Testování lyží i dalšího vybavení, spolu s prezentacemi kolekce se uskutečnilo 4. – 5. 11. 2014 v rakouské centrále K2 v Söldenu. Byť předchozích několik dnů bylo přímo ukázkové počasí s modrou oblohou a tvrdými sjezdovkami, pro náš termín zvolil někdo nahoře podmínky, které měly zřejmě lépe odpovídat allmountainovému a freeridovému zaměření značky K2. Trochu to sice přehnal s větrem, ale sněhu napadlo během testovacího dne, který jsme z poloviny byli nuceni strávit v teple testcentra, víc než dost. Přesto nám bylo dopřáno alespoň na dvě hodiny okusit dobroty z kuchyně amerických designerů, zejména v podobě širších modelů, pro které byly po celodenním sněžení podmínky přímo vynikající.

Kolekce lyží 2014/2015

Značka K2 už před několika lety upustila od svých „závodních“ ambic a z kolekce vypustila čistokrevné obřačky i slalomky. Pro fanoušky značky, kteří rádi tvrdou sjezdovku a delší oblouky však připravila tři velmi sportovní (a rozhodně ne vůbec špatné) modely AMP Bolt, Charger a Velocity. Zejména model Bolt potěší všechny, kteří rádi kvalitní komerční obřačky, navíc velmi tuhé ve zkrutu. Torzní tuhost u všech tří modelů zajišťuje technologie ROX, všechny jsou také vybaveny velmi mírným Speed Rockerem (byť šuškanda v zákulisí praví, že příští rok se K2 u těchto lyží naopak vrátí ke stoprocentnímu camberu).

Kolekce dále pokračuje vydařenými allmountainy pod označením AMP s přídomkem číslice, která vyjadřuje šířku pod botou, písmenem X vyjadřujícím použití technologie ROX, a písmeny TI označujícími přítomnost titanalu, respektive konstrukce Metall Laminat. Nejširším modelem je AMP Rictor 90 XTI, na který už navazuje freeridová řada v podobě prvních vlaštovek pod označením ANNEX.

Annexy zde najdeme v šířkách 98, 108 a 118 mm pod botou, poslední z nich je označován jako Seth Morrison Pro Model a jako jediný z těchto tří je také vybaven Powder Rockerem. Dva užší modely disponují All Terrain Rockerem, stejně jako další zástupci řady Freeride, SHREDITOR 92, 102 a 112. Powder rocker přiznávají až širší modely SHREDITOR 120 a 136.

K velkému vývoji došlo v porovnání s minulými lety i v řadě označené Backside/Touring a určené zejména pro skialpinismus a backcountry. Oblíbené modely BACKLITE a WAYBACK byly částečně přepracovány, doplněny karbonovými vlákny pro nižší hmotnost, zajímavý je i jejich povrch používající technologii Snophobic, která by měla odpuzovat sníh lepící se na povrch lyží, který při chůzi zvyšuje hmotnost lyží a činí chůzi náročnější. Nejširší model kolekce určené pro freeride, ale disponující stále velmi dobrou hmotností vzhledem k předpokládanému využití pro chůzi nesou označení COOMBACK a jsou k dostání v šířkách 104 a 114 mm.

K2 nezapomíná ani na něžné pohlaví. Ba právě naopak. Pro dámy je připravena plnohodnotná kolekce sportovních a allmountainových POTION, které odpovídají unisexovým AMP, a v nejširších provedeních s 90 a 98 mm na středu zasahují už do freeridové kategorie. V té pak na děvčata čekají speciálky REMEDY v šířkách 92, 102 a 112, v touringové kategorii jsou pro ně připraveny modely TALKBACK se středy 80,88 a 96 mm.

Kolekce bot 2014/2015

K2 se poměrně nedávno pustila i do lyžařských bot, aby portfolio značky bylo kompletní. Na vrcholu kolekce stojí modely SPYNE ve flexích 130,110 a 90 určené primárně pro výkonnostní sjezdovkové lyžování. V kontextu s freeridovým zaměřením americké značky jsou ale mnohem zajímavější modely PINNACLE ve flexích 130,110 a 100, které jsou určeny pro freeride a skitouring. O tom svědčí možnost přepínání do módu chůze, ale třeba také ojedinělá „vychytávka“ v podobě čtvrté přezky na velcro pásku, který je díky ní možné při chůzi uvolnit pro větší pohodlí i přirozenější pohyb nohy. Dámské boty pro sportovní lyžování pak reprezentuje model SPYRE ve flexích 110,100 a 80, pro freeride a skitouring jsou určeny MINARET 100 a 80.

Doplňky

Celé portfolio značky pak kromě helem a brýlí (od letoška vybavených zorníky od firmy Zeiss) doplňuje i lavinové vybavení v podobě batohů, lopat, sond i teleskopických holí. Na každém doplňku přitom najdeme něco chytrého, co nám může při pobytu ve vysokých horách, při skitouring nebo freeridingu značně usnadnit život. Teleskopické hole vybavené nenápadnou vodováhou, která dokáže změřit sklon svahu, dřík lavinové lopaty, jež v sobě ukrývá část cepínu nebo nouzový set, za jehož pomoci dokážeme z lyží K2 a lavinové lopaty rychle sestavit saně pro přepravu raněného v nedostupném terénu. Za zmínku rozhodně stojí i nové lavinové batohy s airbagem, které používají systém firmy BCA.