Telemarkové lyžování zažívá svoji evropskou renezanci na konci osmdesátých a na začátku devadesátých let 20. století. V souvislosti se znovuobjevením této lyžařské disciplíny se začíná rozvíjet i materiál, plastové boty začínají nahrazovat kožené, zdokonalují se vázání. Člověk je tvor soutěživý, tudíž se začínají pořádat i první telemarková klání. Zprvu jako součást telemarkových setkání a festivalů. Mezi ty nejstarší a nejznámější, dnes už kultovní setkání, patří italský telemarkový festival La Skieda v městečku Livigno, jehož první ročník se datuje do roku 1994. Dalším významným místem na festivalové telemarkové mapě je norská vesnička Morgedal, kde se každoročně konají zimní hry na počest tamního rodáka Sondre Auversona Norheima, který je považován za otce lyžování.

Mezinárodní scéna

Významným mezníkem v telemarkovém soutěžení je rok 1995, kdy se oficiálně telemark, jako lyžařská disciplína, zařazuje pod mezinárodní lyžařskou federaci FIS. Od roku 1997 se pořádá každé dva roky mistrovství světa. Telemarkové závodění, stejně jako ostatní lyžařské disciplíny, prošlo určitým vývojem. Zprvu se na mezinárodních závodech a světových pohárech soutěžilo ve třech disciplínách. Jednalo se o „klasiku“, „obří slalom“ a „krátkou klasiku“. Tyto disciplíny byly občas na mistrovství světa obohaceny o superobří slalom a paralelní slalom. Od roku 2012 se mezinárodní telemarkové soutěžení (závody FIS, světové poháry a mistrovství světa) ustálilo na třech disciplínách: Telemark Classic, Telemark Classic Sprint, Telemark Parallel Sprint. Pojďmě si nejprve představit základní pravidla. Všechny disciplíny se skládají ze čtyř částí - obřího slalomu, skoku, klopené zatáčky a běžecké (bruslařské) části. Ano, závodníci startují s běžeckými holemi. Při závodech se kromě rychlosti ve vymezené trati hodnotí také průjezd každého oblouku v telemarkovém pokleku (branky v obřím slalomu). Při skoku je hodnocena rozhodčími jeho minimální vzdálenost (zpravidla 15–20 metrů pro muže, 10–15 metrů pro ženy) a správný dopad do telemarkového pokleku. Za špatně provedený telemarkový oblouk nebo dopad po skoku, je závodníkovi udělena vteřinová penalizace. Za krátký skok (nedosažená minimální délka) se uděluje penalizace ve výši tří vteřin. Zajímavostí je, že na rozdíl od alpských disciplín závodí muži i ženy ve stejné trati. Závodí se na tvrdých obřačkách, ve většině případů s poloměrem oblouku mezi 21–25 metry. Délka ani radius nejsou v telemarkovém závodění zatím nijak určeny. Což je určitě dobře, protože telemarkisté mohou předvádět krásné vykrojené oblouky v pokleku.


MS Espot 2013 (Španělsko) - Michael Turek (zdroj: Photoset)

Telemark Classic

Je označován jako „královská disciplína“. Stejně jako ostatní dvě disciplíny se skládá ze tří, respektive čtyř, výše zmíněných částí. Alpská část je tvořena obřím slalomem a jednou nebo dvěma 360stupňovými klopenými zatáčkami. Délka bruslařského úseku se pohybuje v rozmezí cca 400 až 1000 m po rovině nebo do mírného kopce. Skokanská část závodu prověří zvládnutí techniky skoku a dopadu. Skok (skoky) jsou umístěny mezi brankami obřího slalomu. Závod Telemark Classic se jezdí jednokolově a jeho přibližná délka trvání se pohybuje okolo tří minut.

Telemark Classic Sprint

Jedná se v podstatě o zkrácenou verzi závodu Classic. Obří slalom má méně bran, skok bývá zpravidla stejný, běžecká část je kratší. Závod se jezdí dvoukolově.

Telemark Parallel Sprint

Trať má stejné nebo velmi podobné parametry jako pro závod Classic Sprint. Zásadní rozdíl je v tom, že závodníci startují ve dvojici, jedou paralelní obří slalom, mají oddělený skok, poté následuje společná 360stupňová klopená zatáčka (dle možností svahu může být i oddělená) a společná bruslařská část. Kdo je první v cíli, postupuje dále. Závod je rozdělen na kvalifikaci a vyřazovací část. Závodníci se mohou během jízdy dopustit maximálně 4 technických chyb (nedostatečný poklek při průjezdu oblouku), za které jim není udělena penalizace. Jedná se o poměrně novou disciplínu, která od sezony 2011/2012 nahradila v kolotoči světového poháru a na MS obří slalom. Parallel Sprint je divácky nesmírně atraktivní, protože divák vidí souboj dvou závodníků a hned po dojezdu je jasné, kdo je úspěšnější. Podle nejnovějších informací z posledního zasedání FIS v létě 2014 by tato telemarková disciplína měla být diskutována na zasedání Mezinárodní Olympijského Výboru v roce 2020 a uvedena jako ukázková v roce 2022 na ZOH.

