V minulém týdnu napadlo ve Val Cenis hodně nového sněhu, takže lyžařské podmínky jsou v současné době velmi dobré. Kdo sem pojede, může navíc lyžovat doslova ve filmových kulisách. Kde konkrétně si je můžete užít?

Při lyžování nad Termignonem, který byl připojen k Val Cenis teprve před několika lety, je vidět přes údolí řeky Arc na Národní park Vanoise. Na termignonských kopcích se lyžuje na holých svazích a také mezi modříny a borovicemi. Výhledy jsou ve vrcholových partiích famózní.Národní park k jaru přitahuje skiapinisty. Ti se mohou v březnu a v dubnu vydat přímo na místa natáčení. Vanoise je vůbec první francouzský národní park – loni slavil padesát let od svého vyhlášení.

Nejblíže je možné dostat se filmovacím místům vlekem Mont Cenis, který vede nad stejnojmenným sedlem. Tam byla zřejmě pořízena i fotografie, která je na plakátech – na pozadí panorama hor hraničící s kýčem a v prvním plánu chlapec se psem.Další možností, kde se ponořit do filmu, skýtá Bonneval sur Arc. V této vesnici je mnoho zachovalých kamenných domů, v nichž žije přibližně jen stovka stálých obyvatel. Unikátní architekturu si jezdí prohlížet pěší turisté z celého údolí.

Procházkou nepohrdnou ani lyžaři, kteří sem přijedou za sportem. Bonnevalský miniareál leží pod ledovcem a jeho sjezdovky se táhnou až do 3 000 m n. m. Konec údolí má vlídnou a klidnou atmosféru. Prostě proto, že Bonneval je opravdu na konci světa. I projekt Eski-mo, který má zastřešovat pět mauriennských středisek, tady trochu kulhá. V kase naší šestidenní permanentku odmítli „rozšířit“. Celodenní skipas stojí 24 eur, skibus je zadarmo. Zážitek ale stejně za tu cenu stojí.Návštěvníci areálu Val Cenis Vanoise mohou ocenit i „piknikárny“ – tedy místa, kde si pod střechou můžete sníst svou svačinu. Jedna je na konečné kabinky Vieux Moulin a druhá v Termignonu na konečné sedačky Roches Blanches. Freestyleři budou marně hledat snowparky, které jsou označeny na lyžařském plánku. Je ovšem možné, že se ještě objeví, protože právě začínají francouzské zimní prázdniny. K dispozici jsou aktuálně tři navazující boardercrossy, vysoko nad Termignonem, označené na plánku jako glisse ludique – „hravé klouzání“.