SNOW 35 vychází 1. listopadu 2007
164 stran


Prolistujte si celý časopis v elektronické podobě!


Ve SNOW 35 naleznete SKIPAS ZDARMA do středisek:
- Dolní Morava
- Bílá
- Chotouň

Podrobnosti o podmínkách využití a o termínech platnosti jednotlivých skipasů hledejte uvnitř SNOW 35.

Své skipasy aktivujte od 1. listopadu 2007 na www.skipas-zdarma.cz

TEST LYŽÍ 07/08 naleznete také zde.


Obsah listopadového SNOW 35

SNOW 35 – fotogalerie – Paul MorrisonFotogalerie - The best snow–photographers - Paul Morrison

Když proniknete jen trochu hlouběji do nitra slavných a úspěšných lidí, často zjistíte, že jejich osud je vždy nějak jedinečně a neoddělitelně spojen s činností, v níž se prosadili. Nejinak tomu je i u lyžařských fotografů. Je to vášeň a celoživotní úděl. Dnes malinko nakoukneme do portfolia i duše Paula Morrisona, dalšího z lidí, jejichž jméno bývá napsáno pod úchvatnými fotografiemi v těch nejproslulejších lyžařských magazínech. (Dnes tedy ve SNOW:-)

SNOW 35 – fotogalerie – Paul Morrison
SNOW 35 – carving mixCarving - mix

Tradiční plejáda textů z pera Ivana Sosny glosuje novinky a zajímavosti na poli sjezdového lyžování.

SNOW 35 – carving mix
SNOW 35 – čeští sjezdařiSvětový pohár a čeští reprezentanti

Ačkoliv nadcházející sezóna není pro české sjezdaře sezónou olympijskou, ani tou, jejímž hlavním vrcholem je mistrovství světa dospělých, stále je ve hře řada potenciálních vavřínů. Ať už jsou to zejména úspěchy ve Světovém poháru, nebo dobrá umístění ze závodů Evropského poháru a závodů FIS podpořená hodnotným ziskem FIS bodů do hodnocení jednotlivých disciplín.

SNOW 35 – svěťákové zajímavosti
SNOW 35 – univerzita – závodímeCarivng - Univerztita - Závodíme!

Málo platné, vrcholem pro většinu lyžařů pohybujících se po upravených tratích asi bude závod. Tedy jízda v předem vytyčené trati se snahou projet ji co nejrychleji. Není k tomu třeba být registrovaným závodníkem. I u nás se pořádají různé závody pro veřejnost. Jak se na takový neošiditelný test připravit a jak si při něm počínat?

SNOW 35 – teplota na horách – Alena ZárybnickáTeplota na horách - co všechno způsobila loni v zimě (Alena Zárybnická)

O globálním oteplení dnes mluví snad každý. Čím výše si dotyčný stojí na společenském žebříčku, tím dál je slyšet jeho hlas a z míst nejvyšších dolehne někdy až na půdu OSN v New Yorku…

Přečte si článek od Aleny Zárybnické, který srozumitelně popisuje problematiku teploty i v souvislosti s evropským klimatem.

SNOW 35 – testy lyží 07/08 – SNOWtest 07/08Test lyží 07/08 - SNOWtest

Letos to byl Zermatt, kam se sjelo na osm desítek lidí, aby se zúčastnilo našeho tradičního testu lyží. Čekalo na ně přes čtyřicet párů modelového ročníku 2007/08. A nádherný slunný týden pod nejelegantnějším alpským velikánem – Matterhornem.

SNOW 35 – testy lyží 07/08 – SNOWtest 07/08
SNOW 35 – Impsquad – freeskiIMPSQUAD - freeski sdružení

Možná když jste procházeli – chtě či nechtě – kolem některého ze severočeských snowparků, popřípadě jste byli v létě trefeni sněhovou koulí, narazili jste pravděpodobně na podivně vypadající postavy, motající se kolem v robustních růžových kuliších s nápisem IMPSQUAD. Někteří jen tak postávají s lopatou, jiní předvádějí hrůzostrašně vypadající triky i pády, slečny v tomto kulichu se opalují. Co jsou zač?

