SNOW 28 + 3x SKIPAS ZDARMAVýsledky testu lyží 2007/2008 naleznete zde.


Už jsme kolikrát psali, jak to chodí s testy. Faktorů, které se staví do cesty coby překážky všem objektivně měřitelným faktům, je tolik, že postavit se za výsledky se stoprocentní garancí nejde a nikdy nepůjde. A to vedle mnoha dalších zejména proto, že osobnostní profil testéra se nikdy netrefí do profilu čtenáře. Každý z nás je individuum, které nelze zaměnit či zobecnit – a stejně tak i lyže.

Předloni jsme přirovnávali lyže k děvčatům, samozřejmě v nadsázce. Ostatně i letos si mnoho testérů vzalo coby metaforu k popisu lyže právě ženu – důkaz toho, že lyže mohou být podobně tajemné, krásné a vášně vzbuzující...

Testy lyží v tištěné podobě najdete ve SNOW 28 (listopad 2006)

Popis hodnocení

Rychlost: V rozsahu jakých rychlostí se lyže cítí nejlépe – čili optimální škála rychlostí, ve které by se lyže měla používat. Pro měření jsme používali GPS přístroje. Přesto se ale jedná o hodnoty orientační, závislé na mnoha dalších faktorech jako povrch trati, tělesná stavba a kvalita jezdce a v podstatné míře zejména délka testované lyže.
Ovladatelnost: Jak lyže reaguje na impulzy jezdce, kolik vyžaduje síly k ovládání. Měrka na škále ukazuje, ke které vlastnosti mají lyže blíže.
Přizpůsobivost: Lyže může být přizpůsobivá – to když poslouchá svého řidiče a dělá to, co se po ní chce, dovolí široké spektrum jízdních stylů. Naopak lyži dominantní se musí přizpůsobit řidič a řídit ji tak, jak dominantní lyže vyžaduje.
Dlouhý oblouk: Jak lyže zvládá (vyhledává) jízdu v dlouhých obloucích? Hodnota je vyjádřena v procentech, 100 % znamená dokonalé zvládnutí dlouhého oblouku.
Krátký oblouk: Jak lyže zvládá (vyhledává) jízdu v krátkých obloucích? Hodnota je vyjádřena v procentech, 100 % znamená dokonalé zvládnutí krátkého oblouku.

Názory testérů: pokud najdete u komentáře značku (ž), jedná se názor testérky ženy


Test lyží 06/07 - 40 lyží od 20 výrobcůATOMIC Metron B5 / 162 cm, R11, 131-76-115

ATOMIC Metron B5
Charakteristika: Metron, lyže, která svou koncepcí dodnes vzbuzuje salvy potlesku, ale provokuje i zástupy pochybovačů. Podobně se projevila i ve SNOWtestu – ne každá individualita holt najde pochopení při prvním setkání. Vše ale dopadlo happyendem s tím, že ten je snáze dosažitelnější zkušenými carvery.

Názory testérů: Stroj! Parádní na hraně. V rozježděném sněhu projede všechno. Ale je potřeba makat. - Na upraveném terénu perfektně vedla, musel jsem jí říct jak, ale držela. Na horším povrchu by chtěla už hodně silnýho lyžaře. - Krásná jízda. Nevím, co bych dodal. - Pro mě taková univerzálka, ale podrží – a má to ráda rychle jako já! - Pohled na ni vzbuzuje respekt, ale o to větší je to potom zklamání, čekal jsem od ní mnohem víc (možná už byla holka trošku otupená). - Dobrá lyže, ale „nereaguje“. Jezdí velmi dobře, ale není z toho 100% potěšení. Velmi „suchá“ lyže, zábavu si musí člověk na ní dělat sám. - Lyže mužatka, zvládá vše, je překvapivě mrštná, ale není to zadarmo, nejpřesvědčivější je v držení na hraně a ve stabilitě, sedí jako lokomotiva na kolejích.


ATOMIC SL 12 / 165 cm, R12 (160 cm), 119-65-101

ATOMIC SL 12
Charakteristika: Slalomka Atomic si drží své stabilní místo svým tradičně příznivým projevem při zachování vysokého potencionálu výkonnosti. SNOWtest jen potvrdil, že jen těžko kdo na ní může shledat nějakou chybu. Sportovní jezdec, který si oblíbil krátký oblouk, se nesplete.

Názory testérů: Klasická atomika, hravá, tvrdá. Snadné přehranění. - Lyže byla velmi příjemná v krátkém oblouku, měl jsem z ní dobrý pocit. - Překvapivě „umírněná“, člověk by od ní čekal víc, ale víc než pohodové svezení z ní nedostane. - Žádný překvápko, tahle holka se nemění, taková výkonnostní stálice. - Pěkně tvrdá slalomka, v pomalejší jízdě hůře ovladatelná, ve velké rychlosti parádně drží, dojem vynikající, jen jsem se drobátko bála. (ž) - Připomíná mi silnou skotskou, takže jen pro silné a zdatné. - Ferrari Tastarosa. Úžasné lyže, překvapivě stabilní i v delším oblouku. Jízda jako na kolejích. - Chce jen krátký oblouk, dostane dva a už nepustí. Super slalomka. - Až třetí jízdu jsem přišel jak na ně, ale pak to stálo za to. Jsou náročné, člověk musí makat, ale výsledek stojí za to. - Překvapila tahem v delším oblouku.


BLIZZARD CMX Pro IQ / 166 cm, R15,5 (173), 120-70-99

BLIZZARD CMX Pro IQ
Charakteristika: Zralá univerzální lyže – tak se vyprofiloval nejvyšší model řady CMX. Charakterizuje jej velmi málo kritických připomínek a celkem široká podpora ze strany testérů. Nicméně se jeho použití soustředí spíše do středně sportovních poloh, proto je to tip spíše pro ty, kdo hledají univerzální široce použitelnou lyži.

