SNOW 33 vychází 4. října 2007
132 stran


Prolistujte si celý časopis v elektronické podobě!


Ve SNOW 36 Time naleznete SKIPAS ZDARMA do středisek:
- Stoh ve Špindlerově Mlýně
- Zadov na Šumavě
- Říčky v Orlických horách

Podrobnosti o podmínkách využití a o termínech platnosti jednotlivých skipasů hledejte uvnitř SNOW 36.
Své skipasy aktivujte od 4. října 2007 na www.skipas-zdarma.cz


Obsah listopadovéno SNOW 36 Time

SNOW 36 Time – horská kuchyněGastronomie - Culina cisalpina et transalpina

Alpy Evropu ovlivňují v každičkém ohledu a gastronomie není výjimkou. Kopce vysoké a nižší vymezují, co si horalé tam či onde dávají na talíř. Nevěříte? Věřte.

SNOW 36 Time – alpské likéryMystéria alpských likérů

Od francouzských Alp až ke břehům řeky Rhôny se táhne oblast s obzvlášť příznivými podmínkami pro rozvíjení umění likérů. Nejvyšší kamenité morény vydávají vzácný pelyněk, v údolích rostou borůvky a jalovec, na pastvinách hořec, louky jsou provoněné tymiánem, mátou a yzopem, houštiny lemují koberce sporýše a melisy a luhy v nížinách jsou porostlé fialkami, andělikou nebo mátou. A Rhôna přináší naplaveniny, na nichž sedláci zakládali vinice a sady. Máme tu všechno, jen vědět, co s tím!

SNOW 36 Time – o Mekku AlpO mekku Alp

Každý muslim musí do Mekky, každý lyžař do Alp. I ty mají svou „mekku“, která táhne návštěvníky z lyžařské povinnosti navštívit ji – jenže ne jednu! Dokonce by se jich dala vyjmenovat celá řada, a to i s nejrůznější specializací: „mekka“ freeridu, snowboardingu, skialpinismu, …

SNOW 36 Time – wellness – lyžováníNelyžujte, užívejte si!

Některé vymoženosti současné nabídky lyžařských středisek jsou tak lákavé, že se jejich vzkaz snad ani nedá vyložit jinak. Ale nenechte se zmást!

SNOW 36 Time – Česko – lyžováníČesko: Bojuje o lyžaře?

Dvě neobvykle vydařené zimy nastartovaly chuť českých areálů horečně investovat. Ta minulá teplá ji zchladila, ba co víc – přišly katastrofické úvahy i zoufalá žádost o pomoc. V první řadě se tak potvrdilo, jak je podnikání v českých střediscích závislé na vrtoších středoevropského klimatu.

SNOW 36 Time – české superareályVzniknou české superareály?

Vášnivý lyžař to dobře zná. Uvidíte kopec – jedno kde – a hned si představujete, jak by se dal sjíždět. Když je to v rovinaté krajině, stačí pahorek. Naopak na horách lákají svahy pořádné. Některé z nich známe, neboť na nich vznikly sjezdovky. Případně je freerideři sjíždějí načerno. Mnoho krásných a leckdy lepších než ty stávající zpřístupněné ale zůstává v roli potenciálu. Zkusme se podívat na některé z nich.

SNOW 36 Time – Slovensko lyžováníSlovensko: Slovanské Alpy

Nejlepší slovenská střediska se koncentrují v pohořích Malé a Veľké Fatry a Nízkých i Vysokých Tater. Pomalu ale jistě i zde začínají rozmazlovat návštěvníky vyhřívanými sedačkovými lanovkami nebo wellness službami – konkurence tak přináší své ovoce.

SNOW 36 Time – Rakousko lyžováníRakousko:  Země rozených lyžařů

Těžko si představit něco, co by v Rakousku – zřejmě
v jediné zemi na světě, kde je lyžování sportem č. 1 – mělo nějak daleko k dokonalosti. Ano, Švýcarsko má ještě krásnější hory, Francie lanovky před vchodem do apartmánu, Itálie je určitě slunečnější, ale v ničem, co lze zahrnout pod lyžařskou infrastrukturu, se Rakousko konkurencí předběhnout nenechává. Je to i svého druhu projev vlastenectví, a samozřejmě obživa.

SNOW 36 Time – Korutany lyžováníKorutany: sníh, slunce a pohoda

Globalizace na trhu alpských středisek stírá rozdíly mezi jednotlivými oblastmi – komfort moderních lanovek, zasněžování, bezkontaktní skipas nebo wellness najdeme ve velkých centrech i v zapadlých vískách. Vítané je pak každé zpestření, originalitka, zkrátka něco odlišujícího jednu oblast od přehršle ostatních. Korutany se svými přirozenými specifiky mají v tomto v rámci Rakouska asi největší potenciál.

