V prvním doporučuje bulvární novinář Petr Novotný Šárce Pančochové, aby nebyla „uplakanou trapkou“. Článek se pochopitelně nese v kontroverzním duchu a je vyztužen slovy těžkého kalibru jako „srát“, „doprdele“, „kurva“ atd. možná proto, že autor si takto představuje mluvu snowboarďáků nebo mladé generace anebo prostě jen proto, že kdyby článek takto nenaládoval, tak by jej nikdo nečetl. Komické je srovnávání karetní hry (pokeru), v němž Novotný „jede na vítězství“, a jízdy ve slopestylu. Novotný Šárce doporučuje „skok tam poslat, děj se vůle boží.“ Řekl bych, že v pokeru se to tam posílá mnohem snáz, děj se vůle kohokoli. Ale nechme toho, tady nemá cenu polemizovat, tenhle článek byl jen provokace.


Šárka Pančochová, foto: www.facebook.com/sarkafanpage

Ve druhém případě se zamýšlí odborník na sjezdové lyžování Ivan Sosna v dobře míněném, ale nešťastně vyznívajícím článku, o schopnosti sportovců zvládnout mediální komunikaci a umění „prodat“ i neúspěch. Článek byl psán po kvalifikaci slopestylu, z níž se Šárce nepovedlo postoupit do finále přímo. Autor se ptá, zda má „chytrý sportovec i v situaci, kdy z nějakého důvodu neprodal, nač má, shazovat svůj neúspěch poukazy na „užívání si“ a zda bylo sympatické, že Šárka bez přetvařování projevila snowboarďáckou filozofii, nebo si měla „pokrytecky“ dát pozor na to, co do mikrofonů říká?“
Myslím, že můžeme být jen rádi, že už jsou za námi doby, kdy si člověk musel dávat pozor na to, co řekne, aby si „nezavařil“. Ceňme si upřímnosti! Snowboarding je mladým sportem, v němž ještě doznívá revolta a „free“ rozměr z dob, kdy se snowboarďáci se svým sportem museli nejprve prosadit. V počátcích snowboardingu bylo nutné vybojovat si vůbec místo na svahu vedle lyžařů! Proto ta vlna doznívající solidarity a sounáležitosti prknařů – copak se sportovci z nějaké jiné disciplíny v cíli radují společně (a třeba válejí po sobě), jakoby jim ani nezáleželo na pořadí? Podle mého názoru jsou disciplíny snowboardingu na OH velkým oživením: jsou divácky atraktivní a snowboarďáci vnášejí do vznešeného, ale strnulého vrcholového sportu, který většinou představuje pouze souboj (se soupeři) nebo boj (s počasím, podmínkami tratě…), upřímnost, živočišnou radost, kamarádství a právě tu zpochybňovanou „poživačnost“, kdy si chtějí svoje jízdy opravdu užít. Vždyť kdy jste naposledy slyšeli nějakého vrcholového sportovce říci, že si závod nebo zápas užil? Jakoby „užívání si“ zůstalo jen rekreačním sportovcům, kteří nemohou pomýšlet na výkonnostní nebo vrcholovou úroveň a tak jim nezbývá než se prostě jen bavit? Vrcholový sport holt není žádná sranda natož radost! A právě tenhle mýtus teď snowboarďáci na OH úspěšně boří.

Kromě toho je snowboarding v Soči jedním z našich nemnoha úspěšných medailových sportů. Doufám, že tahle nádherná olympijská dámská jízda přivede snowboardingu další adepty tohoto skvělého sportu a zlepší finanční podmínky našich špičkových jezdkyň a českého snowboardingu vůbec. Protože, jak poznamenal výstižně jeden z tazatelů v online rozhovoru s Evou Samkovou (vpravo, foto www.evasamkova.cz) na iDnes.cz - holky v Soči reprezentovaly Česko před světem, ale v Česku i svůj sport před domácími diváky. A to se jim zjevně podařilo. Novináři najednou začali psát články o snowboardingu a s námi konzultují, jaký je rozdíl mezi měkkým a tvrdým prknem. Takže: holky, děkujeme! A Samková na Hrad!