Názory testérů: Velmi příjemné pohlazení i v hlubokém sněhu. Zdá se, že jede za vás. Odpouští a vrací vámi vydanou energii. To se o každém říct nedá. - Dobře vede, drží, ale poslouchá. Příjemná hravá lyže. - Příjemné překvapení. (ž) - Velmi příjemná lyže. Nechá si ráda diktovat, ale zvládá to i sama. - Milá „odpolední“ lyže – není třeba žádného násilí a dělá vše, co si přeješ. (ž) - Určitě nezklame a je na ni spoleh. Na upravené tratě se hodí a ani nerovný terén ji nerozhodí. - Parádní lyže pro pohodové lyžování. (ž) - velice přívětivá a milá lyže, umožňuje velkou škálu oblouků. Na rovném terénu velmi příjemné poježdění (BMW), na boulích a muldách nestálá, ale v mezích. - Supr. Láska na první dotek. Nejvíc sedí okolo středního oblouku. Zvládá však ale i krátkej i dlouhej. (ž)


BLIZZARD SLC / 165 cm, R13,5, 117-65-100

BLIZZARD SLC
Charakteristika: Jeden z nejvyšších univerzálních modelů Blizzard oslovil zejména děvčata – pro sportovnější a silovější muže byl ne vždy úplně dostačujícím společníkem. Nicméně jako správný allround vykazuje celkem širokou paletu možného využití a ten, kdo nehledá vyloženě sportovní lyži, si na něm jistojistě užije dosytosti.

Názory testérů: Měkčí než ostatní ve skupině. Nestabilní a nevhodná pro agresivní jízdu. - Asi měkká, neměla jsem dobrý pocit při rychlejší jízdě, ale v krátkém oblouku drží. - Nevýrazná lyže, neurazí, ale ani nenadchne. - Udělala mi, co mi na očích (nohách) viděla, miluje krátký, krátký, krátký. - Příjemná, lehce ovladatelná. - Krásně drží stopu, výborně ovladatelná. - Nic moc dojem, na kratší či střední oblouk v určité rychlosti dobré – připomínají mi nevýraznou chuť sushi. - Asi až moc poddajná, lehčí holka. Udělá co chceš, ale může zradit. - Lyže, která mě ani neurazila, ani nenadchla. - Bez silného zážitku, normální, poslouchaly, vůbec po mě nechtěly nic extra. - Skvělé, rychlé, perfektně drží oblouk – delší i kratší, super jízda. (ž) - Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla, ale pak to byla jízda mého života. (ž)


DUEL Allround / 173 cm, R14 (166), 116-66-101

DUEL Allround
Charakteristika: Neznámá značka se chvíli hledala, než pronikla do skupiny nejoblíbenějších. Až překvapí, kolik plusů si vydobyla. Tato univerzálka dokázala, že její ambice jsou daleko výše, než sama hlásá. A navíc i její charakter se projevil coby veskrze pozitivní a testéři na ni pěli jen samou chválu.

Názory testérů: Velmi přizpůsobivá lyže reagující na každý podnět. Vhodná na všechny druhy terénů. - Poradily si se špatným terénem, bohužel do určité rychlosti. Jinak velice příjemné. - Tvrdá, dominantní lyže na delší oblouk. (ž) - Naprosto těžce ovladatelná lyže, nemožné s ní udělat krátký oblouk. Na hromadě sněhu rozhazuje nohy. Možná na mě byla moc dlouhá. Připadala jsem si na nich, že neumím lyžovat, hrůza… (ž) - Velice živá lyže! Někdy je to záhul jí stačit! - Napřed nevím, co čekat – neznáme se, ale našli jsme si k sobě cestu. Chce přitlačit a potom je překvapivě poslušná. Sice si vede svou, ale nechá si říct. V dlouhém oblouku začíná protestovat – poslechnu, zvolním, a to ji baví víc. Střední oblouk může vyučovat. Sprinter to není. - Rozkošná v krátkém a středním oblouku. Lyže, kterou bych se nebál určit k učení carvu.


DUEL SL 4 Win / 165 cm, R13 (155), 116-64-100

DUEL SL 4 Win
Charakteristika: Měřeno křivkou použití, je zajímavé, jak přesně je slalomka sladěná s její slabší univerzální sestrou. Vypovídá to cosi o koncepci Duelu. Tato slalomka by se dala označit za největší překvapení testu – bez přehánění! Dokázala se totiž v kategorii expert vyšplhat na vůbec nejvyšší možné bodové ohodnocení!

Názory testérů: Velmi přizpůsobivá lyže reagující na každý podnět. Vhodná na všechny druhy terénů. - Poradily si se špatným terénem, bohužel do určité rychlosti. Jinak velice příjemné. - Tvrdá, dominantní lyže na delší oblouk. (ž) - Naprosto těžce ovladatelná lyže, nemožné s ní udělat krátký oblouk. Na hromadě sněhu rozhazuje nohy. Možná na mě byla moc dlouhá. Připadala jsem si na nich, že neumím lyžovat, hrůza… (ž) - Velice živá lyže! Někdy je to záhul jí stačit! - Napřed nevím, co čekat – neznáme se, ale našli jsme si k sobě cestu. Chce přitlačit a potom je překvapivě poslušná. Sice si vede svou, ale nechá si říct. V dlouhém oblouku začíná protestovat – poslechnu, zvolním, a to ji baví víc. Střední oblouk může vyučovat. Sprinter to není. - Rozkošná v krátkém a středním oblouku. Lyže, kterou bych se nebál určit k učení carvu.


DYNAMIC i-Am 1.2 / 175 cm, R15 (168), 123-75-106

DYNAMIC i-Am 1.2
Charakteristika: Dynamic sice mění design, jeho duše však zůstává stejná – vstřícná, komunikativní, připravená na cokoli. I na sportovní výkon. Přes neinspirativní design (v testu byly pouze čistě bílé modely) se dynamiky prosadily a často bylo možné na ně zaslechnout spontánní oslavnou ódu. 

