Kritéria výběru

V předchozích článcích jsme se zabývali obecným konceptem emigrace. Pro připomenutí, kritériem bylo, abyste to k moři i na hory měli ve vzdálenosti jednodenního tripu, tedy cca autem maximálně tak daleko jako například z Brna do Jeseníků nebo z Prahy do Krkonoš.

V druhém článku jsme popsali Severní Ameriku. V třetím článku jsme navštívili Západní Evropu a ve čtvrtém Východní Evropu. Čtvtý díl se věnoval velmi luxusním možnostem Jižní Hemisféry. Pátý díl zahrnoval místa v Jižním Středomoří a šestý díl popisoval Blízký východ. Tento předposlední sedmý díl nabídne přehled míst daleko od České republiky jak geograficky, tak kulturně. I když například Nový Zéland je dále než Japonsko či Kamčatka, dovoluji si odhadovat, že nás moravských a českých lyžařů právě na Novém Zélandu již pár bylo - viz například článek Dropit riders nebo článek Radima Palána. Nový Zéland je jazykově i vízově dostupný a prostě nádherný.

Relativně podobnou krajinu můžete najít i na již zmíněné Kamčatce či v severním Japonsku, ale tam našich lyžařů tolik nejezdí. Zkusme tedy zjistit, jaké to tam je.


List of best ski & surf places to live: Dálný Východ


Japonsko

Stejně jako v Libanonu, ani tady jsem zatím nebyl, takže vám nebudu nic nakecávat. Narozdíl od Libanonu, kde na mě dostali kontakt přes slovenské instruktory a chtěli, abych tam jel trénovat mladé závodníky, jsem jednou sám od sebe cítil potřebu jet do Japonska a strávit tam zimu jako instruktor. Už jsem to měl nachystané, ale pak mi praskl ten meniskus a měl jsem první operaci. Lyžování je tam prý skvělé, stejně jako vlny a vítr v Pacifiku. Odhaduji však, že začlenění do kultury nebude úplně easy, tedy pokud se nejmenujete Okamura. I když i tomu se asi lépe daří u nás než v zemi vycházejícího slunce. Práce by se asi našla a platy nebudou špatné. Ale připravte se na vysoké ceny a kulturní šok. Chcete maželku nebo gejšu? Obojí?
Obrovskou výhodou pro freeridery je, že Japonci prý jezdí minimálně mimo sjezdovky. A říká se, že tam sněží skoro každý den. Strašně bych chtěl někdy freeridovat mezi těmi nádhernými stromy, které vypadají jako bonsaje. Ah, už zase rozšiřuju wish list. Měl bych se kontrolovat.

Žijte například zde: Oshamanbe (6 300 obyvatel)
Lyžujte například zde: Niseko (60 km) (http://www.niseko-village.com/)
Surfujte například zde: Uchiura Bay (10 km)


Prašan ve středisku Niseko...


V Japonsku nouzi o sníh nemají. Yukina.


Surfaři to pod Fuji nemají na sníh daleko.
Korea

Zjistit informace o lyžování v Koreji není úplně jednoduché. Ale při mé návštěvě Olympijských her v Soči jsem zavítal také do pavilonu příštích Olympijských her, které se budou konat v městě PyeongChang. Toto město bude propojeno se Soulem dálnicí a rychlotratí, takže bude možné si ráno zalyžovat a večer stihnout divadlo u moře v hlavním městě. Kopce tu nejsou velmi vysoké, ale blízké moře by mělo garantovat pravidelný přísun sněhu. Když jsem oblast viděl na modelu ve velké hale pavilonu, připadalo mi to tam do určité míry hezčí než v Soči. Totiž, k lyžařským střediskům u Soči jste se museli dostat velmi hlubokým a úzkým údolím, kde nebývá sníh. Jako na horách jste si připadali až když jste lanovkou vyjeli do vyšších pater. Podle fotek to v Koreji vypadá hodně jako na východním pobřeží v USA - tedy sjezdovky prosekané listnatými lesy na kopcích, které jsou zalesněné až po vrchol. Korejci hory rádi mají, to vím, protože jsme na zájezdech CITY SKI měli studenty z Koreji a na vrcholu Everestu jsem se fotil vedle korejského horolezce. Pokud máte zkušenost s lyžováním v Koreji, napište, jsem zvědav!

