12. Mikaela pouhými 22 body, podobně jako až 17. Tina Maze. Naopak 6. Marie-Michele Gagnon konečně vstoupila do „klubu 500“ (= bodů WCSL). V Poháru je 4. ve SL, 15. v GS a 9. v SG a začíná se profilovat jako kvalitní třídisciplínová závodnice.

Smolařkou dne se stala Tessa Worley. Sotva jsem ji pochválil za SG a vítězství v nedělním GS, přetrhla si v celkem nevinném pádu klasický ACL, poškodila meniskus a má po sezóně. Jistě, jezdecká chyba, ale bez slalomového tréninku, který závodnice s ambicemi v SG a GS a původně ne slalomářka už pořádně nestíhá, je k ní vždycky blíž.

Schild-Day

Byl to ale především „Schild-Day“. Bernadette vyhrála 1. kolo, Marlies jasně druhé, celý závod, tím vytoužený 34. slalom atd., o tom se psalo všude. Na vítězství čekala od Andorry v únoru 2012 a už už se zdálo, že by se dočkat nemusela. Jenže v situaci, kdy Shiffy jela jako vyměněná („prostě jsem neměla svůj den“?), Maria zahákla, Tina bez svého trenéra Magoniho (je u Italek) jen vzpomíná na minulou sezónu a Frida Hansdotter se stává zakletou jezdkyní druhých míst, jí stačilo konečně zase zajet svůj tradiční standard.

Troufám si to chápat jako potvrzení své nedávné myšlenky, že ženský slalom se za poslední roky neposunul. Nemá Hirschera a Pinturaulta. To, co Marlies jezdila do onoho února 2012 a v těch úspěšných letech předtím, vidím pořád jako dosavadní vrchol této disciplíny.

A tím se dostávám, jak jinak, k Šárce. Tedy té, která ve své nejlepší době párkrát dokázala i nad touto rekordní slalomářkou historie zvítězit a tahala se s ní o desetinky. Tak jako se Marlies vlastně vrací po zranění, i Šárka měla svůj zdravotní problém. Jenže není návrat jako návrat.

Šampionka, nebo už jenom dobrá závodnice?

Ještě než ji začneme pitvat a komentovat, měl by si každý vyjasnit, jak ji vlastně brát.

Zda jako mistryni světa a medailistku, nebo jako šampionku a špičkovou jezdkyni bývalou. V prvém případě bude vhodné mít na ni vysoké nároky a její výkony poměřovat právě tím, co uměla. Pak ovšem to, co pod vedením svého týmu předvádí, obstát nemůže. Čísla a statistiky jsou neúprosné.

Ve druhém asi lze být shovívavý a brát každé slušné umístění, například do 15. místa. Pak se možná snesou i načechrané články, ovlivněné mediálním partnerstvím. V září se Šárka nechala v Argentině optimisticky slyšet: „Loni jsem po nemoci byla ráda, že tu vůbec jsem. Ještě jsem tady brala prášky. Teď už se nemusím hlídat." A trenér Mayrhofer: „Udělala krok dopředu v každé disciplíně. Stále je samozřejmě spousta věcí na zlepšení, ale oproti loňsku má mnohem víc síly a je rychlejší." Pravdou ale je, že její letošní 54. a 18. místo je nejhorším startem do sezóny za celou její kariéru od prosince 2002. V předchozích čtyřech letech, kdy už netrénovala s otcem, zajela první dva závody takto:
2010: 8. a 1. (s Machytkou)
2011: 7. a 12. (se Šťastným)
2012: 13. a nedojela (se Šťastným)
2013: 13. a 14. (po operaci, s Mayrhoferem)
2014: 54. a 18. (s Mayrhoferem)

A mohlo být ještě hůř. Ztráta 2:58 v 1. kole a 24. místo je pro mistryni světa propadák. Pro žebříčkově 16.-17. na startu by se sice výsledné 18. místo zdálo být ještě přiměřené, jenže když přičteme čtyři výpadky výše losovaných a pět závodnic s vyššími čísly před Šárkou, už to tak smířlivě nevypadá. Bohužel ztratila i svou silnou zbraň – ploché úseky, dojezdy do cíle. V závěru 1. kol odevzdala tam nejrychlejší Shiffy na 16 vteřinách skoro vteřinu a i v lepším druhém bezmála tři desetiny. Osmý čas 2. kola je jistě fajn a povzbuzením, ale jela v něm jako 7. na pěkné trati. Kdežto Marlies ho vyhrála jako na trati až třicátá.

A budu opakovat: jezdit alespoň to, co kdysi, mohlo to být zase mezi ní a Marlies jako třeba při onom památném MS 2007.

Šárčin audiokomentář k závodu: https://www.facebook.com/photo.php?…

Kdo na co má

„A zase takové, co by bez problému byly do desítky nebo patnáctky, jako jsem já nebo Bernadette Schildová, přijely na druhý mezičas se skoro dvouvteřinovou ztrátou,“ komentovala větrnou zradu v Levi. „Bez problému do desítky“ bylo tvrzení značně odvážné, viz nyní 12. Shiffrin a 17. Maze, dvě nejlepší slalomářky žebříčku. Bernadette to nyní dokázala, Šárka bohužel ne.

A ještě něco k oné větrné hoře: „Třeba Němka Wallnerová, startovní číslo 63, byla po prvním kole třetí.“ „... Pak bylo vidět, že vítr skoro ustal a Němka, která určitě jela dobře a možná by i na druhé kolo měla, je najednou tak vysoko.“ Bude třeba si zvykat, že dychtivé juniorky, skoro o 10 let mladší, na ta druhá kola budou mít stále častěji. Tato Marina Wallner, *1994, č. 54, udělala body i tentokrát. Nakonec i Šárka debutovala skoro na den přesně před 11 lety, 15/12/2002, ve WC, tehdy atypicky v paralelním slalomu, jako senzačně pátá. Kolik soupeřek si tehdy asi řeklo „blbej formát, tahle žába by normálně na druhý kolo neměla“?

Neboli bude to čím dál těžší. Nejčerstvěji v super-G Evropského poháru 13. Šárku zajela i 7. Ester Ledecká, o 10 let mladší, byť letos kvůli olympiádě jasně preferuje snowboard.

Rozsekne to olympiáda?

Kdo chce být optimista, nechť hodnotí s výhledem na olympiádu. Není tak složité si spočítat, že dobrých superkombinátorek moc není. Jako favoritky se jeví Tina Maze, Maria Hoefl-Riesch, Nicol Hosp. Přidejme Zettel a snad Kirchgasser. Slušná šance na umístění, jež se v matematice ČOV i SL chválí. Ve Vancouveru sice Šárka ztratila ve sjezdu jako 24. 3:17, ale bezpečně nejrychlejším slalomem jí to vydalo na sedmé místo. Možná je v Soči reálné lepší umístění v superkombi než ve slalomu? Byly ostatně časy, kdy v ní Šárka byla šestou! závodnicí světa.

Můžeme si tedy představovat, že dosavadní tréninky a závody ve sjezdu jejímu slalomování zrovna nepomohly, ale mohou se zúročit. Kvalitní výsledek v Soči by jistě byl dobrý i pro Šárčinu kandidaturu do komise sportovců MOV.

Marlies is back, to je v situaci, kdy zatím letos ženské sjezdařině nikdo nevládne a nikdo neukázal formu jako zvon, dobrá zpráva. Snad nám nějakou další konečně přidá i Šárka.


Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2013/14.