Vložte sérii svých fotografií k analýze nebo video i s vaším komentářem do modulu Lyžařské analýzy na http://snow.cz/…rske-analyzy. Tam také najdete další odborné analýzy členů lektorského sboru APUL.


Mluvit o analýze pohybu u dětí zní možná trochu nadneseně. Ale i děti dělají chyby a rodiče si s nimi někdy neví rady. Pod dnešní drobnohled lektorů Apul se tak dostala malá Anežka, která už zkušeně brázdí harrachovskou červenou, ale pořád to není úplně ono. Podívejte se, co jí naši odborníci poradí.

Komentáře a analýzy Jitky Fucimanové, Davida Pražáka a Karla Kříže najdete v tištěném SNOW 80.

Sérii fotografií Anežčiny jízdy najdete v galerii pod článkem!

Martin Knot

První dojem:

Tentokrát jde o jízdu malé lyžařky, která zvládá jízdu velmi solidně. Jede ale na svahu, který je na její dovednosti možná příliš prudký. Je třeba i říct, že se lyžařka nachází v určitém stupni lyžařského vývoje. Toto tedy rozhodně není konečný stav a je jasné, že se bude dále lyžařsky vyvíjet. Pojďme tedy najít pár doporučení, které by k jejímu vývoji přispěly.

Analýza:

Pro tento věk typické postavení těla nad středem lyží a v některých fázích dokonce mírně v záklonu, jinak ale velmi pěkné. Právě při zahájení oblouku (obr. 3) se dostává mírně dozadu. Pořádně tak nezatíží přední část lyží, tím pádem lyže tolik nezatáčejí a lyžařka nabírá rychlost. To pak vyrovnává mírným přibrzděním (obr. 7 a 8). V průběhu oblouku se navíc dostává mírně na vnitřní lyži, nedostatečně zatěžuje vnější a ta pak ujíždí do strany (obr. 7). Rozšiřuje tak svou stopu a lehce ztrácí stabilitu. Na posledním obrázku se to ale hezky snaží napravit.

Doporučení:

Doporučil bych jízdu bez holí s rukama na kolenou, nebo s holemi nataženými před sebou. Určitě bych se také nebál začít na mírnějších svazích, na kterých by se naučila vést lyže plynuleji a bez nadměrného smýkání. V této fázi lyžařského vývoje není cílem rychle přecházet na prudké svahy a do paralelních oblouků. Chce to čas, aby nejdříve získala jistotu.

Tomáš Mical

První dojem:

Mladá, sympatická lyžařka, která již nějaký ten pátek maluje obloučky do sněhu a to má stále celý lyžařský život teprve před sebou.

Analýza:

Všechny chyby, které by bylo možno z fotek analyzovat, vycházejí ze záklonu, ve kterém se ovšem nachází drtivá většina dětí. Nedovyvinuté dětské svaly, těžké dětské botičky, nepřirozenost pohybu na lyžích, strach apod. jsou jen jedny z mnoha důvodů, proč děti zatáčejí v důsledku celým tělem a používají na rozdíl od dospělých velmi hrubou motoriku. Děti nad lyžováním moc nepřemýšlejí, a proto lyžují velice přirozeně. Není moc dětí, kterým bychom vyčítali jízdu po vnitřní lyži, protože oni naopak přirozeně vnitřní nohu automaticky povolí, aby v oblouku nebránila té „těžké“ vnější a jedou po hraně vesele z kopce dolu. Lyžujeme jako děti, s oblibou říkávám.

Doporučená cvičení:

Soustředil bych se na všestrannost a rozvíjení správných pocitů při lyžování. Proto bych se nejen u naší lyžařky zaměřil na poskakování, přestupování z lyže na lyži či šoupání lyží dopředu a dozadu a to vše při jízdě na nějaké pěkné, modré sjezdovce. Nevyhýbal bych se bouličkám, klopenkám a jízdou v terénu. Pro děti není nic lepšího, než projet zajímavou lesní cestičku a skočit si z lesa zpět na sjezdovku! ;)

Nikola Novotná

První dojem:

Na první dojem se jedná o jízdu dítěte v mladším školním věku, které zatím nezvládá přívratný, ani paralelní oblouk. Je vidět snaha o paralelní postavení lyží, ale nedostatečné zvládnutí základního postoje na lyžích neumožňuje dosažení lepší techniky lyžování.

Analýza:

Mladá lyžařka, která zvládá změnit směr jízdy a zastavit. Celý oblouk je proveden v záklonu a podřepu. Záklon je u dětí normální, v pohybovém vývoji dochází dříve k vývoji velkých svalových skupin (nohy, trup, ruce) než malých (chodidla, dlaně), což děti limituje v precizním provedení některých pohybů. Ve fázi zahájení oblouku si malá lyžařka navíc rotuje pánví a trupem směrem dovnitř oblouku. Ve fázi vedení lyží je vnější lyže nedostatečně zatížená a koleno je příliš vkloněné. Nedostatečné zatížení vnější lyže bývá u dětí způsobeno velmi často ze strachu z vyklonění se ze svahu. Nedostatečné zatížení vnější lyže se projeví ve fázi ukončení oblouku, kdy vnější lyže lyžařce „ujíždí“.

Doporučená cvičení:

Lyžařce bych určitě doporučila všechna cvičení na budování správného sjezdového postoje. Na jízdu v záklonu jsou vhodná cvičení, která posunou těžiště více dopředu jako například zlehka nafouknuté balónky zepředu do lyžáků, které dodají pocit náklonu, čímž se těžiště malého sjezdaře posune více dopředu. Lyžařka by se měla snažit aktivně tlačit na vnější lyži. Na zatěžování vnější lyže a vyklonění ze svahu existuje celá řada cvičení jedno oblíbené je například hra na „tleskanou“, kdy instruktor/rodič najíždí oblouky pod dítětem v protisměru a v příslušné fázi si s dítětem plácnou rukama. S nácvikem přívratných a paralelních oblouků je vhodné počkat až po zvládnutí správné techniky v pluhových obloucích. Na více zahraněnou vnější lyži je vhodné zkusit pár cvičení, kdy lyžařka bude vozit mezi koleny například malý balónek.