Názory testérů: Ostrá, spolehlivá lyže. Podrží v dlouhém rychlém oblouku. Na krátký oblouk je potřeba víc síly. - Líbí se jí všechno, pocit bezpečí i na vroubkách po rolbě i při prorážení nahrnutých muldiček – tančík. Projede všechno. Nic ji nezastaví. - Příjemná lyže, na upraveném svahu nebo na „panenské“sjezdovce s prašanem super. (ž) - Nejlepší z testu, nádherně drží, ale jede si jen to svoje. - Krásně drží i při vyšších rychlostech. - Velmi klidná a s jistým vedením oblouku. Co jsme si, to jsme si – netrestá a nevyčítá chyby. - Výborná sportovní lyže, klidná jako jarní pohled, jako když hřebeny kopců hladím, ale rozhodná ve směru. - Prostě v nejlepších letech! Příjemné překvapení! - Mladá žena, která se dokáže přizpůsobit, ale nemá ráda krátký oblouk. - Spolehlivý kamarád, kumpán pro sportovně založené lyžaře, promíjí občasnou chybku.


DYNAMIC i-Perform 1.2 / 165 cm, R11, 124-65-104

DYNAMIC i-Perform 1.2
Charakteristika: Stará známá hravá slalomka, tak se projevil nástupce loňské VR 27 sl. Každý, kdo miluje hravou jízdu ve škále klidná až sportovní, nechť zpozorní. Vedle carverů jí ale využijí i lehčí jezdci či učitelé pro její neobvyklou poslušnost a snadnou ovladatelnost.

Názory testérů: Dobře ovladatelná, přitom stabilní lyže i v rychlém oblouku. - Klasická „slalomka“ – měkká lyže, dobře ovladatelná a přizpůsobivá. - Vynikající slalomka s krátkým rádiusem. Velmi točivá, v oblouku drží „jak přibitá“, umožňuje opravdu dynamické projetí oblouku. - Ostrá holka, zvládá skoro všechno, když jsem jí dal facku, vrátila mi ji. - Důstojné, stojí si za svým, ale na za každou cenu, dají se i překecat. (ž) - Nevyzpytatelná při nástupu do oblouku, jestli malý nebo velký. Jinak příjemná. - Točivá lyže, drží i v delším oblouku. - Příliš měkká slalomka, dobrá na bodycarving, velmi lehce točí – až moc, na blbnutí. (ž) - Měkká, pro lehčí neagresivní jízdu. Dobrá učitelka. - Lehce točivá až přetáčivá. - Příjemné a šikovné. Připomínají mi jemný, neředěný džus. - Na první pocit super, poslouchaly a dávaly mi pocit, že umím dobře lyžovat...


DYNASTAR Course 67 / 178 cm, R17, 112-67-98

DYNASTAR Course 67
Charakteristika: Racecarver, který poslední roky jen dozrává k dokonalosti. Letos se u něj sešly i další podmínky (naladění, svah, testéři, ...) k tomu, aby se projevil ve svém nejlepším světle. Mezi obřačkovými lyžemi v testu patřila rozhodně mezi nejoblíbenější.

Názory testérů:  Toho, kdo se nebojí popustit jim uzdu, štědře odmění požitky z rychlé a jisté jízdy. Při ostré jízdě po hranách netahá za nohy a ochotně jezdci umožní změnu směru i stylu. - Moc jsme si nepadli do oka. Začínala jezdit dobře až po překročení cca 50 km/h. Jela velice dlouhý oblouk, a nic jiného – to mě trochu nudí. (ž) - Začínají jezdit až ve vysoké rychlosti! Při pomalé jízdě těžce ovladatelná, v rychlosti drží na 100 %. - Nic neodpustí, vyžaduje razantní jízdu v každé pikovteřině. (ž) - Bez výhrad, přesná, agresivní a stabilní (pro mne). - Připomínají mi Tatranku. Tatranka není špatná, ale nesmíte ji jíst každý den, nebo? - Nakreslila devět srdíček, lásky moje! (ž) - Když si ji získáš, přivede tě k extázi, miluje dlouhý oblouk, z krátkého jí je na zvracení, hlavně rychle, to je její, jako po kolejích. - Hned si ji koupím! Super stabilní, rychlá a vůbec nejlepší!


DYNASTAR Omeglass 63 / 165 cm, R11, 116-63-103

DYNASTAR Omeglass 63
Charakteristika: Slalomka Dynastar prokázala, že není jen jednoúčelovým nářadím, ale kupodivu pozitivně zaujala i některá děvčata i jezdce nikoli vyloženě sportovní. Ve 165 cm jsou pak použitelné i více, nejen pro krátký oblouk a agresivní jízdu.

Názory testérů: Vyžadují razantní a dynamickou jízdu. Pokud na to někdo má fyzičku, pak se mu odmění nádherným obloukem! (ž) - Super krátký oblouk, ale je potřeba zkušeného lyžaře, který z nich dokáže „vyždímat“ to, co v nich je. - Ostrá skoro jako břitva. Výrazné zahájení oblouku. Sportovní svezení. - Drží stopu, lehce ovladatelná i při vyšších rychlostech - ráda si hraje, točí a točí, snad se u toho i smála… - Super lyže, jede všechno a všude. Chci ji! - Lyže na krátký i střední oblouk, pružná, krásně točivá. (ž) - Výborná, agresivní, točivá. - Skvělý pocit při jízdě, spolehlivá lyže, paráda, lehce přehraňují, i na delší oblouk dobré, tvrdost tak akorát. (ž) - Milé a příjemné jako japonská gejša. - Výborná, poslušná, ale o krůček za Atomic SL 12. - Normální, nijak mě nepřekvapily, neupoutaly. Určitě bych kvůli nim neprodal staré.


