„Jsem moc spokojená, jsem ráda za umístění v první desítce. Mám z toho dobrý pocit, myslím, že jsem udělala kus práce. Potvrdila jsem si, že na ty holky vepředu mám, že s nimi můžu držet tempo, ne-li je všechny porazit,“ vzkázala z Levi Šárka Strachová. Skvělou formu, se kterou vstupuje do sezóny s mistrovstvím světa, naznačila už v prvním kole, po kterém jí patřila šestá příčka. Na vedoucí Slovinku Mazeovou ztrácela 1,10 vteřiny, na stupně vítězů pak 41 setin.

S nástrahami strmé a zledovatělé tratě si devětadvacetiletá Češka poradila i ve druhé části závodu, i když jízda byla na první pohled opatrnější. Bronzová olympijská medailistka si po dojetí do cíle povzdychla. Byla druhá a na startu čekalo ještě pět nejlepších závodnic prvního kola. Ani jedna nezaváhala a Strachová se musela spokojit s konečným sedmým místem. Na první příčku jí chybělo 1,52 vteřiny, na pódium rovná sekunda. Možná mířila výš, přesto může být se svou letošní premiérou nadmíru spokojená. Je to nejlepší výsledek v úvodním slalomu sezóny za poslední čtyři roky. V roce 2010 skončila v Levi také sedmá. „V obou kolech jsem jela dobře horní část, ale ještě je rezerva v tom strmém prostředku. Ale sedmé místo i ta ztráta jsou hodně pozitivní a je to motivace do dalších závodů,“ hodnotila svůj výkon dlouhodobě nejlepší česká alpská lyžařka.

Na oslavy ale nebyl čas. Ihned po závodě následoval přesun na letiště. „Letíme hned do Helsinek a odtamtud do Denveru. Možná dobře, že jsem si tu bednu schovala až na příště, protože bych tady ani nestihla večerní vyhlašování,“ smála se Strachová.

Na stupně vítězů by mohla vystoupat už v příštím slalomu v Aspenu. „Je to velmi těžký kopec, i když se mi tam daří, právě z Aspenu mám dvě vítězství. Je to tam těžké nejen profilem, ale i výškou, závodí se ve třech tisících metrech. Před tím mě čeká ještě obří slalom, takže to bude náročné. Ale jo, těším se. Je to tam technické a těžké, a to mám ráda,“ vzkázala soupeřkám.

Vyhrála Mazeová, další Češky bez bodů

Absolutní dominanci prokázala ve Finsku Slovinka Tina Mazeová, která nejprve suverénně ovládla první kolo a ve druhém si svůj náskok zkušeně pohlídala. Druhá skončila Švédka Frida Hansdotterová, třetí Rakušanka Katrin Zettelová. Závod se naopak příliš nepovedl olympijské vítězce a obhájkyni slalomového křišťálového glóbu Mikaele Shiffrinové. Devatenáctiletá Američanka byla po prvním kole až čtrnáctá, poté si o tři místa polepšila.

Další dvě české závodnice se do nejlepší třicítky nevešly. Martině Dubovské chybělo k postupu 78 setin sekundy. Závod přitom rozjela nadějně, na prvním mezičase byla dokonce o 23 setin sekundy rychlejší než Mazeová. Dubovská nakonec v nabité konkurenci obsadila 46. příčku. Michaela Smutná skončila osm míst za ní.

V neděli je na programu závod mužů. České barvy budou v Levi hájit Kryštof Krýzl a Filip Trejbal.

Závod přímo přenáši TV Eurosport.

Výsledky:

1. Mazeová (Slov.) 1:55,15,
2. Hansdotterová (Švéd.) + 0,34,
3. Zettelová (Rak.) + 0,52,
4. Pietilaeová-Holmnerová (Švéd.) + 0,59,
5. Loesethová (Nor.) + 1,17,
6. Cagnonová (Kan.) + 1,36,
7. Strachová (ČR) + 1,52,
….,
46. Dubovská,
54. Smutná (obě ČR, nepostoupily z 1.kola)

Zdroj: www.czech-ski.com

Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2014/15.