Počasí bylo hezčí než v sobotu, ale trať zůstala hodně ledová a technická. A přesně to skikrosařce Andree Zemanové ve švédském Aare vyhovovalo. Bývalá sjezdařka se teprve před minulou, olympijskou sezonou dala na skikros a v polovině února 2015 už se poprvé v kariéře prosadila na stupně vítězů ve Světovém poháru.

„Pořád tomu nedokážu uvěřit. Věděla jsem, že všechno není hned a že musím vyčkat, ale přišlo to už druhou sezonu. Maximálně si to vychutnávám. Ani jsem nevěřila tomu, když jsem dojela do cíle druhá, rozhlížela jsem se kolem. Vyšlo mi všechno, veškerý materiál, štěstí. Sedlo mi to,“ říkala nadšeně dvaadvacetiletá lyžařka.

Sobotní šesté místo ji nabudilo. „To jsem nepostoupila o kousek. Tentokrát jsem byla nastartovaná, že jdu pro medaili,“ dodávala dcera slavného sjezdaře Bohumíra Zemana. Ze čtvrtfinále i semifinále postupovala ze druhého místa, pomohly jí i pády soupeřek, které ke skikrosu patří.

I na sjezdovkách zažila řadu úspěchů, ten skikrosový v Aare je však pro ni nesrovnatelný. „Je to Světový pohár a v něm pódium. Měla jsem co dělat, abych zastavila slzičku. Nakonec jsem ale byla tvrdá,“ dodávala Zemanová se smíchem.

V dalších dnech ji čeká krátká zastávka v Praze a pak závody Světového poháru v Německu. „Ve skikrosu je možné uspět všude. Aspoň vidím, když se to všechno sejde, že tam můžu být.“


Zdroj: www.czech-ski.com10. 01. 2015

Boulařka Sudová se zlepšuje - v Deer Valley jen těsně nedosáhla na stupně vítězů!

Další posun letošního výsledkového maxima zaznamenala akrobatická lyžařka Nikola Sudová, když na Světovém poháru v americkém Deer Valley skončila čtvrtá. Závod boulařek vyhrála domácí Oakleyová, mužům kraloval Kanaďan Kingsbury.

Pátá postupující z kvalifikace, čtvrtá z finále. Jako by pro Nikolu Sudovou letos existoval jasný postupový klíč. Stejnou historii měl totiž i minulý závod v Calgary. Tentokrát si ale česká akrobatka o příčku polepšila v posledním dějství. V superfinále skončila těsně pod stupni vítězů. „Zase o trochu blíž té bedně. Jsem spokojená, mám bramborovou,“ hlásila s úsměvem z obávané trati v Deer Valley.

Ta patří mezi nejdelší a nejnáročnější na světě a Sudová na ni má smíšené vzpomínky. Dvakrát pod ní stála na stupních vítězů, měsíc před olympiádou ve Vancouveru si na stejné trati utrhla vazy v koleni. „Paradoxně se mi tu závodí dost dobře. Je to samozřejmě dlouhý a těžký kopec, ale jezdí se mi na něm hezky. Navíc mám moc ráda ta večerní finále, protože to člověka vyhecuje a je to pak o něčem jiném,“ říkala před časem. Od té soby se na jejích pocitech určitě příliš nezměnilo. Vždyť čtvrté místo je nejlepším výsledkem za poslední dva roky. Výš byla jen v únoru 2013, když v pohárovém závodě v japonském Inawashiru skončila druhá.

I vzhledem k obtížnosti tratě Sudová tentokrát nezařadila svůj obtížný prvek D-spin (salto s rotací mimo osu), ale tradiční kombinaci skoků s helikoptérou s roznožkou na horním a saltem s crossem na spodním můstku.* „Mou největší slabosti je pořád rychlost. Zrychlit o vteřinu a bedna je doma,“* tuší před blížícím se mistrovstvím světa nejlepší česká akrobatka posledních let.

V sobotu je v Deer Valley na programu další závod, tentokrát v paralelní jízdě. „Duály mi bohužel tolik nesedí,“ připomíná Sudová svou největší slabinu. Čas je totiž při paralelní jízdě většinou rozhodující.

První závod v Deer Valley vyhrála domácí K C Oakleyová před kanadskými sestrami Justine a Chloe Dufour-Lapointeovými. Mezi muži triumfoval Kanaďan Michael Kingsbury.

V celkovém hodnocení Světového poháru se jediná Češka posunula na osmou příčku.


Zdroj: www.czech-ski.com04. 01. 2015

Akrobatka Nikola Sudová skončila v Calgary pátá!

Téměř dva roky uplynuly od doby, kdy se boulařka Nikola Sudová ve Světovém poháru naposledy vtěsnala do pětice nejlepších. Dvaadvacet měsíců od druhého místa v japonském Inawashiru slaví mimořádný úspěch znovu. V prvním Světovém poháru roku 2015 v kanadském Calgary skončila pátá. Vyhrála suverénka Kearnyová.

Ucházející formu, se kterou vlétla do nového roku, ukázala česká závodnice už pátým místem v kvalifikaci. V prvním finále pro šestnáctku nejlepších si ještě o příčku polepšila a s přehledem postoupila do superfinále pro elitní šestici. Tam zařadila nejtěžší skok ze svého repertoáru – tzv. D spin, tedy salto s rotací mimo osu a zvládla ho solidně. „V tréninku mi to šlo, tak jsme se rozhodli, že D-spin zařadíme i do závodu, pokud postoupím do superfinále a tam jsem ho zvládla. Samozřejmě Radek (trenér Herot) říkal, že umím lepší. Byl tam malý kros, nebylo to úplně ono, chtělo to všechno udělat trochu rychleji, ale skočila jsem ho a odjela. Takže jsem určitě spokojená. Dá se na tom zase stavět a pokračovat dál,“ komentovala jablonecká rodačka své provedení obávaného prvku.

A výsledná pátá příčka? To už je podle ní spíš ´třešnička na dortu´. „My máme radost hlavně z toho, že jsme si zase trochu spravili náladu po tom Finsku,“ připomněla Sudová nepovedený vstup do sezóny, kdy v paralelním závodě ve finské Ruce skončila až dvaadvacátá. „Doufám, že se tím průběžným pořadím prokoušu zase trochu výš a že už nebudu mít tak vysoké číslo. Teď nás čekají dva závody v americkém Deer Valley, tam se těším, i když je to relativně těžký kopec. Ale tady mě to bavilo a měla jsem z toho lyžování radost a to je důležitý,“ dodala s úsměvem.

Z vítězství se po třiačtyřicáté v kariéře radovala Američanka Hannah Kearnyová. Mezi muži slavil Kanaďan Mikael Kingsbury.

Zdroj: www.czech-ski.com