ELAN Race GSX / 178 cm, R14 (164), 109-66-98

ELAN Race GSX
Charakteristika: Jedny z nejrychlejších lyží v testu potvrdily stabilní pozici Elanu. Letos jim možná přálo jen malinko míň štěstí než loni, kdy figurovaly na čelních místech oblíbenosti, ale to k testování lyží patří. Poselství těchto GSXek je ale stejně jednoznačné – kdo chce jezdit rychle a bezpečně, nesplete se.

Názory testérů: Spolehlivé, tvrdší, vše, co jsem jim naložil, splnily - Neklidná ve středním oblouku. - Pěkná obřáková lyže, na dlouhý oblouk ideální, skvěle drží, nevytkla bych nic (ž). - Hodně dominantní, ale přesná a stabilní - Méně náročný lyžař ani nevyužije vlastností této lyže. Snadno točí i v kratších obloucích, při rychlejší jízdě drží, nevibruje. (ž) - Konečně se nějakým elánům podařilo zmenšit mou skepsi ve vztahu ke značce. - Rychle a rychleji, to je to, o co tu jde. Výborná v oblouku i v přímé jízdě. Tohle není na české sjezdovky to pravé. Zůstal bys rozstřelený někde na smrku! Tato lyže byla jedna z nejlepších v testu. Hbitá, rychlé nasazování do oblouku a držela a držela. - Výborná jízda, sem tam nejistá, ale skvělá. - Vhodná pro vyšší rychlost, tvrdší, vyžaduje dominantního jezdce, spolehlivá při oblouku, podrží mě, i pro střední oblouk.


ELAN Race SLX  / 160 cm, R11 (155), 112-66-102

ELAN Race SLX
Charakteristika: Slalomka SLX se usadila mezi ostatními slalomkami co do očekávání i výsledků. Čekalo se od ní hodně a nutno říci, že nezklamala. Nicméně ani nepřekvapila  – opět to svědčí o tom, že si své místo našla, a to místo tak stabilní, že není potřeba jej nijak rázně měnit.

Názory testérů: Úžasná lyže, v rychlosti perfektně drží v oblouku a perfektně se ovládá. Velice příjemný pocit z dobře jeté jízdy. (ž) - Stabilní, dobře ovladatelný lyže. Moc prima! (ž) - Docela jsme si padli do noty, když jsem přitvrdil, dokázala se přizpůsobit a vracela mi vše, co jsem do ní vložil. - Stačí pohled stranou a už zatočí, a dokonce na správnou stranu. V oblouku drží. - Svižné spolehlivé lyže. Dovoluje jistou jízdu. Problém nedělají malé obloučky. Na povrchu při jízdě skoro nezáleží. (ž) - Slalomka na delší oblouk, specifická – ráda jen jisté poloměry oblouků. Pokud se povede dobře najet, je super. Velmi svá. - Velice dominantní mrška, člověk jim musí dát pořádně za uši, aby poslouchaly. - Klasická slalomka,  neutrální a ochotná podílet se na tom, co požaduje její vodič.


FISCHER Fire / 165 cm, R12, 123-66-102

FISCHER Fire
Charakteristika: Radiklálně tvarovaný staronový Fire zapůsobil silně a na svou stranu stáhl snad každého – bylo jen málo těch, kdo měli připomínky. Kdo chce ostrou slalomku s přesahem k funcarvingu, Fire je jeden z favoritů.

Názory testérů: Jó, tak to byla extáze, tahle holka ví, co to znamená „slalomka“, těžký loučení. - Super svezení, naladily mě – pohoda! (ž) - Výborná lyže, ze skupiny nejlepší, prostě super. - Příjemné, velmi dobře drží, není namáhavá, stačí se jen „houpat“ a sama zatáčí. (ž) - Super lyže na krátký oblouk. Velký pocit jistoty. - Super-super-super – něco jako žena 90-60-90 a ještě k tomu chytrá a fešanda! Skvěle drží skoro jakýkoliv oblouk v jakékoliv rychlosti a jsou neuvěřitelně přítulné – aspoň mě se zdály. - Sedí, stabilní, rychlá lyže. Docela prima lyže, ale pro silového lyžaře. Nic pro unavené nožky. (ž) - Těžká velice stabilní lyže, dobře ovladatelná. Perfektní pro krátké oblouky. - „Těžká“ slalomka tankového typu, oblouk zahajuje líněji, ale pak do něj vtáhne jako vír. - Dobře ovladatelná, těžká lyže.


FISCHER RC 4 WC SC / 160 cm, R13 (165), 118-66-99

FISCHER RC 4 WC SC
Charakteristika: Slalomky se usadily a dozrály – toto je jen jeden z příkladů, že už není mnoho prostoru, kam dále jít a co na nich výrazně zlepšovat. Jsou to prostě dospěláci, a to velmi milí a inteligentní.

Názory testérů: Taková normální slalomka, pěkné svezení, nemusí se do nich tak šlapat a jedou! (ž) - Docela přizpůsobivá, ale je trochu „neposlušná“:-) takže je zapotřebí zkušenějšího lyřaře, který ji „zkrotí“. - Nejlepší nakopávačka, strašně tvrdá. - Agresivní krátká lyže, kvůli délce trochu kousavá, dobrá slalomka. - Hodně živé a poddajné lyže. (ž) - Dovolí rychlé krátké oblouky i ostré uzavřené. Při těch druhých ale musí člověk řádně makat a nedá se tak jezdit dlouho. - Když je žízeň, i Staropramen se dá pít, ale radost žádná. - Příjemná měkčí lyže, lehce přehraňuje, bez problémů zvládá přejezdy (neklepe se), docela živá lyže. (ž) - Výborná, ne příliš agresivní. - Láska v první zatáčce, drží a točí jako ďábel. - Harmonická slalomka, která přiroste k tělu a bolí to, je-li amputována.