Česká scéna

První českou stopu v kolotoči telemarkového světového poháru píše v roce 2005 Michaela Žitková. Zajíždí ve Švýcarsku krásné třetí místo v obřím slalomu. V následující sezoně 2006 se k ní připojuje první mužský český telemarkista, Kamil Dostál. Michaela po dvou úspěšných sezonách závodní svahy opouští a věnuje se telemarku dále na plno, ne však jako závodnice. Ke Kamilovi, který trpělivě a úspěšně objíždí závody, nejen v Evropě, ale i za mořem, se v následujících sezonách připojují občasní čeští nadšenci, ale nikdo bohužel nevytrvá delší dobu. Tento stav trvá až do zimy 2008, kdy začíná hájit české barvy další jezdec Ondřej Hegar. Ondra v roce 2011 na mistrovství světa v Norsku zajíždí dosud platný nejlepší mužský telemarkový výsledek – 5. místo v obřím slalomu.


ČP Herlíkovice 2013 - Ondra Hegar (zdroj:Michael Turek)

V sezoně 2013 se ke dvěma telemarkovým matadorům připojuje Michael Turek a telemarková reprezentace se tímto nepatrně rozrůstá. Tento trend naštěstí trvá, neboť pro následující sezonu 2015 plánují zkusit štěstí a um v telemarkových závodech i další čeští zástupci. V tuto dobu je již za námi první díl telemarkového světového poháru sezony 2015, na kterém udělali České republice velmi dobré jméno dva svěťákoví nováčci – Anežka Přibylová a Ondra Falta.

I když hovoříme v souvislosti s mezinárodními závody o české reprezentaci, není to tak úplně čistá pravda. Bohužel telemark je v ČR stále v plenkách a podpora ze strany Svazu lyžařů ČR není zatím velká. Závodníci si veškeré náklady na závodění a trénink hradí z vlastní kapsy, takže můžeme směle konstatovat, že se jedná o skutečné srdcaře, protože náklady na cestování po světových závodech a mistrovstí světa jsou opravdu velké. Ale začíná se snad blýskat na lepší časy.

V roce 2013 byla obnovena komise telemarku při Svazu lyžařů ČR a na posledním zasedání FIS měla ČR po dlouhé době svého zástupce i v telemarkové komisi. Část českých závodníků je vybavena obřačkami LUSTI z žacléřské dílny, které patří velký dík. Takže snad můžeme s radostí napsat, že se situace okolo českého působení na mezinárodní telemarkové scéně zlepšuje. Nezbývá než držet současným i budoucím telemarkovým závodníkům pěsti.

Kalendář Světového telemarkového poháru sezonu 2014/15:

17.-18.1. 2015 - Bad Hindelang, Německo
20.-21.1. 2015 - Golte, Slovinsko
23.-24.1. 2015 - Rauris, Rakousko
23.-27.2. 2015 - Steamboat Springs, USA – MS a MS juniorů
6.-8.3. 2015 - Thyon, Švýcarsko
12.-14.3. 2015 - Murren/Schilthorn, Švýcarsko
19.-21.3. 2015 - Rjukan, Norsko


MS Espot 2013 (Španělsko) - klopená zatáčka (zdroj Photoset.es)

České telemarkové soutěžení

Telemarkové závody v České Republice mají svůj původ na telemarkových setkáních. Od roku 2010 se pořádá seriál závodů – Český telemarkový pohár. Jedná se o sérii závodů pro širokou telemarkovou veřejnost, startovat může opravdu kdokoliv. Seriál závodů vznikl kamarádskou dohodou pořadatelů telemarkových festivalů v Krkonoších. Zakládajícími lokacemi byly Jánské Lázně, Pec pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou a Špindlerům Mlýn. Postupem času se připojily krušnohorské Klíny. Jedním z hlavních nadšenců, který se o vznik a fungování Českého telemarkového poháru zasloužil je Jirka „Fugas“ Všetečka.

Nesmíme ale zapomenout na pořadatele a další telemarkové srdcaře, kterými jsou Pavel „Pól“ Pokorný, Hynek „Mejdžr“ Major, Ondra Novák, Tomáš „Náčelník“ Drdácký nebo Kérkonošská telechasa.

Hlavním smyslem těchto, většinou vícedenních akcí, stále zůstává touha po společném telemarkovém zážitku, setkání s kamarády a ostatními příznivci jízdy v pokleku. Závody jsou téměř vždy spojeny s testováním telemarkových lyží, s možností lekcí telemarku a samozřejmě s nezbytným doprovodným večerním programem.

Z pohledu závodního je dobré, že postupem času nabývá seriál na vážnosti a každou sezonu se zvyšuje i počet startujících v jednotlivých závodech. Velkým pozitivem posledních let je přítomnost brankových rozhodčích. Celkový koncept seriálu a hlavně samotných závodů se zdařile blíží mezinárodním standardům. Například přítomnost bruslařské části závodu, větší a lepší skoky atd. Bodové ohodnocení umístění v závodě je pořadateli nastaveno vždy tak, že každý telemarkista má šanci umístit se v celkovém pořadí. Jinými slovy, i za poslední místo jsou body :-)

Celkový mužský a ženský vítěz se vždy vyhlašuje po skončení posledního závodu sezony. Loňská zimní sezona se příliš nevydařila, z plánovaných šesti závodů se díky špatným sněhovým podmínkám odjely jen tři, ale doufejme v dobrotivost sněhových a telemarkových božstev a společně se těšme na přicházející zimu.

Kalendář českého telemarkového poháru (ČTP) pro sezonu 2014/15:

10.2. 2015 - Strážný (1 závod)
7.2.2015 - Klíny (1 závod)
21.2. 2015 - Klepáčov (1 závod)
21.-22.3. 2015 - Dolní Morava (2 závody)
28.3. 2015 - Rokytnice nad Jizerou (finále poháru, 1 závod)

Více se o celé sérii, termínech a pravidlech dozvíte na webové stránce

www.telemark.cz.


MS Espot 2013 (Španělsko) - český tým (zdroj Seidl)