(Středo)evropský festival s novou hvězdou

Obří slalom žen stál za podívanou. Už třeba proto, že tak rozdílná dvě kola se moc často nevidí. První postavil Rakušan Tatschl jako velice rychlé (46/43) a v suchém neledovatém sněhu, v němž zakousnutá lyže nekompromisně drží jako vlak na kolejích, kdy se záhy udělaly nepříjemné rýhy, měla většina závodnic v oné kombinace fofru a tratě menší či větší problémy. To vytvořilo i velké odstupy, 8. ztrácela už přes 2 vteřiny. Rakouský kurs Rakušankám geniálně sedl: po 1. kole jich bylo 5 v první sedmičce a všem skvělou jízdou s velkým náskokem kralovala Eva-Maria Brem. Pro méně zasvěcené nepříliš povědomé jméno, ale přitom už členka elitní sedmičky, jež se koncem minulé sezony po ZOH dostala do obřákové špičky.

Kdysi velmi nadějná juniorka *1988, závodnice WSV Reith im Alpbachtal, sice jela svůj první závod WC už v sezoně 2005/06, ale nikdy se opravdu natrvalo nechytla, navíc si v dubnu 2009 zlomila nohu. Platila za „Platzfahrerin“, tedy borkyni spíše do počtu, nebyla ani na MS 2013, ani v Soči. Místo ZOH vyfasovala nové obřačky (Völkl), poladila je s deskou, vázáním a botami, potrénovala a začaly se dít věci. Ve 26 letech nejvyšší čas!

Druhé kolo pojal bývalý italský trenér Tiny Maze Livio Magoni jako mnohem větší zatáčení, přidal sice jen branku (46/44), ale časy se natáhly o 5 vteřin. Pročesalo pořadí, ale v prvních 8 zůstala půlka Rakušanek a Brem vítězství uhájila. Hned za ní „Ms. Aspen“ Kathrin Zettel, jež na tomto svahu umí, jako kdyby na něm vyrostla. Ze 3. místa se delší době radovala Federica Brignone, z 5. Michaela Kirchgasser, z 8. Liz Goergl.

Hodně zklamaných

Závodnicím první losované sedmičky se celkově moc nevedlo. V cíli se do 7. místa dostaly jen 3, v desítce byla polovina závodnic s čísly přes 10. Nedojely Worley a Weirather, propadly až 22. Gut, obě Švédky. Dosud vítězná Fenninger až 12., další zklamání si připsala domácí Shiffrin, po 1. kole až 10. s nakládačkou 2.23 sec. Po dobré jízdě 2. kola se dostala do vedení, ale pět nejlepších ji pak předjelo.

Naše Šárka s č. 59 byla bez šance, postup byl do +3.77, ona dojela 45. +5.35. (Postoupila ještě č. 46 a 47, další už ne.)

Velmi suchý a tedy extrémně agresivní sníh vytvořil problém jak pro některé servismany, tak i závodnice. Pozoruhodné je, že se závod stal skoro festivalem Völklu. Bral 1., 9., 14., 18. a 25. místo a to je pro pro značku, jež se dosud prezentovala spíš slalomkami, pozoruhodný úspěch. Pamětník nedokáže nevzpomenout na MS 1989, kdy slavné P9 v amerických mrazech evidentně byly rychlejší než většina konkurence. V dámském obřáku tak najednou není jasná favoritka, nedávné hvězdy Brignone, Rebensburg a Worley dotírají na první sedmičku, disciplinu vede těsně Brem. Další vývoj pořadí může být zajímavý.

Konečně naše radost

Zatímco v obřáku se dařilo i vyšším číslům, byl slalom záležitostí skoro „kastovní“. Prvních 9 míst zabraly závodnice s čísly do 9. Poskládaly se tak už po 1. kole a zdálo se, že po obřákové výsledkové divočině se vše vrací do předvídatelných poměrů: Mikaela Shiffrin vedla (takže Levi bylo opravdu jen jet-lagovým kiksem?), za ní rutinérky Maze a Zettel a tak dále. Kurs Němce Renotha (59/58) vyžadoval bleskurychlá přehranění a i bez záludností na agresivním sněhu opět vytvořil značné odstupy: postup do +3.60 s., jen 8 jezdkyň do +1 s.