SNOW 35 – ACG SNOWride 07 – DiavolezzaACG SNOWride 2007 - Diavolezza

Po Les Diablerets jsem se vydali napříč Švýcarskem do jednoho z nejslavnějších resortů vůbec, Svatého Mořice. Ten sice neproslul zrovna díky nabídce prašanu, přesto se v portfoliu jeho lyžařských podareálů najde jeden, který přitahuje zejména dobrodružnější lyžaře. Diavolezza.

SNOW 35 – new school freeski lessonsNEWSCHOOL LESSONS - DNES VYUČUJE ONDRA BENEŠ

Tři triky popsané přímo českými ridery, tentokrá Ondrou Benešem, by měly sloužit jako inspirace i návod pro začínající i pokročilejší freestylisty.

SNOW 35 – Pepe Kalenský – freeskiFreeski profil - Jibber-man Pepe Kalenský

Představujeme dalšího z českých top freeski riderů...

SNOW 35 – lyžování v KašmíruKašmír

Expanze sjezdového lyžování má globální rozměry. Utajené kopce, které nesou lyžařský potenciál, jsou postupně objevovány a jejich věhlas se pomalu či rychleji šíří světem. Zejména freeskieři jsou dnes ochotni vydat se za jistotou prašanu snad kamkoli. Není divu, Alpy přestávají stačit a boje o první stopy už mnohé nebaví – je-li vůbec sněhu pro prašanové lyžování dostatek. Asi není potřeba dodávat, že k „free“ skiingu filozoficky patří i pocit cestovatelské svobody, objevování nových krajů, kultur a lidí. Do hledáčku SNOW se tak dostalo jedno z možných středisek freeridové budoucnosti: Gulmarg v indickém státě Kašmír.

SNOW 35 – lyžování v Kašmíru
SNOW 35 – Krasna Poljana – lyžováníKrasna Poljana

Když jsem si odbavoval lyže pro let z Mnichova do Moskvy, nebyl jsem v řadě zdaleka jediný s nadměrnými zavazadly, ale skoro určitě jsem byl jediný, kdo se vydával na lyžařskou dovolenou. Všichni ostatní cestující s lyžemi byli Rusové, kteří se vraceli z Alp, zatímco já jsem mířil do Soči, které v Rusku během svého nakonec úspěšného boje se Salcburkem o pořádání zimních olympijských her v roce 2014 plnilo stránky tisku.

SNOW 35 – Krasna Poljana – lyžování
SNOW 35 – Matěj Novák – snowboardingSnowboarding - Matěj Novák - rozhovor

Matějovi je 19 let, 6 let jezdí na snowboardu a patří k nejtalentova­nějším českým snowboardistům. Těsně před jeho odjezdem na Nový Zéland jsme si povídali o minulé sezóně a jeho plánech pro nadcházející zimu. Na otázku, co jsou jeho největší úspěchy, odpověděl: „Dejchám, jsem furt zdravej a snowboarding mě baví. Z výsledků na závodech pak 13. místo na světovém šampionátu juniorů, 11. místo na Snowjamu a vítězství v O2 Rookie Cupu.“

Snowboardcross v Chile

SNOW 35 – snowboardcross v Čile – snowboardingNáš snowboardcrossový tým zahájil letošní sezónu daleko za hranicemi. První závody SP (dokonce hned dva za sebou) se totiž konaly ve středisku Valle Nevado v exotickém Chile. Pokořit tamní trať se vydali Michal Novotný (Majkl), David Bakeš (Baki) a Klára Koukalová...

SNOW 35 – backcountry campBackcountry camp

V posledních letech se s kempy roztrhl pytel. Nejsou to jen akce zaměřené na freestyle. Velké oblibě se těší i lavinové, backcountry a jiné pobyty zaměřené na výkuku dovedností potřebných pro pohyb ve volném terénu. Jsou určeny především těm individualitám, kteří s přáteli rádi naslouchají tajemství hor a touží hranice svého poznání a dovedností posunout dál...

SNOW 35 – Endagin – skialpinismusSkialpinismus - Engadinské túry  s podporou lanovek (část 1.)

