Letos podruhé se pojede v Beskydech, v sobotu 15. Března 2014 ve Skiareálu Karolinka. Pořadatelé si opět dali záležet a připravili pro jezdce trať s klopenými zatáčkami, vlnami a skoky a pro diváky celodenní show plnou povzbuzování a neopakovatelné atmosféry, tradičně zakončenou večerní Bobpárty pod svahem.Po vzoru ostatních crossových závodů se jedou vyřazovací jízdy smíšených čtveřic, ze kterých postupují vždy dva nejrychlejší. V superfinále se tak ve večerních hodinách při umělém osvětlení utkají jen ti nejlepší z nejlepších.
Závodu se může zúčastnit každý, komu bylo 18 let a má vlastní plastové boby. Nutná je ovšem předchozí registrace na oficiálním webu Bobcrossu www.bobcross.cz a z bezpečnostních důvodů nebude na dráhu vpuštěn nikdo bez přilby. „Doporučujeme všem zvolit dobré oblečení - zimní boty, rukavice a chrániče zadních partií. Diváci také jistě ocení, když na trati uvidí závodníky v parukách, dresech, převlecích nebo retro kostýmech.
A závodníci naopak ocení, když si diváci při povzbuzování pomohou jakýmkoliv akustickým nástrojem“, říká Radek Kolmačka z pořádající agentury Reklamaroznov.cz. Nezbytná je také dobrá nálada, smysl pro humor a gentlemanský přístup – závod se pojede v mixu muži/ženy.Novinkou v letošním ročníku je nová profesionální startovací rampa z dílny organizace S.W.A.H., která celý závod pozvedá na profesionální úroveň. „Na startovní bráně jsme si dali záležet. Závod je sice hlavně o zábavě, ale proč nedat závodníkům pocit, že startují třeba na olympiádě,“ říká Aleš Závorka, vedoucí týmu S.W.A.H. Kromě trati, na které spolupracují odborníci se zkušenostmi z crossových závodů, jsou pro účastníky nachystané medaile, hodnotné ceny i pamětní trička. Oceněných bude osm prvních jednotlivců, nejlépe umístěná žena i nejlepší tým.Jediným problémem, který by mohl letošní ročník zkazit je, zdá se, letošní mírná zima. „Toho se ale nebojíme. Hlavně díky výbornému přístupu provozovatelů a personálu střediska, ve kterém se zasněžuje. Sníh je, byl a bude!“, pevně věří hlavní organizátor Radek Kolmačka. „A i kdyby, při správném sklonu svahu jedou boby i na trávě“, dodává s úsměvem.

Nejlepší obrázek o Bobcrossu si každý udělá sám zhlédnutím videa:

Bobcross 2013 - Karolínka Beskydy from bobcross on Vimeo.

www.bobcross.cz


Rozhovor s Radkem Kolmačkou, v jehož hlavě se nápad uspořádat závod ve sjezdu na bobech zrodil:

Co to vůbec Bobcross je?

Bobcross je extrémní závod pro dospělé na dětských plastových bobech plný adrenalinu, povzbuzujících diváků a jedinečné zábavy… prostě párty. Zhlédni video a pochopíš!

Jak se nápad závodů na bobech zrodil?

Chtěl jsem udělat akci se svými přáteli, pro lidi, aby se bavili, sešli, a taky aby pro ně účast nebyla náročná. Zároveň jsem se potkal s pochopením a hlavně s nadšeným přístupem lidí ze Skiareálu Karolinka, kteří to pojali jako možnost stylově ukončit zimní sezónu 2012/2013. A trochu jsem se inspiroval u Redbullu, který podobné akce pořádá ve světě.

Letos se tedy pojede druhý ročník. Kdy a kde?

To si nenechte ujít! Bobcross se pojede v sobotu 15. března opět ve Skiareálu Karolinka (Beskydy). Veškeré informace o závodu, pravidlech, podmínkách účasti včetně reportů, videí a fotek z loňska najdete na oficiálním webu Bobcrossu a na Facebooku.

Bobcross je dost neobvyklý závod. Má nějaká speciální pravidla?

Jede se vyřazovací závod čtyř jezdců v překážkové dráze, kdy do dalších kol postupují dva nejrychlejší z této jízdy. Tímto pavoukem se postupuje až do finále a superfinále. Závod jedou muži a ženy dohromady (mix).

Jak vypadá taková překážková dráha pro sjezd na bobech?

Trať tvoříme ve spolupráci s profesionály, kteří mají zkušenosti ze skicrossových závodů. Je dlouhá asi 300 m a objeví se na ní zpomalovací vlny, klopené zatáčky, slalomové branky a skoky. Startovat se bude z profesionálních startovacích boxů, které pro letošní ročník sestavil tým S.W.A.H. v čele s Alešem Závorkou, který se svými dlouholetými zkušenostmi dokáže zajistit takovouto akci na opravdu vysoké úrovni. Závod se samozřejmě nedá realizovat ani bez perfektního přístupu lidí ze Skiareálu Karolinka a jejich maximálního nasazení.

