Tým, který se staral o finálový podnik letošního seriálu v Předklášteří, má s přípravami Světových pohárů bohaté zkušenosti. „Dělali jsme už několik svěťáků v Čenkovicích, Olešnici v Orlických horách i v Předklášteří. Teď se to liší jen v tom, že finále obnáší tři závody namísto obvyklých dvou, takže je to i finančně náročnější,“ vysvětlil hlavní pořadatel Pavel Ivánek.

Zdvižený palec japonského trenéra Asukaie, v jehož zemi je travní lyžování národním sportem, byl pro české organizátory tou největší pochvalou. Přípravy přitom komplikovalo deštivé počasí. „Na svahu se dalo pracovat až od středečního rána a to jsme prakticky celý den mokli. Po sjezdovce se nedalo skoro ani chodit, jak to bylo promáčené,“ popisoval Ivánek. „To je stejné, jako když pořadatelům zimního závodu odteče sníh, taky se s tím nedá nic moc dělat. Tady letos pršelo s malými přestávkami tři týdny v kuse. Voda už neměla kam jít a ten svah zůstal hodně měkký.“

Právě měkký a kluzký terén připravil závodníkům mnoho nemilých překvapení. Český tým zaznamenal ve třech závodních dnech hned dvanáct výpadků, za kterými stály buď nedokončené jízdy nebo diskvalifikace. „Možná je za tím nervozita z domácího prostředí, ale spíš si myslím, že nejsme zvyklí jezdit na takhle mokrém povrchu. Svah byl klouzavý, hlavně ve slalomu to bylo znát. Tenhle svah využíváme hodně, ale mokro tady vlastně nikdy nebylo,“ přiznal trenér národní reprezentace Dan Mačát. Přesto podle něj není pořadatelům co vytknout. „Ten finálový závod byl pěkný. Pořadatelsky to opět bylo na vysoké úrovni, tým okolo Pavla Ivánka, to už jsou všichni naprostí profíci.“

Kolouch 3. ve slalomu, Kettnerová 1. v Super G

Ani náročný terén ale nestál v cestě českým úspěchům. Příjemným překvapením bylo hlavně vystoupení Lukáše Koloucha. V Super G dojel třináctý, v obřím slalomu pátý a po závěrečném slalomu dokonce podruhé v kariéře vystoupal na stupně vítězů, když skončil třetí. „Teď ke konci sezóny mi to začalo jít. Konečně jsem začal prodávat to, co mám natrénováno. A úplně stejně to vlastně bylo loni, kdy jsem v závěru zajel čtvrté místo na mistrovství světa. Takže bych tu sezónu asi potřeboval nějak posunout,“ smál se třiadvacetiletý rodák z Karviné, který dosáhl na maximum i v celkovém hodnocení Světového poháru, kde mu patří šestá příčka.

Roli favoritky potvrdila i sedmnáctiletá Adéla Kettnerová, když suverénně ovládla úvodní Super G. Triumf v závodě Světového poháru slavila po třech měsících. „Zase jsem si připomněla, že umím vyhrávat, i když ten trénink předtím tomu rozhodně nenasvědčoval. V celém závodě rozhodovalo dobře odhadnout a nasadit rukáv, kde byla trojitá průjezdka. Povedlo se mi to a když jsem přijela dolů, už jsem jen čekala, jak pojedou ostatní, hlavně Slovenka Barbara Míková, která letos září. Ale nakonec zůstala o dvanáct setin za mnou,“ mohla si oddychnout Kettnerová.

Další skvělý výsledek už ale nepřidala. V obřím slalomu přišla diskvalifikace, v závěrečném slalomu dokonce pád. „Přijela jsem na hranu, která mi ve slalomu pořád nejde. První brána pod hranou mě poslala na paty a ta druhá mě vyhodila, až jsem si z toho hezky sedla a bylo z toho pěkné akrobatické představení,“ smála se.

I tak ale skončila druhá v celkovém hodnocení disciplíny. V Super G jí patří konečné třetí místo, v celkovém hodnocení všech disciplín zůstala pátá.

Křišťálové glóby mají Portmann a Hetfleischová

Křišťálové glóby putovaly do alpských zemí. Celkové hodnocení Světového poháru mužů ovládl Švýcar Stefan Portmann, který v Předklášteří vyhrál Super G i slalom a v obřím slalomu skončil druhý. Za ním se v konečném hodnocení seriálu seřadili Ital Edoardo Frau a český Jan Němec, který musel finálový podnik vynechat kvůli zranění.

Mezi ženami nasbírala v sezóně nejvíc bodů Rakušanka Kristin Hetfleischová, v Předklášteří druhá ve slalomu a obřím slalomu a třetí v Super G. Druhá byla v konečném hodnocení Slovenka Barbara Míková, třetí další Rakušanka Hirschhoferová.

Tým Rakouska ovládl i hodnocení národů. Češi byli druzí, třetí skončili Italové.

Sezónu českého lyžování na trávě ukončí až příští víkend republikový šampionát. Přesto už je možné hodnotit. „Bylo to ve vlnách. Začali jsme perfektně, ty první svěťáky přinesly vynikající výsledky a už jsme zase měli našlápnuto na takovou tu naši tradiční formu, uprostřed sezóny se to pak bohužel trochu zadrhlo. Ale nebyla to žádná tragédie. Formu závodníci měli, ale víc v závodech kazili. Takže buď zajeli skvěle, nebo nedojeli. Sami to pak vnímají jako špatný výsledek a on přitom není,“ myslí si reprezentační trenér Mačát a už se těší na příští sezónu. „Nejúspěšnější víkend jsme letos měli na FIS závodech v italském Tambre, kde bude příští rok mistrovství světa. Takže si určitě budeme věřit.“

Výsledky

Konečné hodnocení SP 2014/2015 muži:
1. Portmann (Švýc.) 1108,
2. Frau (Ita.) 1084,
3. Němec (ČR) 845,
4. Stöcker (Rak.) 818,
5. Cerentini (Ita.) 660,
6. Kolouch 531,
7. Štěpánek (oba ČR) 456, …, 10. Gardavský 395, 20. Máca 187, 22. Soltík 168, 27. Jerošek 94, 30. Hromádko 70, 33. Vojta 43

Konečné hodnocení SP 2014/2015 ženy:
1. Hetfleischová (Rak.) 1195,
2. Míková (Svk.) 1145,
3. Hirschhoferová 785,
4. Gerlachová (obě Rak.) 725,
5. Kettnerová 630, …,
7. Dudíková 478, 10. Gergelyová 329, 13. Ivánková (všechny ČR) 204

Konečné hodnocení SP 2014/2015 junioři:
1. Knapp (Něm.) 2445,
2. Angerer (Rak.) 2400,
3. Soltík (ČR) 1247,
4. Battocchi 820,
5. Hromádko 746,
6. Jerošek (oba ČR) 743

Konečné hodnocení SP 2014/2015 juniorky:
1. Hetfleischová 2460,
2. Krückelová 1615,
3. Wusitsová (všechny Rak.) 1427,
4. Dudíková 1272,
5. Kettnerová (obě ČR) 1238Zdroj: www.czech-ski.com