Free & cool

V jedněch vlastnických rukou jsou tu nejen lanovky a vleky, ale i ubytování, horské restaurace či půjčovny – výsledkem je přehledná nabídka služeb a jednotný marketingový koncept střediska. To cílí hlavně na mladé, dynamické a aktivní návštěvníky – i proto je právě zde jeden z nejlepších alpských snowparků a sídlí zde i freestylová akademie s vlastní halou. Přímo u hlavní lanovky v Laaxu vyrostl designový apartmánový projekt Rocksresort. Apartmány si lze koupit, ale je povinné je dále pronajímat, jak tomu bývá v Severní Americe. Jako stavební materiál jsou použity pouze místní kámen a dřevo. Jasnou strategii zacílenou na mládí dobře ilustruje i fakt, že půjčovna v Rockresortu nabízí jen „hravé“ lyže allmountain a twintips.


Labyrint plání a strží

Takový terén jako v Laaxu hned tak někde neuvidíte! Je to vlastně jeden ohromný a pustý horský masiv s rozlehlými pláněmi, který tvoří dva hlavní hřebeny s vrcholy Crap Masegn (2 477 m) na západě a La Siala (2 810 m) na východě. Oba hřebeny se v nejvyšších partiích sbíhají a na vzniklé planině se rozkládá ledovec Vorab (3 018 m).
Neobvyklé jsou vzdálenosti mezi jednotlivými křižovatkami areálu, délka lanovek i sjízdné převýšení – zdejší masiv je obří, ale přitom přehledný s minimem neviditelných zákoutí a v průměru není ani nikterak strmý. V areálu je překvapivě dost sjezdovek, které nejsou přimknuty ke „své“ lanovce – často jsou tratě vedené na dlouhé vzdálenosti s cílem u jiné stanice lanovky. Celý areál lze velmi obstojně křižovat jako při safari, naopak lyžaři upřednostňující jeden „svůj“ svah pak mnoho krásných sjezdů vůbec neobjeví. Méně přívětivé je safari pro snowboard, a to kvůli nadprůměrnému množství traverzů a přejezdových rovinek či dokonce krátkých protisvahů.Hlavní část areálu se roztahuje po svazích Crap Sogn Gion (2 228 m) nad Laaxem, odkud se hřeben ještě mírně zdvihá a vrcholí na Crap Masegn – po východní straně stékají pěkné červené tratě do širokého žlabu, jež směrem k údolí nabývá spíše podoby strže, která tak znemožňuje lyžařské propojení Flimsu a Laaxu v nižších, zalesněných partiích svahů.

Druhým epicentrem, nad Flimsem, je protáhlý hřeben s vrcholy Grauberg (2 228 m), Mutta Rodunda (2 420 m) a La Siala, z něhož spadají nejprve svižné a postupně se zplošťující tratě směrem k centrálnímu žlabu anebo po jižním úbočí přímo ke středisku.


Jedinečné skalní torzo

Neobvykle tvarovaný terén má svůj původ v nedávné geologické „havárii“. Nad Flimsem je celý masiv ohraničen torzem skalních hradeb – pozůstatkem vrcholu, který se zřítil před 10 tisíci lety a z jehož sutin vznikla náhorní plošina, na níž dnešní Flims stojí. Zřícený vrchol zformoval i Rýnskou soutěsku, dravá řeka si totiž prorazila cestu sesypanou horninou a vytvořila působivý kaňon. Ten se dá projet vlakem, nikoliv však po silnici. Území je díky geologické výjimečnosti – starší horniny leží nad mladšími na neobvykle rozsáhlé ploše – dokonalou „studovnou“, zapsanou na seznamu UNESCO. Jde o druhé největší horské torzo na světě neboli geologický unikát.Laax má poměrně rozsáhlou spádovou oblast – kromě letovisek přímo na úpatí sjezdovek se dá ubytovat v celém pásmu mezi městečky Ilanz a Tamins s dojížděním do 15 km. Tím se otevírá dosti široká paleta ubytovacích i cenových možností od luxusního Rockresortu nebo čtyřhvězdičkových hotelů až po B&B, apartmány a hostely.Více o lyžování ve Švýcarsku si můžete přečíst v knize Lyžařská nej Švýcarska, kterou si můžete pořídit za Kč i za SNOWbony v e-shopu SNOW!