Tento článek vyšel v časopise SNOW 66.

Výběr střediska podle nejslabšího

Již při výběru lyžařského střediska zjistíme, zda terény odpovídají nejslabšímu členovi rodiny. Pokud jich je dostatek, sledujeme i terény podle zájmu dalších členů rodiny. Zajímá nás i sortiment přepravních zařízení, speciálně pak dětské vleky, ale i zázemí jako toalety, převlékárna, místnost pro pik-nik nebo restaurace, servis, lyžařská škola… Každá rodina má jiné požadavky a středisko by jim mělo odpovídat. Jestli bydlíte dále od sjezdovek, nezapomeňte předem zjistit, kde budete parkovat a je-li parkování zpoplatněno.

Zamyslete se i nad konkrétní nabídkou skipasů. Od kolika let nebo centimetrů se za ty dětské platí, co je pro ně zadarmo. Někde je možné získat za nižší ceny i rodinné permanentky, které bývají často nejvýhodnější.

Příprava s předstihem

Příprava na odjezd na lyže začíná s vícedenním předstihem. Zkontrolujeme výbavu (lyže už by měly být zpět ze servisu), raději vyzkoušíme přezkáče a oblečení nejen dětem, ale i dospělým, jestli se přes léto „nezmenšily“. U dospělých může pár centimetrů v pase navíc zapříčinit rozepínající se kalhoty, či dokonce jejich nedopnutí – zjistit to až na kopci není zrovna nejpříjemnější. U dětí je logické, že co jim bylo v březnu, nebude jim v lednu. Půjčujete-li si lyže, objednejte si jejich zapůjčení včas. Například při zapůjčení lyží pro děti na celou sezónu jsou stokorunové rozdíly v ceně, půjčíte-li si je v září, nebo v lednu.

Odjezd v pohodě

Večer před odjezdem bychom měli mít již vše připravené, abychom ráno v klidu naložili auto a odjeli. Ranní vstávání s dětmi musí být pohodové a bez stresu. K snídani si dopřejte něco, co všichni rádi. Dítě tak bude s lyžováním spojovat vše hezké a příjemné. Nezapomeneme vzít na cestu kovovou termosku s čajem, děti ji velmi ocení.

Na lyže

Nechtějte být s dětmi první na kopci, začněte s nimi lyžovat později, když je trochu tepleji. Na horách jste hlavně pro ně, aby ony byly spokojené. Kilometry na lyžích sbírejte jindy. Většina dětských lyžařských školek začíná v 10 hodin právě kvůli menšímu mrazu. Pokud je větší mráz, je nutné s dětmi volit častější přestávky v teple, nejpozději po 45 minutách.

Pro lyžování s dětmi vyberte sjezdovku, která je na slunci, a zvláště, klesá-li teplota více pod nulu, zcela vynechávejte severní kopce. Děti na nich rychleji promrznou a lyžování si spojí s velkou zimou. Samozřejmostí je sladká odměna v kapse za pěknou jízdu nebo jako náplast na slzičky.

Přetažené děti netrapte a nechte je odpočinout, nejlépe v teple. Mezitím si může jeden z rodičů zalyžovat chvíli naplno.

Pamatujte, že s úsměvem jde všechno líp.

Dětská školka

Chcete-li dát dítě do lyžařské školky, mluvte s ním o tom předem a připravte jej na to. Do školky jděte s časovou rezervou na zapsání a seznámení se s prostředím. Dobře si spočítejte, jak dlouho vám bude trvat návrat ze sjezdovky do lyžařské školky pro dítě, neboť rodič by tam měl být vždy dříve než dítě. Děti jsou po školce nabity novými zážitky – nechte je vyprávět a ukázat, co se naučily. Pochvalami nešetřete!

Kamerujte a foťte

Máte-li kameru, foťák nebo alespoň mobil, využijte je a foťte. Společné prohlížení fotek a videí z hor navozuje krásnou atmosféru pro další výjezdy na lyže a upevňuje vztah k lyžařskému sportu.


Autorka má letité zkušenosti s pořádáním lyžařských kurzů pro rodiče s dětmi. Více na www.hanka.cz.