Česko - stav sněhu

V Krkonoších, Orlických horách, Jeseníkách, Beskydech, na Šumavě i v Krušných horách se najdou jednotlivá střediska, která odolala předvánoční oblevě a ze zásob technického sněhu, vyrobených během druhého prosincového týdne, udržela alespoň omezený provoz.

Od 26. prosince by na horách i v nížinách mělo začít trvale a poměrně silně mrznout, takže během příštích dní se mnohá střediska díky zasněžování otevřou. Přírodní sníh o víkendu pravděpodobně připadne jen v malém množství (na horách do 10 cm, v nížinách spíš poprašek), jistá naděje na ještě jeden podobný příděl je začátkem týdne. V současnosti se přírodní sníh v jednotkách centimetrů vyskytuje jen na hřebenech Krkonoš, Jeseníků a ojediněle i v Krušných horách.


Výška sněhu v Česku

Černá hora – Pec
Jak na Černé hoře, tak v Peci je otevřeno okolo 5 km sjezdovek – z Černé hory se dá sjíždět až do Janských Lázní, v Peci pod Sněžkou je vysněžen „okruh“ od Javoru přes Vysokých svah až po Zahrádky a zpět.

Červená Voda
Od poloviny prosince je v nepřetržitém provozu hlavní dvoukilometrová červená Mlýnická trať.

Klínovec
Lyžuje se na modré Dámské a červené Pařezovce, nově je v obousměrném provozu lanovka z Jáchymova, která zkracuje příjezd do areálu od Karlových Varů.

Říčky
V provozu je odshora až dolů červená Sjezdovka spolu se 4sedačkou.

Špindlerův Mlýn
Na Mísečkách se lyžuje na modré Machytce z Medvědína a ve Svatém Petru na Malém hanku a na modré Turistické sjezdovce z Plání.

Lyžuje se také v Malé Úpě v Krkonoších, v Koutech v Jeseníkách a na šumavském Zadově nebo na Kvildě. Hned za hranicemi je na Hochfichtu sjízdná celá červená trať Standard se čtyřsedačkou.Slovensko - stav sněhu

Jedinými slovenskými středisky v (omezeném) provozu nadále zůstávají Chopok v Nízkých Tatrách a Spálená dolina, Štrbské Pleso a Tatranská Lomnica v Západních a Vysokých Tatrách.Rakousko - stav sněhu

Na ledovcích a v nejvýše položených střediscích na západě Rakouska je sněhu dostatek a otevřena je většina sjezdovek, nebo dokonce všechny. Ve východní polovině země (Salcbursko, Tyrolsko) zůstávají mimo provoz mnohé menší a méně významné areály, přičemž ve větších se dá lyžovat nejčastěji na třetině až polovině tratí, které jsou vysněžené hlavně s pomocí děl. Nad průměrem vyčnívá Obertauern nebo oblast Schladmingu, kde je otevřeno až okolo 80 % sjezdovek.

Přírodního sněhu je mimo poloh nad 2 500 m n. m. zatím poskrovnu. O víkendu by si však zejména severní strana Alp mohla polepšit.


Výška sněhu v Tyrolsku

Ischgl
Při udávané výšce max. 40 cm sněhu je otevřeno 153 z 238 km sjezdovek, a to včetně sjezdů do údolí na švýcarské straně a do první mezistanice nad Ischglem.

Ötztal
Údolí s vysokohorskými středisky Obergurgl a Sölden těží z nadmořské výšky terénů přesahující 3 000 m a samozřejmě z ledovce, takže se lyžuje na 237 z 253 km sjezdovek.

Salzburger Sportwelt
Okolo tří čtvrtin sjezdovek je vysněženo ve Flachau a Wagrainu, polovinu tratí má aktuálně v provozu houpačka mezi Flachauwinklem a Zauchensee. V ostatních lokalitách (St. Johann, Radstadt, Filzmoos) funguje jen zhruba čtvrtina sjezdovek.