HEAD WC iSupershape Speed / 165 cm, R15 (170), 112-66-98

HEAD WC iSupershape Speed
Charakteristika: Jen samé přátele a pocit, že slouží pro velice široké spektrum použití, to po sobě zanechal slalomcarver Head. Přátelská lyže hravého charakteru osloví od pohodového po sportovního kroužiče, jen vyložený sportovec by měl sáhnout po výkonnějším modelu.

Názory testérů: Super! Fantastico orgasmo! Sedí, vede, nezlobí a poskytuje báječný požitek z jízdy. Přítula i provokatérka. - Prima univerzální lyže, dobře drží. (ž) - Takový trochu fňukny! Ale jo, udělám, co budeš chtít, jen ať to moc nebolí. (ž) - Naprosto pohodová lyže! Nevyžaduje větší námahu! Lehounce se točí, ale i v rychlosti drží! - V oblouku drží jak na kolejích, trošku je potřeba myslet dříve, kam a po čem se pojede. - Velice pohodová měkká lyže. Snadný krátký i dlouhý oblouk. - Lyže, která neurazí, jezdí dobře v mnoha ohledech. Příjemný univerzál. - Živá, poddajná, lehce ovladatelná, ideální slalomka pro každý den a každého. - Pohodová, hravá, příjemná lyže. - Hravá přátelská lyže, která vás rozhodně nenechá ve štychu. Jede lehce, ale přitom jistě a oblouky krouží elegantně, ale pevně. Můj tip pro někoho, kdo si chce jízdu opravdu užít. (ž) 


HEAD iXRC 1400 Chip / 170 cm, R15 (177 cm), 116-69-102

HEAD iXRC 1400 Chip
Charakteristika: Možná kolize vzhledu a určení předznamenala relativní neúspěch iXRC 1400. Vesměs od ní každý čekal sportovní výkon, ale dočkal se výkonu někde nad hranicí průměru – což vzhledem k očekávání bylo málo. Nicméně, pokud chcete in lyži, která nemusí být extra rychlá a sportovní, tato vás nezklame.

Názory testérů: Celkový dojem: tak trochu nijaká, ve srovnání s ostatními asi horší. - Moc jsem jim nevěřil. Dalo se, ale jsou si podobné s maminkou i babičkou. - Trochu problematické zahájení oblouku, potom už super! Perfektně stabilní. - Lehce ovladatelná, zbytečně pomalá. - Nakreslila pusu. (ž) - Nevypadala moc sebejistě, ale podržela mě i v jarním terénu, trávě a lupení. - Nevýrazné, ne příliš držící lyže, při rychlejší jízdě ustřeluje, nepodrží. (ž) - Vylítaná dakota, vystřílená puška, vyjetá vazelína. Prostě nevýrazná svačinářka z ČKD, která se právě shýbá pro spadlou housku. Ani si nevšimla, že na ní někdo jede. - Čekal jsem ultrasportovní zážitek, ale zůstalo u odpočinku na pláži. Samo o sobě to nebylo zlé, ale vzhledem k image bych čekal něco dost jiného – více agresivity, rychlosti, motivace, akce, ...


K2 Cross Fire / 174 cm, R16, 115-68-99

K2 Cross Fire
Charakteristika: Sportovní duch ovládá tuto univerzálku, a výsledky testů to jen potvrdily. Asi i díky délce se zařadily mezi lyže spíše rychlejší a vhodné pro delší oblouk. Jeví se vhodná coby jediná univerzální lyže pro univerzálního sportovce, který se občas vyžívá
i v rychlosti.

Názory testérů: Velmi příjemná, ovladatelná a přímočará lyže. Velmi rychlá, stabilní v oblouku. - Tato lyže je vhodná pro všechny typy sjezdovek, i mírně neupravené. Drží i při vyšších rychlostech. Vhodná pro průměrného sportovce. Není špatná. Supr požitek z jízdy. (ž) - Celkem slušně se chovala i v rozbředlém sněhu. (ž) - V prašanu krásně plave. Jel jsem jak na peřince. - Rychlé, stabilní. (ž) - Rovněž velmi přátelská lyže, která si však libuje spíš v delších obloucích, ve kterých vede jistě a rychle, na ledu i v měkčím sněhu. - Na zmrzlém upraveném podkladu poskytuje krásný zážitek z rychlé jízdy se stálou kontrolou prken pod sebou. Radost z rychlosti. - Vhodné na upraveném a i do volného terénu je poslušná i rychlá, pro všechny druhy sjezdovek. - Bez zpětné vazby lyže–lyžař. - Vřele doporučuji milovníkům rychlých dlouhých oblouků.


K2 Moto Cross / 167 cm, R16 (174 cm), 115-68-99

K2 Moto Cross
Charakteristika: Univerzálka, kratší a jemnější sestra Cross Fire zapadla do rodiny K2. Odlišuje se zejména délkou, která ji předurčila pro kratší oblouky a pohodovější jízdu, ocení ji tak i širší publikum.

Názory testérů: Hravá lyže, na blbnutí v krátkém i středně dlouhém oblouku. - Perfektní, dobře vede, drží oblouk. Krásný design. (ž) - Hravá, drží na ledě, firnu. - Výborná dobře vedoucí lyže, hravá, drží snad na všem. I v náročném terénu dovoluje razantní jízdu. (ž) - Krásně stabilní, lehce řeže krátce i dlouze. V hlubokém sněhu je oporou. Chtěla rychlost, někdy až moc. (ž) - Pendolino to není, ale o parní lokomotivě se taky mluvit nedá. Velmi příjemná do nepohody. - V trošku změklém terénu dobře drží, projede ale i odpolední břečku celkem bez zaváhání. Maličkato déle mi trvalo se s lyží seznámit, ale pak to bylo dobrý. (ž) - Nenáročná lyže, lehce ovladatelná, dobrá do střední rychlosti. - Lehce ovladatelná lyže, spíš na střední oblouk, příjemně točivá, nepotřebuje sílu a drží i ve větší rychlosti. (ž) - Velmi příjemná a ochotná ke všemu.