SNOW 36 Time – Itálie lyžováníItálie: Sluneční lyžařské lázně

Jižní oblouk Alp zalévaný sluncem a nevypočitatelně navštěvovaný prašanem má své skalní věrné příznivce, libující si v příjemném klimatu, pohostinnosti i mírných cenách. Mnozí jiní nad Itálií ohrnou nos – střediska nejsou příliš velká a ten sníh, ten sníh… Tábor těch prvních ale zatím spíše posiluje.

SNOW 36 Time – Sella ronda ItálieSella Ronda XXL: Nová výzva jihotyrolského safari

Před sto lety trvalo Peteru Böttlovi dva dny, než na lyžích zbrázdil svahy čtyř průsmyků a čtyř údolí okolo stolovitého masivu Selly v italských Dolomitech. Ne moc zdatný lyžař stejnou cestu dnes s pomocí expresních lanovek a manžestrových modrých tratí zvládne za den i s pořádným obědem. Lepší jezdec to má za tři čtyři hodiny s kocháním po panoramatických sjezdech, a chce-li na safari strávit celý den, může si leckde odskočit z hlavní cesty na šťavnatější sjezdovky. Novou výzvou těm nejnáročnějším je pokoření Sella Rondy z jihotyrolského Kronplatzu, vzdáleného z nejbližšího nástupního místa Sella Rondy asi 15 km.

SNOW 36 Time – Švýcarsko lyžováníŠvýcarsko: V kraji pohádek

Není možné říci, že některé místo je hezčí než druhé. Stejně tak jako nelze říci, že jeden člověk je lepší než druhý. Každý je individuálně krásný a naše vnímání krásy ovlivňuje mnoho subjektivních aspektů. Přesto ale existují kategorie, které převyšují osobní preference a líbí se když ne všem, tak velké většině. Proto existují královny krásy a uznávané top modelky.

SNOW 36 Time – Švýcarsko lyžování střediska
SNOW 36 Time – Francie lyžováníFrancie: Na cestě komfortu

Nikdo z vás, kdo listuje tímto lyžařským atlasem, už snad nevěří na otřepané, ale do nekonečna opakované klišé, že francouzské Alpy jsou jenom nějaká paneláková sídliště plná nevzhledných kurníků, ke kterým jsou připojeny vcelku pěkné sjezdovky.

SNOW 36 Time – Bulharsko lyžováníBulharsko: Llyžařská expanze vrcholí

Nejen zájezdy k bulharskému mořskému pobřeží prožívají silnou renesanci zájmu. Velmi podobně jsou na tom i hory. Zahraniční investoři je objevili již před lety, takže nejvýznamnější středisko Bulharska – Bansko – je dnes už hotový nadnárodní skiresort s veškerým myslitelným zázemím a vybavením od moderních lanovek přes bezkontaktní skipas po komplexní zasněžovací systém. Zdá se ale, že nezůstane jen u něj.

SNOW 36 Time – Ukrajina, Rumunsko, Kašmír lyžováníLyžařská exotika - Ukrajina, Rumunsko, Kašmír

Kdo má rád různé kulturní chutě a příchutě a jsou mu více než samotné lyžování, kdo rád objevuje a nelpí na západoevropském komfortu, může hledat své dovolenkové štěstí nejen v Alpách...

SNOW 36 Time – Amerika lyžováníAmerika: Za velkou louží

Lidský život je zázrak. Měl by být jedno veliké dobrodružství, měl by se skutečně žít, dokud je mu přáno. Je obrovskou příležitostí učit se, objevovat a nevycházet z údivu – den za dnem. Ruku na srdce: kolik z nás si ve svém rutinním, každodenním shonu tyto pravdy uvědomuje? A kolik z nás se jimi řídí? V každém případě, pokud ve vás začne tlouct srdce lyžařských dobrodruhů a žhnout touha objevovat nepoznané a být za to královsky odměňováni – Severní Amerika vás v tomto ohledu nemůže zklamat.

SNOW 36 Time – pneumatiky, atřešní auto boxyPneumatiky a střešní boxy

Jak se na hory dostat?
U zimních pneumatik většinou platí, že dražší výrobky znamenají také lepší, a tím také bezpečnější jízdní vlastnosti auta při nízkých teplotách. Dokazují to testy evropských autoklubů. To však neplatí pro střešní boxy, protože při srovnávacích zkouškách nedopadly dražší schránky pro zavazadla nejlépe...

A mnoho dalšího najdete ve SNOW 36 Time!

"Časopis SNOW se zajímavými balíčky objednávejte zde!
":[localmenu://45/]