Žijte například zde: Gangneung (228 232 obyvatel)
Lyžujte například zde: Yongpyong (22 km) (http://www.yongpyong.co.kr)
Surfujte například zde: Jeongdong (10 km)


Pláž ve městě Jeongdong má loď hotel na kopci


Ski resort Yongpyong bude dějištěm Olympijských her
Východní Rusko

Když se bavíme o východním Rusku, máme na mysli zejména Primorskij kraj. Pro ty, kteří nevědí, o čem mluvím, představte si Vladivostok a okolí. Pokud pořád nevíte, běžte si zkontrolovat barvu vašeho melíru. Tato oblast ruského Dálného Východu je velmi blízko Koreji a Japonsku, ale kulturně je to zde díky napojení na Moskvu stále evropsko-ruské. I když ve Vladivostoku uvidíte více aut s volantem napravo než nalevo. Jezdí se tu oficiálně na pravé straně jako u nás, ale import levných ojetých aut z Japonska se jim tu jaksi nedaří zastavit. Když pak loni v zimě přišel blizzard a čtyři dny sněžení, tato japonská auta nebyla ready na sníh, což způsobilo 130 karambolů za den. Ve Vladivostoku normálně prší, ale v okolních horách sníh v zimě najdete. Nejblžší surfování, nebo spíše windsurfování je například kolem průlivu Východní Bospor. Tento průliv tvoří vodní hranici mezi Vladivostokem a ostrovem, který se jmenuje jednoduše Ruský Ostrov. Pevninu a ostrov spojuje zbrusu nový most, který je nejdelším lanovým mostem na světě. Prostě ruský Golden Gate.

Žijte například zde: Vladivostok (592 034 obyvatel)
Lyžujte například zde: Pidon Sikhote (106 km)
Surfujte například zde: Bospor (10 km)


Svah ve středisku Pidon Sikhote...


Asi nejvzdálenější Tatrapoma od nás...


Surfovat ve Vladivostoku můžete přímo pod mostem přes úžinu Východní Bospor...


Sachalin

Tento ruský ostrov v Pacifiku má nejen bohatá naleziště ropy a zemního plynu, ale nabízí také dobré lyžování. Například ski areál Horský vzduch byl postaven již v roce 1960. Manažeři ropných firem si zde mohou zalyžovat i za umělého osvětlení po pracovní době, protože resort je hned na okraji největšího města ostrova. Rusko a Japonsko se hádají o Sachalin již dvě století. Od roku 1905 byl ostrov rozdělen severně a jižně od padesáté rovnoběžky. Pokud vám Sachalin evokuje zimu, tak nezapomínejte, že padesátá rovnoběžka prochází Prahou. Po druhé světové válce Rusko prostě ostrov zabralo. Ve světle aktuálních události ruské expanze se ke mně dostala zajímavá informace. Víte, s kým má Rusko hranice? Nevíte? No přece s kým chce! Na Sachalinu je i velmi dobré surfování a ještě slavnější spoty jsou na Kurilských ostrovech, které jsou těsně vedle Japonska, ale patří Rusku.

Žijte například zde: Juzno Sachalinsk (181 728 obyvatel)
Lyžujte například zde: Gornyi Vovzduch (2 km) (http://ski-gv.ru/)
Surfujte například zde: Sovyetskoye (66 km)


Lyžařské středisko Gornyi Vovzduch se nachází na předměstí města Južno-Sachalinsk


Na Sachalinu jsou dobré podmínky na windsurfing a to překvapivě i celoročně. Avšak neopren je nutností...


Kamčatka

O lyžování na Kamčatce jste asi už možná slyšeli ve spojitosti s helikoptérovým lyžováním. Můžete sjíždět vysoké vulkány a zabrzdit až u vody. Převýšení jsou zde impozantní. Kombinace přímořského klimatu, vysokých hor a dostatku sněhu zde vytváří podmínky podobné Aljašce. A pozor, kraj je to tak odlehlý, že i k nejlepším surf spotům silnice nevede. Takže co? Helisurfing. Ano, ty stejné velké ruské helikoptéry, které vás povozí po sněhu, vás transportují k vodě, kde si užijete vlny bez čekání ve frontě na line-upu. To je prostě ta nejnovější vychytávka pro surfaře, kteří hledají nejlepší vlny a nejmenší crowd. Malé lyžařské vleky jsou přímo v Petropavlovsku, ale top ježdění nabízí blízká Avačinskaja sopka. Kamčatka je překrásná a dříve byla uzavřená, takže příroda je tu opravdu wow.

Žijte například zde: Petropavlovsk Kamcatskyj (179 780 obyvatel)
Lyžujte například zde: Avačinskaja sopka (32 km)
Surfujte například zde: Mys Vertikalnyj (14 km)


Na Kamčatce jsou při helikoptérovém lyžování úžašná převýšení - někdy až k vodě...


K naprosto opuštěným plážím Kamčatky se dostanete pouze teréním vozem nebo vrtulníkem...

Podívejte se na film o surfování na Kamčatce - teaser zde:


RUSSIA: The Outpost V1 TRAILER from Chris Burkard on Vimeo.
Autor je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. V zimě můžete se CITY SKI vyrazit na hory za cenu BUS + SKIPAS = 700 Kč to z těchto měst: Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Olomouc, Plzeň. V letních měsících Vás CITY SKI odveze na vodní lyžování a wakeboarding například z Prahy do Chomutova nebo z Brna na Mušov. Podrobnosti naleznete na: www.cityski.cz