Menší bavorské středisko Spitzingsee je z našich končin vzdáleno jen asi 460 km. To znamená, že z Mnichova jste tam za 40 minut a celá cesta z Prahy je na necelých 5 hodin, i když moc nespěcháte a občas stavíte na kafíčko či na záchod. Navíc je to celou dobu po dálnici - jen posledních 20 km jedete pohodovými okreskami s výhledy na jezera a okolní pahorky.

Středisko nese (nepřekvapivě) název podle jezera Spitzingsee, uzavřeného mezi špičatými kopci. Najdete tu hromádku červených, pár modrých a nějakou tu černou. K tomu i menší kidspark a mini snowpark. Žádné čtyřkilometrové sjezdy a 300 m široké svahy tu nečekejte. Středisko je prioritně zaměřeno na rodiny s dětmi, ale díky šířce sjezdovek jsme si tu zajezdili i my :D Sjezdovky jsou navíc po svazích rozesety, takže ač mluvíme o menším středisku, než poprvé vyzkoušíte všechny možnosti, zabere vám to chvilku času. Jedna ze sjezdovek, kterou obsluhuje krytá čtyřsedačka, směřuje ze sedla na druhou stranu, takže když vás omrzí výhledy k jezeru, můžete v pauzách ze svahu obdivovat zase jiné okolní štíty.

Parkování mají u Spitzingsee vyřešené s německou precizností - jen si musíte vybrat, ve které části střediska začnete. Na protilehlé svahy se pak můžete svézt skibusem. Hlavní spoje na vrcholky zajišťují dvě kryté sedačky a jedna stará kabinka. Ostatní ježdění je na kotvách, které jsou stále obsluhovány ochotnými přistrkovači. Když vás zabolí nohy, přejedete na sedačky a můžete cestou odpočívat.

Středisko není extra vysoké - nejvyšší místa jsou do 1 500 m n. m., ale podmínky, které tady aktuálně panují, jsou na tak malé středisko více než výtečné. Po poslední nadílce měli cca 130 až 140 cm sněhu na vršku a jen o trochu méně ve spodních partiích.

Díky kombinaci zasněžených vrcholků, okolních svahů a jezera v kotlině si výhledy z horní stanice přímo říkají o fotku do památníku nebo o selfie. Hlavně když se vám zadaří počasí jako nám. Alm Burger za 7,50 i s oblohou a Weizenbierem byl dobrá vzpruha do chvíle, kdy jsem se rozhodl zvednout z vyhřáté lavice…

Bohužel v době naší návštěvy probíhaly prázdniny v Německu, což znamenalo plné parkoviště a chvílemi i přetlak na sjezdovce. Ale normálně to tak prý není. Mně se i přesto nakonec povedlo jet tak 4x jednu červenou téměř sám.

Za dobrých sněhových podmínek a pěkného počasí by byl hřích se při cestě kolem Mnichova nezastavit!

Více informací na www.alpenbahnen-spitzingsee.de!