KÄSTLE GP 70 CPM / 167 cm, R14 (170), 114-70-99

KÄSTLE GP 70 CPM
Charakteristika: Univerzálka Kästle zůstala někde uprostřed hodnoceného spektra. Ne, že by zapadla, ale na vrcholky nešplhala. Nenároční lyžaři si ji pochvalovali více, což odpovídá i jejímu určení – pro lyžaře, který nehledá výkony a prožitky s přívlastkem sportovní.

Názory testérů: Ani ryba, ani rak. - Pohodová, pomalejší lyže, která ale zastane i „sportovnější kolegyně“. Velice lehce a dobře se ovládá a přitom perfektně drží. (ž) - Nevýrazná. Lehce ovladatelná, žádný zvláštní zážitek. (ž) - Nenadchnou, ale neublíží. Celkem mdlá, nijaká. Žádná sranda. (ž) - Celkový dojem 3. Ve vyšší rychlosti moc stopu nedrží, a to ani v měkkém sněhu. - V menší rychlosti, kratší oblouky pohoda. Ve větší rychlosti na tvrdém podkladu mi neseděly, „poskakovaly“. (ž) - Nevýrazná lyže, příjemně ovladatelná, lyže na běžné užití. - Stejné jako K2. Super – skvělé, lehce ovladatelné lyže, úžasné na super krátké oblouky, jsou lehké a jakoby „hlaďounké“, super poježdění. (ž) - Točivá, nenásilná, ale párkrát mě zradila v maximálním náklonu a roztrhla mi kalhoty, mrcha. - Nenáročná lyže na pohodovou jízdu. Nepotřebuje sílu.


KÄSTLE RX-SC / 159 cm, R13 (164) 116-65-99

KÄSTLE RX-SC
Charakteristika: Slalomcarver Kästle možná demonstuje, že vývojové zázemí značky může chybět. I kdyby byl důvod jiný, z výsledků lze tušit, že na lyži je ještě potřeba pracovat – pokud tedy chce skutečně šlapat na paty konkurenci.

Názory testérů: Je to spíše měkká lyže, trošku líná. - Podle mě nejslabší ze skupiny. Neznamená to ale, že je špatná! V této skupině byly výborné lyže a Kästle byl příjemný zážitek. - Jedním slovem nevýrazná, nepotěšila, nepřekvapila. Ale třeba nasadit správný koeficient na sníh a počasí. - Obloukem vede spolehlivě a klidně, chybí jí trochu života, působí trochu znuděně. - Měkká poddajná lyže, která ve vyšších rychlostech špatně „drží“. (ž) - Pěkně vede, ale měkká. Není vhodná pro rychlou jízdu. (ž) - Vcelku příjemná lyže při nižších rychlostech. Čistě vede stopu bez použití hrubé síly. - Vhodné pro pomalou odpočinkovou jízdu. V rychlejším tempu rozházená. (ž) - Velmi mladá, ale trochu měkká prdelka. Ovšem když ji vezmete do prašanu nebo sulcu, tento zdánlivý handicap oceníte. Každopádně bych ji doma na nějaký čas uvítal.


KNEISSL Power Glide / 168 cm, R16, 113-68-96

KNEISSL Power Glide
Charakteristika: Jedna z kontroverzních lyží, která díky systému Power Glide stojí jaksi stranou testovaných kategorií. Dlužno říci, že se neobjevil testér, který by systém vodících lišt přijal jednoznačně pozitivně – možná to chce delší čas na pochopení, možná specifické podmínky či jízdní styl.

Názory testérů: Na dobré pistě pohoda, ale na méně upraveném terénu hůře ovladatelná, „navařená železa“ vepředu mi spíše vadila (nečekané zařezávání atd.). - Připomíná mi čůrání po větru, když vítr vane tím správným směrem, je to legrace, když ale ne, počůráte si kalhoty. - V této skupině jasně vyčnívala, uměla si poradit s krátkým a klidným dlouhým obloukem. Vodící pruhy zpočátku odpuzovaly, ale mají svoji funkci ve vedení špičky, proto snad je klidná v delším oblouku. - Lehce ovladatelná, pro nezávodníka naprosto vyhovující. Umí všechno, pouze limitovaná ve větší rychlosti. - Nepustí do smyku, jinde než na rovném tvrdém povrchu – marná snaha. (ž) - Málo živá – podivná, ale v mírném nasazení docela dobrá pro rekreační jízdu. - Vodící lišty? Možná dobrý nápad, ale vhodné spíš pro sjezd než jízdu řezaným obloukem a pokud, tak dlouhým.


KNEISSL Red Star SL / 166 cm, R13,5, 111-64-96

KNEISSL Red Star SL
Charakteristika: Jedna z kontroverzních lyží, která díky systému Power Glide stojí jaksi stranou testovaných kategorií. Dlužno říci, že se neobjevil testér, který by systém vodících lišt přijal jednoznačně pozitivně – možná to chce delší čas na pochopení, možná specifické podmínky či jízdní styl.

Názory testérů: Na dobré pistě pohoda, ale na méně upraveném terénu hůře ovladatelná, „navařená železa“ vepředu mi spíše vadila (nečekané zařezávání atd.). - Připomíná mi čůrání po větru, když vítr vane tím správným směrem, je to legrace, když ale ne, počůráte si kalhoty. - V této skupině jasně vyčnívala, uměla si poradit s krátkým a klidným dlouhým obloukem. Vodící pruhy zpočátku odpuzovaly, ale mají svoji funkci ve vedení špičky, proto snad je klidná v delším oblouku. - Lehce ovladatelná, pro nezávodníka naprosto vyhovující. Umí všechno, pouze limitovaná ve větší rychlosti. - Nepustí do smyku, jinde než na rovném tvrdém povrchu – marná snaha. (ž) - Málo živá – podivná, ale v mírném nasazení docela dobrá pro rekreační jízdu. - Vodící lišty? Možná dobrý nápad, ale vhodné spíš pro sjezd než jízdu řezaným obloukem a pokud, tak dlouhým.