Schladming
Na čtyřvrcholové houpačce Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm jsou v provozu prakticky všechny lanovky a vleky – na Hauser Kaiblingu a Reiterlamu se lyžuje na více než třech čtvrtinách sjezdovek, na Planai a Hochwurzenu pak na polovině tratí.
V ostatních oblastech Ski amadé se lyžuje mnohem omezeněji – v údolí Gastein na necelé třetině sjezdovek, v Hochkönigu na necelé pětině.

Zillertal
V Hochzillertalu, Mayrhofenu i Zillertal Areně je zasněžena a otevřena polovina až dvě třetiny sjezdovek a sněhovou pojistkou je samozřejmě ledovec Hintertux.


Mölltaler Gletscher 19. 12. 2014

Aktuální reporty z Rakouska čtěte v Reportech!Itálie - stav sněhu

V Dolomitech stojí lyžování prakticky jen na technickém sněhu, přičemž aktuálně je otevřena zhruba polovina sjezdovek, ale střediska slibují až dvě třetiny v silvestrovském týdnu. Podobně je na tom i oblast Val di Sole. Sněhově lépe se díky vyšší poloze daří střediskům v Alta Valtellině – v Livignu, Bormiu a Santa Caterině.

Kronplatz
Na lyžařské superhoře Dolomit jsou v provozu prakticky všechny lanovky a propojení a většina sjezdovek ve vrcholových partiích, sjet se dá i do všech tří údolí – celkově se lyžuje na necelých dvou třetinách všech sjezdovek.

Livigno
Livigno hlásí plný provoz a zároveň dostatek přírodního sněhu, přinejmenším ve vyšších polohách.

Aktuální report z Livigna čtěte v Reportech!

Sella Ronda
Oblíbené safari je od poloviny prosince v provozu v obou směrech a sjízdná je i Marmolada, přičemž spojení s Arabbou je v provozu.

Aktuální report ze Sella Rondy čtěte v Reportech!

Schnalstal
Zapadlé vysokohorské středisko s ledovcem na jižní straně Ötztalských Alp je sice stranou všech významnějších center a má „jen“ 35 km sjezdovek, zato „žije“ na přírodním sněhu.

Aktuální report ze Schnalstalu čtěte v Reportech!

Val di Fiemme Obereggen
Otevřena je zhruba polovina sjezdovek od mezistanic vzhůru, a to ve všech třech hlavních areálech.

Aktuální report z Val di Fiemme čtěte v Reportech!

Val Gardena
Největší otevřenou síť sjezdovek v jednom dolomitském údolí má v současnosti Val Gardena (108 ze 175 km), byť se jedná jen o zčásti propojené areály, navíc se skipasem Dolomiti Superski se otevírají i cesty do sousedních údolí po trase Sella Rondy.Švýcarsko - stav sněhu

Neobvykle slabá sněhová vrstva pokrývá i Švýcarsko, takže většina středisek hlásí jen několik desítek centimetrů sněhu a výrazně méně než polovinu otevřených sjezdovek. V tomto ohledu výborné podmínky slibuje Zermatt (254 z 360 km sjezdovek), Svatý Mořic (211 z 313 km) nebo Saas-Fee (900 ze 100 km).

V příštích dnech by ale mohlo připadnout výraznější množství sněhu, místy i přes půl metru.


Výška sněhu ve Švýcarsku ve 2 000 m n. m.


Výška sněhu ve Švýcarsku oproti dlouhodobému průměru


Francie - stav sněhu

Na „půl plynu“ zatím jede i většina francouzských středisek, jen výjimečně hlásí více než metr sněhu, nejhůře jsou na tom nejníže položená střediska. Všechna by se ale už brzy měla dočkat významného přídělu sněhu.Sněhové zpravodajství z 1 000 středisek celého světa čtěte v sekci Sníh!