Nejen Česko, ale v podstatě i celé Švýcarsko skuhralo nad tím, jak dlouho studené proudění prohrávalo přetlačovanou s teplým. Na sněhové mapě ale bylo zřejmé, že jeden z výčnělků Švýcarska dostal naděleno dostatek prachové hmoty. Byl to ten na hranici s Itálií, kde leží lyžařský prostor Engadin Svatý Mořic. A právě tam se konal letošní PeakPerformance SNOWfest.Místo si účastníci vybrali sami v hlasování, po třech letech v Lenzerheide už byl nejvyšší čas na změnu. Svatý Mořic doporučil Tom Elias, guru SNOWfestu, a z části asi i proto většina hlasovala právě pro něj. Jak bychom asi dopadli, kdyby zvítězilo Lenzerheide, které se pralo se silným sněhovým podprůměrem? V Mořici jsme se naopak mohli nořit do hlubokých peřin nadílky, kterou meteorologové označovali jako 150 až 170 % toho, co je touto dobou v těchto místech v zimě obvyklé. Na náhody nevěřím, nezbývá mi tedy než přijmout variantu zázrak. Není možné, aby pohyb sněhových mraků ovlivnila touha sněhomilců vysílaná intenzivně od podzimu z české kotliny?První den mělo ještě padat, tak se všechny skupiny vydaly z Pontresiny, kde jsme bydleli v mládežnické ubytovně pár kroků od nádraží vlaku i skibusu (koho by to zajímalo, více zde – můžeme vřele doporučit zjm. pro milý personál a výborné jídlo!) do Celeriny, potažmo oblasti Corviglia, kde jsou řídké lesy ideální pro lyžování za snížené viditelnosti. Mraky se ale po zahřívací jízdě začaly trhat a nám odkryly rozlehlé panenské plochy na bočních hřebenech střediska. Bez nebo s malým traverzem šlo jezdit dlouhé čisté lajny, než jsme se označili za hladoví a unavení. Po obědě přišel na řadu nezbytný lavinový trénink.I druhý den skupiny vyrazily na Corviglii. První polovinu týdne bylo účastníků akorát na tři skupiny po osmi lidech, takže nebyl problém jezdit společně do jedné oblasti. Počasí se mírně zlepšilo, ochladilo se, ale údolím se stále povalovaly chuchvalce mraků, které sem tam obsadily celé údolí.To pravý kýčovitý počasí přišlo třetí den – nebe modré, všude čistě bílo, cestou vlakem na Diavolezzu zkrásňovaly ojíněné keře a stromy zasažené zkrystalizovanými výpary z potoka jakou kouzelnou berlou mrazilkou. Diavolezza je krásná hora: přehledná, s několika prašanovými hřišti a s jedním z nejsilnějších horských divadel – panoramatem s Piz Palü a Piz Bernina. Kdo to jednou viděl, musí se tam vracet. Neokoukatelný horský svět s divokými ledovci trpělivě tekoucími do údolí. Obraz tam čeká jen na vás a vám podobné, kteří se lanovkou vyšplhali na vrchol k Berghausu. Kyvadlová lanovka jen střídmě přisypává další diváky, takže máte pocit, že jste tam docela sami a nikdo tam člověka neruší ze silné horské meditace. Ostatně, nízká přepravní kapacita lanovky stojí i za volnými sjezdovkami (když si chvíli počkáte, jedete sami) a hlavně málo rozjetým prašanem! No, však se na ty fotky podívejte… Některé skupiny si den zpestřili i na protějším Lagalbu.

A největší požitkáři to po obědě zabalili a zbytek dne strávili ve vířivce – nejvýše položené vířivce v Evropě, která tvoří neobvyklou regenerační tribunu pro vzhlížení na ty největší krásy kolem s ledovcem Morteratsch na svém dně – i na ten dojde.Ve čtvrtek se zase zatáhlo, přidali se ale noví koučové – Tomáš Horáček a Zbyněk Pavelčík (oba APUL A učící lyžování ve Sv. Mořici), kteří odhalili další freeridová esa – tentokrát na Corvatschi a Furtschellas. V podobném duchu se nesl i pátek, kdy trošku střídavé počasí nabádalo k tomu být v dosahu lesa, kdyby se prudce snížila viditelnost. Svatý Mořic se skládá ze tří základních lyžařských areálů, z nich každý sám nabízí velké zásoby prašanových kopců, navíc i typická klientela je jiná než freeridová, takže kdo to zde zná, ještě dlouho po sněžení si dokáže ukousnout z panenské sněhové šlehačky.Sobota přinesla opět slunce. Přidal se ale studený vítr, který zpočátku zanesl sněhem rozježděné plochy – dopoledne tak bylo opět parádní. Skupiny se rozdělily, nejromantičtější kousek předvedla skupina Toma Eliase, která se z vrcholu Corvatsche vydala do bočního údolí Roseg, aby poté slyžovala po jeho dně zpět do Pontresiny. Většina skupin se po obědě sešla na Diavolezze, odkud dvě z nich zakončily celý týden sjezdem ledovce Morteratsch. To je ten, který stéká z nejvyšší hory Graubündenu, Piz Berniny (mimochodem taky jediné 4tisícovky mimo kanton Wallis). Po něm a následně údolím se dostanete pohodlně až k zastávce vlaku, jedné z mála, kde je výhodou, když vlak jede až za dlouho. To díky přilehlé útulné hospůdce, kde se splachují ty nejsilnější prožitky z lyžování a z horské přírody.

A právě takovéto mimořádně patřičné zakončení krásné týdenní akce potkalo i nás.P.S.: Myslím, že se sluší všem poděkovat, zejména kaučům (Tom Elias, Honza Schauer, Lukáš Pálka, Tomáš Horáček a Zbyněk Pavelčík), všem pomocníkům, partnerům (zejména PeakPerformance a Hudy), ale i všem účastníkům, že vytvořili tak dobrou partu. Jeden speciální dík pak posílám někam do nebes – za to, že nám bylo přiděleno tolik sněhu (jak jsem uvedl, na náhody nevěřím).
Díky!