LUSTI CT / 160 cm, R16, 108-67-98

LUSTI CT
Charakteristika: Rekreační lyže z dílny Lusti si ani nějaké vysoké ambice nekladly. A jelikož svým určením nezasahovaly do zájmů testérů, byly za outsidery. Nicméně máme za to, že své spokojené klienty – z řad nenáročných lyžařů – si jistě najdou.

Názory testérů: Láska na první oblouk. (ž) - Lyže v sobě něco mají, jen já to nenašel - Tahle holka je asi panna, každý oblouk jako by ji bolel, při větší rychlosti zavírala oči, posera. - Při nástupu do oblouku nejasná reakce. Při vyšší rychlosti nedržely stopu, ale byl nevhodný terén na testování. - Měkká krátká lyže nevhodná na zmrzlý terén. Nesnese vyšší rychlosti a delší oblouky. (ž) - Pohodlná pro většinu lyžařů. - Dámská, jednoduchá, nesportovní, nezvládá rychlost. Jednoduše ovladatelné, krotké, rychlostní limit ve stř. rychlostech, pohodové, přitom hranu drží perfektně. - Nic moc, nestabilní, nespolehlivá, ve velké rychlosti vibruje. Vhodná pro pomalou jízdu. - V porovnání s ostatními lyžemi to byla celkem brzda. - Tyto lyže mě vůbec nenadchly. V podstatě se dá říct, že se mi ani nepodařilo najít poloměr oblouku, který by jim seděl.


LUSTI SCT / 177 cm, R18 (182), 112-67-100

LUSTI SCT
Charakteristika: A naopak rychlé sportovní SCTéčko zazářilo a obluzovalo – při nestandardní ceně totiž vykazovaly přinejmenším nadstandardní výkon, takže se již tvořily pořadníky na jejich nákup... Všimněte si úrovně, kam až jejich křivka vystoupala – bezmála čistá jednička.

Názory testérů: Drží i v obrátkách i když ze začátku nevypadá (GPS 104). - Zajímavá, tvrdší lyže, výborná pro rychlou jízdu po tvrdém povrchu, jeví se dosti spolehlivá. (ž) - S nízkou cenou jasně převyšuje. - Asi se budu rozvádět, zamiloval jsem se, chci ji domů, ach jo, srdíčko mé! - Adept na lyži všeumělku. Příjemná mírně dominantní. - Moje dávná láska, opět nezklamala, udělám maximum, abych ji mohla mít dnes a denně! (ž) - I v pomalé jízdě a na měkkém podkladu se chovala mravně, i když byla zrozená k životu ve zcela jiných podmínkách. - Děvka, která půjde s každým, ale pořád velmi dobrý výkon – vysoký standard. Velmi příjemná, univerzální, variabilní lyže. - Dobře držela na hraně, dobře ovladatelná i v neupraveném mokrém sněhu. Při vyšších rychlostech již nebyla tak stabilní. - Vykrajovala docela hezký oblouk.


NORDICA Dobermann SC Pro / 158 cm, R10 (152), 116-64-104

NORDICA Dobermann SC Pro
Charakteristika: Slalomcarver Nordica se vyšplhal hodně nahoru. Nepatřil mezi nejagresivnější, ale spíš k široce použitelným a přesto výkonným lyžím. Oslovil i ženy a naopak, ti nejambicióznější by kolikrát raději něco malinko nadupanějšího.

Názory testérů: Super lyže. Hravá, drživá, stabilní a přitom lehce zkrotitelná. - Spíše měkčí lyže, mohla by být svižnější. - Byla to pohodová lyžička, ale na mě trochu srab. Ničím mě nepřekvapila, ale špatná rozhodně není! - „Taková normální slalomka“. (ž) - Velice hravá snadno ovladatelná lyže, podrží i ve větších rychlostech. Fajn lyže. - Slalomová všeumělka pro každého, nelační po tom, aby měla poslední slovo, naopak pozorně naslouchá, nechá se svést i k odvážnější jízdě, kde nezapře své zkušenosti. - Dobře ovladatelná, hravá. Pěkně vede a člověk se nenadře. (ž) - Veselá, příjemná lyže, která poslouchá. Oblouků zvládá širokou škálu. (ž) - Velmi hravá lyže, která i přes svou měkkost nepostrádá jistotu v rychlosti. - Dobře vede. Velmi příjemné svezení – mírně dominantní, ale pokud jí člověk naznačí, co chce, velmi rychle poslechne.


NORDICA Olympia Speed / 162 cm, R14 (154 cm), 116-70-102

NORDICA Olympia Speed
Charakteristika: Dámská lyže, jedna z nemnoha v testu, dostála své cílové skupině. Líbila se hlavně ženám, ostatně každý muž nutně nemusí přijmout její čistě ženské vlastnosti za své. A i sportovní ženy je namístě odkázat kamsi o patro výše.

Názory testérů: Lehce ovladatelná pohodová lyže, při rychlosti nestabilní, při pomalé jízdě ok. (ž) - Nezaujala mě, nestabilní v oblouku. - Pohodová dámská lyže, ne do rychlosti, příjemně krájí v pomalé rychlosti. - Líbí se jí akorát rádius, na který ji vyrobili. Při zatížení odskakuje. - Dámská lyže, vhodná pro jemné zacházení, větší sílu a rychlost nezvládne. - Vcelku tolerantní, kam se pošle, tam jde, dovolí i menší nedostatky stylu.- Univerzální, měkčí, výborná na každý sníh kromě tvrdé zmrzle pisty. Příjemně sensibilní. Univerzální hodná, všestranná, prostě allroundová hospodyňka, která zastane skoro všechno, co se po ní chce, a v docela slušné kvalitě. - Bezproblémová partnerka, která potěší jistotou, spolehlivostí a snadným ovládáním. Do extrému ale není vhodné ji tlačit.