Jak probíhá taková příprava a co si vzít s sebou?

Příprava je opravdu hodně individuální, ale osobně si myslím, že natrénováno máme všichni dostatečně. Závod se jede na dětských plastových bobech, které každý z nás zná velmi dobře a ovládat je umí. Jezdci pojedou na vlastních bobech, doporučujeme zvolit dobré oblečení (zimní boty, rukavice, chrániče zadních partií,…), diváci jistě ocení, když na trati uvidí závodníky v parukách, dresech, převlecích, retro kostýmech apod. A závodníci naopak ocení, když si diváci při povzbuzování pomohou jakýmkoliv akustickým nástrojem (vuvuzely, trumpety, řehtačky, sirény, bubny atd.).

Spadá Bobcross do nějaké asociace nebo je to jen beskydská záležitost?

Zatím jsme nezaznamenali, že by tento druh „sportu“ zastřešovala nějaká národní nebo nadnárodní asociace, proto pravidla pro naše potřeby částečně přebíráme z obdobných crossových závodů: bicross, skicross, snowboardcross apod. Zatím tuto show organizujeme pouze na lokální úrovni, ovšem po účasti v loňském premiérovém závodu chystají naši přátelé obdobnou akci v Praze na Petříně.

A co olympiáda? Neláká vás posunout tento sport někam dál?

Do budoucna samozřejmě chceme pokračovat v započaté tradici a kvalitně uskutečnit další ročníky v našem regionu a postupně se tak připravovat na podání žádosti u Mezinárodního olympijského výboru o zařazení tohoto „nového“ sportu mezi olympijské disciplíny na další zimní hry. Proč ne?

Vypadá to, že se máme na co těšit. Jaké byly ohlasy po loňských závodech?

Ohlasy byly neuvěřitelné. Většina startujících, i těch, kteří tyto závody jezdí na profi úrovni (lyže, kola, snowboard), velmi ocenila tuto myšlenku spojit závodní koncept se skvělou zábavou. A bavili se všichni – závodníci, diváci i pořadatelé. Nemělo to chybu. I majitelé střediska a partneři, kteří nám finančně pomohli akci uspořádat, byli spokojeni s kvalitou akce a prezentací jejich firem a řada z nich přislíbila tuto spolupráci i do dalších ročníků, z čehož máme obrovskou radost.

Druhý ročník je na spadnutí. Vylepšili jste něco?

Při návrhu a stavbě trati spolupracujeme s profesionály z crossových závodů. Díky partě S.W.A.H. budou jezdci startovat z profesionální startovní rampy, kterou běžně známe ze světových závodů. Finálové jízdy se pojedou až za tmy při umělém osvětlení. Ihned po vyhlášení vítězů a předání medailí a cen vypukne v pártystanu a restauraci Bobpárty, na které budou hrát DJ´s až do brzkých ranních hodin.

Může jet Bobcross úplně každý nebo existují podmínky pro start v závodu?

Podmínkou pro účast je v první řadě smysl pro humor, dobrá nálada, gentlemanský přístup a jednoznačně smysl pro fair play. Závodník musí být starší 18 let a mít vlastní plastové boby. Z bezpečnostních důvodů se může startovat pouze v přilbě a na klasických plastových bobech, nikoli na saních, skibobech a dalších prostředcích, které mají kovové části.

Takže – chci jet Bobcross, 18 už mi bylo a přilbu i boby mám. Jak se můžu do závodu přihlásit?

Pro účast v závodu je nutná předchozí registrace na oficiálním webu Bobcrossu www.bobcross.cz. Tento postup jsme zvolili po vzoru velkých světových závodů, abychom se vyhnuli administrativním zdržením v den závodu. Takto registrovaný účastník si v den závodu vyzvedne pouze startovní číslo, pamětní triko Bobcross 2014 Limited Edition a další náležitosti potřebné pro závod.

Letošní zima takovým akcím zatím moc nepřeje. Počítáte s variantou, že nebude dostatek sněhu?

Tak určitě. V půlce března historicky v Karolince na svahu sníh byl, je a věřím, že bude!!! Nicméně, i když je letošní zima na sněhové srážky zatím velice skoupá, v areálu se zasněžuje. A naštěstí naše disciplína nepotřebuje za každou cenu sníh. Při dobrém sklonu svahu plastové boby kloužou i na trávě.

Za takovou akcí nestojí jeden člověk. Chcete na závěr někomu poděkovat?

Chci velmi poděkovat za podporu Honzovi Dudkovi a Markovi Cimalovi ze Skiareálu Karolinka, dále pak Alešovi Závorkovi a jeho partě S.W.A.H. A samozřejmě partnerům, kteří nám dali důvěru při přípravě premiéry loni a dopředu i partnerům, bez kterých bychom nemohli zrealizovat další pokračování. Nemohu také opomenout ostatní přátele, kteří jsou vždy po ruce a rádi pomohou s dobrou věcí. Není zde prostor všechny jmenovat, a také bych nerad na někoho zapomněl.

Děkuju moc!