Azurová obloha v úterý 30. prosince vylákala spoustu nadšenců, a tak bylo parkoviště u lanovky již před osmou ráno z poloviny zaplněné (a to včetně parkoviště rozšířeného o část běžeckého stadionu za pensionem Tesla, jímž se kapacita pro parkování téměř zdvojnásobila). Zaplatit za celodenní parkování 50 Kč je téměř zanedbatelné, ale ve srovnání s trendem, kdy je ve většině krkonošských střediscích parkování bezplatné, to z principu nepotěší.

Koupili jsme si jízdenky jen od osmi do deseti, protože po desáté hodině markantně přibývá lyžařů díky lyžařským instruktorům se skupinkami. Hlavně osvětlený vlek se stává lidským mraveništěm. K jakékoli zakoupené jízdence obdržíte poukázku na čaj, kávu nebo čokoládu v kterémkoli stánku s občerstvením v areálu. Po jednom stánku najdete u spodních i horních stanic lanových drah a jednu u osvětleného vleku.

První dvě jízdy po červené sjezdovce u můstků byly téměř dokonalé, ale s přibývajícími „necarvery“ a „zametači“ se čím dál více obnažovaly ledové plotny, způsobené umělým zasněžováním. Kdo neměl dokonale nabroušené lyže, ten se asi po zbytek dne pěkně trápil. Navíc - díky teplotám pod nulou - naplno běžela po stranách horní a spodní pasáže sněžná děla a průjezdná část sjezdovky se stávala nepříjemně přeplněnou.

Na červené sjezdovce v Rýžovišti pro změnu stříkala sněžná děla od shora až dolů. Ve střední části se jim nedalo vyhnout téměř vůbec a díky mrazu drobné kapičky ulpívající na brýlích ihned namrzaly, takže k setření nepomáhaly ani gumové „stěrače“ na rukavicích. Co se sněhu týkalo, tak povrch byl později kombinací ledových ploten, ledových hrudek a nahrnutých hromad seškrábaného sněhu. Modrá sjezdovka začátečníky nezklame asi nikdy a černá sjezdovka je prozatím uzavřená, ale přípravy a úprava na ní finišují a otevření se čeká každým dnem.

Pro toho, kdo hledá o svátcích atmosféru živého a pulsujícího střediska, i za cenu zácp na silnicích, front a přeplněných sjezdovek, je Harrachov to pravé ořechové. Pro fajnšmekry, kteří si chtějí vychutnat poloprázdné sjezdovky a relativní klid, těm se Harrachov nabídne v lednu nebo od poloviny března.

Harrachov
Začátek červené sjezdovky u můstků

Harrachov
No comment

Harrachov
Horní stanice lanovky v Rýžovišti

Harrachov
Červená sjezdovka v Rýžovišti

Harrachov
 Zasněžování černé sjezdovky