Údolí Innu, jež se táhne od pramenů nad průsmykem Maloja až do sousedního Tyrolska, je lyžařsky neobyčejně zajímavé. Má výborné podmínky pro příznivce běžeckého lyžování, skvělé možnosti sjezdování a díky bohaté síti lanovek je zajímavé také pro „líné“ skialpinisty, kteří se rádi popovezou blíže k vrcholu.

SNOW 35 – ZermattZermatt - strhující divadlo

Co je první, obvykle zdaleka není nejlepší – jako třeba víno. Je dobré nechat bobule ještě trochu dozrát nebo nechat přejít mrazem, aby z nich byl opravdu prvotřídní nápoj. První hosté přijeli do Zermattu, pionýra cestovního ruchu, již v roce 1838. Dalo by se čekat, že turisté časem objeví i další, atraktivnější místa v nitru Alp – ale neobjevili. V případě Zermattu se podařilo sebrat ten nejšťavnatější hrozen napoprvé. Ve fotografovanosti Matterhornu vede Zermatt alpský i světový žebříček popularity.

SNOW 35 – oděvy snow 2008Oděvy SNOW 2008

Novinky i stálice, tipy, móda...

SNOW 35 – oděvy snow 2008
SNOW 35 – ArgentinaArgentina - sny se mají plnit

Lyžovat v Jižní Americe byl náš sen. Dlouho jsme o něm jen mluvili, ale pak jsme se rozhodli, že si tento výlet dopřejeme – k našim padesátinám. Vybrala jsem největší a nejstarší lyžařské středisko v Argentině – Cerro Catedral. Řečí čísel to znamená 120 km tratí a přepravní kapacitu 36 000 osob za hodinu. Cerro je obklopené národními parky, což byl také jeden z důvodů výběru...

SNOW 35 – Severní Amerika – lyžováníAmerika - Cranmore, NH: Arlberg Ameriky

Snad každé z průkopnických zimních středisek na americkém kontinentu se snaží najít si ve své historii a následně dobře marketingově prodat nějaké své unikátní „nej“. A tak slýcháme o resortech, které se pyšní prvním postaveným vlekem, první lanovkou, lyžařskou školou anebo prvním umělým zasněžováním. Z málokterého však dodnes sálá takový dech nefalšovaných starých časů, jako z nenápadného Cranmore, pomyslné Královny Matky lyžařské Nové Anglie, svým lidem milované...

SNOW 35 – Horní Rakousko – lyžováníHorní Rakousko - od Šumavy po Dachstein

Krajina okolo Lince je na první pohled lyžařsky nezajímavá – kam oko dohlédne, samá rovina. Na severní hranici Horního Rakouska se prsí oblé šumavské kopečky a na jihu, jen co se začnou vzdouvat Alpy, jeho území končí. Z toho vyplývá, že sjezdovky můžeme hledat buď hned za našimi hranicemi anebo v severním předhůří Alp – v Totes Gebirge, v Solné komoře a pod Dachsteinem. Většina hornorakouských center má nanejvýš místní význam, ale několik z nich – přesněji řečeno sedm – za větší pozornost stojí.

SNOW 35 – Puy St. Vincent – lyžováníPuy St. Vincent: trumfující outsider

V zemi lyžařských houpaček o dvou stech kilometrech sjezdovek padá středisko se 75 km tratí nemilosrdně do druhé, ne-li třetí ligy. To je i osud Puy St. Vincent, v podstatě typické panelákové „stanice“ se slušným severním svahem La Pendine (2 750 m) v zádech. Konkurence okolních gigantů jako Serre Chevalier či Les 2 Alpes jej nutí držet ceny na uzdě, že je dokonce jedním ze středisek „za pět tisíc na týden“. Přitom má trumf hodný pozornosti nejnáročnějšího lyžaře – superskipas do všech věhlasných středisek ve svém okolí. Až se vtírá pochybnost, je-li vše takové, jak se zdá!

SNOW 35 – auta na horySUV ve Frankfurtu: obavy z Číny

Tradiční frankfurtský autosalon představil v září novinky, které se budou brzy prodávat, plány automobilek do budoucna, ale také vozy SUV v podobě plagiátů pocházejících z Číny. Podle všeho se tamní výrobky brzy ukáží v českých prodejnách...

A mnoho dalšího najdete ve SNOW 35!

Časopis SNOW se zajímavými balíčky objednávejte zde!