Ještěd potěší nejen dostupností, ale hlavně překvapivě rozmanitým sportovním vyžitím. Obyvatelé Liberce si mohou pro zážitky dojet pohodlně tramvají – na zastávku Horní Hanychov, odkud už je to jen pár kroků do centra dění. Já mám ještědský areál pevně spojený se skokanskými můstky, které ani v létě nezůstávají pusté, a také s bikeparkem plným velmi členitých tratí. A Ještěd samozřejmě nezklame ani jako panoramatická vyhlídka.Při loňské návštěvě jsme si nenechali ujít sjezdové koloběžky, které zaujmou atraktivním vzhledem i předním odpružením, jež slibuje komfortnější jízdu. Koloběžky, stejně jako přilbu, si zapůjčíte přímo u centrálního parkoviště P3 a za jejich čtyřhodinovou „společnost“ zaplatíte 350 Kč. Na kopec vás vyveze čtyřsedačková lanovka, dolů musíte plně důvěřovat brzdám koloběžek. :-) Proháněli jsme se po bikeparkové trati Turistická a ačkoli jsme si bláto mohli z tváří uškrábat, úsměv na tváři nám držel celou cestu jak přilepený. ;-)Koloběžka je ale přeci jen spíš zpestření, opravdu zajezdit si můžete, když je vyměníte za endurová kola – v našem případě Intrigue a Trance značky Giant, které nám díky svým 27,5" překonávaly překážky skoro samy. Nejvíce nám padla do pedálů Špageta, která šněruje kopec pod lanovkou, takže se na její nástrahy můžete připravit už při jízdě lanovkou nahoru. Hlavním poznávacím znakem této středně těžké trati je nespočet klopených zatáček, nechybí ani dřevěné lávky, „dvojáky“ nebo dropy. Ani náročnější bikeři nepřijdou zkrátka a svůj um mohou potrénovat na černé trati příznačně zvané El Masacre Downhill, která kromě skoků prověřuje jezdce také svými divokými kořenovitými a kamenitými pasážemi.
Ti, co si chtějí s kolem spíše „pohrát“, ať zvolí Turistickou trať, která svým nenáročným charakterem navnadí hlavně začátečníky. Díky řadě skoků, které lemují hlavní lesní cestu, neunudí ani zdatnější. Celodenní permanentka vás vyjde na 450 Kč a zakoupit si můžete také bodové jízdenky, u nichž můžete volit mezi samostatnými třemi, pěti, deseti nebo dvaceti jízdami. Lanovka vás pak na kopec bude vyvážet každou půlhodinu.Klidnějším povahám nebo pro zpestření se dá doporučit pěší výlet v okolí Ještědu. Mapka areálu, kterou dostanete v půjčovně i u pokladny vás navede hned na tři vyhlídkové trasy s různou délkou a různou obtížností. Mapa výletů vám také prostřednictvím symbolů napoví, která místa jsou nejlepší na panoramatické fotky, nebo kde se můžete občerstvit. My si nechali poradit chatu Pláně, která měla zrovna italské speciality, takže jsme si mohli vychutnat například hovězí peposo, vepřová játra po toskánsku nebo tradiční špagety.Ať už se v okolí vydáte na jakýkoli výlet, vždycky by vás měly nohy donést k samotné dominantě severních Čech – k ještědskému vysílači. A pokud ne nohy, tak kabinová lanovka, která vás na vrchol vyveze za pouhé 4 minuty. Těžko říct, zda pro nás na Ještědu byl větší zážitek dechberoucí výhled nebo návštěva hotelu Ještěd, který do své restaurace láká turisty třeba na snídani nad oblaky.Někdo si tu vystačí s kávou a zákuskem, zvědavější pak v tomto technickém unikátu mohou i přenocovat. Abyste případně věděli, do čeho jdete, rozhodly jsme se alespoň krátce vyzkoušet postel tohoto ojedinělého hotelu. A výsledek? Horko těžko nás z ní tahali ven! :-)


A po tom všem si nenechte ujít návštěvu liberecké IQ Landie, jakéhosi „science centra“, které ukazuje především zábavnou stránku vědy a techniky. Můžete si tu popovídat s mluvícím robotem, vyzkoušet si sílu vichřice nebo silou mysli roztlačit kuličku. Na vlastní kůži jsme se pak musely přesvědčit, že kuličku roztlačíte opravdu jen pomocí mysli – třeštění očí, zadržování dechu a zatínání břišních svalů opravdu nepomáhalo. :-)


Blízkost velkého města v sobě také zahrnuje možnost „kvalitního“ večerního vyžití. Barů, klubů a restaurací je tu nespočet, tak proč nevyměnit tretry za boty na podpatku a nezakončit den večerní tancovačkou?
Na letní reporty se oblékáme do funkčního oblečení značky MALOJA, výkony na kole si měříme hodinkami GARMIN Fénix 3 a obrazový a video materiál pořizujeme technikou značky GOPRO a SAMSUNG.