Šárka s nejlepším možným č. 8 se jako 9. časově (+1.13) i opticky zařadila za nejlepší, bylo ale vidět, že je proti nim přece jenom příliš krotká, opatrnější. Prostě zasloužené 9. místo. Přitom zase ztrácela hned po startu: na necelých 14 vteřinách oproti nejrychlejší 0.41 s. Ale na svém oblíbeném kopci se dokázala zkonsolidovat.

Druhé kolo nakonec všechno přeházelo. Švýcar Zurbuchen jednak branky přidal (62/60), jednak jich část víc přesadil, takže se muselo místy hodně fest zatáčet v časech o 5 až 7 vteřin delších. Z první desítky se dokázaly zlepšit jen čtyři: 9. Šárka (5. čas), 8. Kirchgasser (7. čas), 7. Hosp (nejrychlejší), 6. Hansdotter (2. čas). Naopak dosud vedoucí po chybách neuvěřitelně propadly: Zettel 15. čas, Maze až 25., vedoucí Shiffrin až 19.

Veteránčin comeback

Klobouk dolů před ještě nedávnou nešťastnicí Nicol Hosp, vítězkou WC 2007, jež se po zranění v roce 2009 roky nedokázala vyhrabat z průměrnosti. Vždyť naposledy vyhrála v lednu 2008! Vystřihla perfektní dynamickou a přesnou jízdu a najednou se stává další - staronovou - rakouskou hvězdou. Závodnice SC Bichlbach si takto nadělila mírně opožděný dárek k 31. narozeninám (6/11).

A podobně jsme už hodně dlouho neviděli takový výkon, jaký předložila i Šárka. Ač jsem tomu ještě do tohoto závodu nevěřil, taková dvě kola v jednom závodě by za stávající konstelace ženského slalomu na onu kýženou bednu stačit mohla. I s vědomím, že právě v Aspenu má Šárka svou nejlepší závodní historii, takže jinde to pro ni může být těžší. Vzestupný trend a povzbuzení z tohoto závodu by ale měly přinést silný psychologický efekt. Dobré je, že v žebříčku je hned za sedmičkou. Sice s odstupem, ale další na ni nijak dramaticky netlačí.

A aby té radosti nebylo dost, také Martina Dubovská s č. 50 si bezpečně jako 20. vyjela postup a celkově jako 22. pár cenných bodů. Nahoře až do 2. mezičasu přitom dokonce byla 16.! Předjela pár velmi dobrých závodnic a hromadu dalších s lepšími body. Nyní by potřebovala kvalitní tvrdou trať, aby se svými čísly zajela ještě něco podobného. Ve WCSL je nyní 50. a motivací jí třeba může být, že 45 na startu podle bodů dostává od FIS proplacené cestovní náklady.

Zázračné dítě v krizi?

Zato u Shiffrinů mají o čem přemýšlet. Představte si to: nejlepší slalomářka dvou posledních sezon se všemi tituly a globy má po dvou slalomech méně WC bodů (69) než Šárka (76) a je až osmá! To zatím ještě nemusí nic znamenat, když příště vyhraje, poskočí. Jenže vyhraje? Co její sebedůvěra, psychika? Stav, kdy jako nejlepší a favoritka nevyhrává, vlastně dosud nezažila. Jak ho dokáže zpracovat? Co to s ní udělá? A opravdu ještě pořád chce trénovat a jet super-G?

Musím zase opakovat. V situaci, kdy se Shiffrin jaksi zadrhla, vyhrávat zase začala veteránka po dlouhé krizi, věčně druhá (zde už pojedenácté!) Hansdotter zřejmě postrádá „vítězné cosi“ a Maze zase honí všechny discipliny-zajíce, tedy v určité stagnaci ženského slalomu (neříká si Marlies, že to možná přece jenom ještě nemusela balit?), by Šárčina trnitá cesta přece jenom mohla skončit alespoň trochu happyendem. Kvůli ní, rodičům, a třeba i proto, že návraty fanoušci i média nadevšechno milují.

Možná by tedy letos ženský slalom nemusel být onou jednostrannou „young-lady show“, jež podle minulé sezony hrozila.Diskuzní vlákno pod článkem zahrnuje všechny příspěvky a komentáře ke Světovému poháru v alpském lyžování 2014/15.