ROSSIGNOL 9S Oversize / 165 cm, R12, 118-66-104

ROSSIGNOL 9S Oversize
Charakteristika: Na tradičně oblíbený racecarver ze stáje Rossignol se těšil snad každý. Malinko překvapil jemností svého vyladění, takže ambicióznější jezdci byli malinko zklamáni pohodovostí jeho charakteru. Přes veskrze pozitivní ohlasy se lyže od minulého roku malinko  posunula směrem k univerzálnějšímu užití.

Názory testérů: Ze začátku jsme se oťukávali a nějak si k sobě nemohli najít cestu, ale pak jsme se rozpovídali a docela si rozuměli. - Hodně měkká slalomka, ve větší rychlosti to člověka až zamrzí! Taková žena do důchodu, moc se nenadřete! - Pro pohodáře je to fakt požitek, poslouchá i umí zabrat. - Hravá lyže, velice dobře ovladatelná bez větší námahy. - Možná až příliš pohodlná. - Na těchto lyžích jsem si zajezdil nejlépe. Krásně drží stopu, poslouchají, super. - Docela pohodová lyže. Na mě trochu měkká. V ostře řezaném oblouku jsem jí moc nevěřil. - Velmi něžná lyže, která zvládne všechno, jenom ne razanci. Vhodná pro ženy. - Sympatická všeumělka s ležérnějším temperamentem, velmi snadno se klopí na hranu. - Velice příjemná lyže. Při jízdě se na ni můžete spolehnout. Jede hladce, elegantně a pevně. Je to prostě „královna“.(ž)


ROSSIGNOL 9X Oversize / 174 cm, R16, 116-68-102

ROSSIGNOL 9X Oversize
Charakteristika: Slalomcarver dopadl podobně jako rychlejší racerver – opět překvapivě a kolikrát až zbytečně pohodová lyže přinesla radost spíše těm, kdo nehledali jízdu s maximálním nasazením. Oproti minulosti malinko zaostala.

Názory testérů: Dobrá, ale za určitých podmínek při větší rychlosti méně spolehlivá. - Obratná, ale mírně neklidná – možná pro mě měkká? - Trošku nejistá v krátkém oblouku, dobrá ve smýkaném krátkém oblouku a těžkém sněhu. - Docela pohodová lyže. Byl to takový odpočinek. V rychlém oblouku byla trochu nestabilní. - Celkem pohodová lyže, dá se na ní i odpočívat! Je dost měkká, ale i v rychlosti drží! - Poměrně dobrý pocit, nenadchla, ale poslouchá. (ž) - Nakreslila sluníčko z části zakryté mráčkem. (ž) - Trošku bez chuti do života, jakoby byla unavená, když jsem jí domluvil, snažila se, ale raději by zůstala doma. - Nechtěla moc poslouchat, moc jsem si s ní nerozuměl. - Rychle reagovala na změnu směru. Výborně vede, nejlepší z celé série prvního dne. - Byl jsem nadšen, nenašel jsem chybu.


SALOMON Crossmax / 170 cm, R14,5, 117-67-99 (162cm)

SALOMON Crossmax
Charakteristika: Překvapivý společný hlas, a to snad výhradně pozitivní, katapultoval Crossmax do první skupinky pelotonu lyží celého testu. Možná i vhodná délka způsobila jeho oblíbenost a vyváženost co do škály použití. No comment.

Názory testérů: Připomíná mi holandské tulipány – jsou krásné, pevné a celkový dojem je prostě na jedničku. (ž) - Výborná, univerzální lyže. Přesně reaguje, klidná i v delším oblouku. Na neupraveném terénu ledoborec. - Super lyže! Snadno ovladatelná, prostě super. - Asi jsem čekala víc, ale třeba si nasadit správný koeficient. Nemohla tak překvapit, když jsem tolik čekala. Vyžaduje asi hodně razantní jízdu a při této délce asi i nějaký ten kg navíc. (ž) - Poslušná klidně jedoucí lyže, toleruje menší chyby. - Nezklamaly nikde, spolehlivé, jisté. (ž) - Lyže pro požitek z jízdy. Vstřícná lyže. Dominantní, poslušná i přizpůsobivá. (ž) - Od prvních metrů jízdy jsem z lyže cítil pohodu a jistotu. - Nedá se přirovnat, samostatně specifická, dokáže navodit požitek z jízdy, jako vstřícná domina v SM salonu.


SALOMON Equipe SC / 156 cm, R12,2 (164), 122-65-101

SALOMON Equipe SC
Charakteristika: Jemná a poslušná slalomka Salomon si drží své tradiční kvality. Opila svým medem jak mnohé ženy, tak snad všechny muže. Jedna z jistot na trhu, která dovede k uspokojení zejména ty nejlepší lyžaře.

Názory testérů: Joj, pěkné svezeníčko to bylo… (ž) - Super! Super!! Super!!! Tuhle holku si vezmu a budu s ní žít do doby, než bude vypráskaná. Úžasný zážitek! - Ve všech směrech výborná lyže. - Byl jsem z ní úplně nadšen. Vynikající. - Vymazlené, přátelské. Dobře se mi na nich jel i dlouhý oblouk. (ž) - Skvělá lyže, stabilní, skvěle drží na hraně. Stabilní i ve větších rychlostech a v rozrytějším terénu. Super holka! - Svižná, příjemná lyže, která zvládne i delší oblouk. Velice dobře drží, ale umí být i poddajná. (ž) - Vynikající, přizpůsobivá lyže, reagující na každý podnět. V rychlosti perfektně drží a neuhne ani o milimetr. - Velice dobře ovladatelná, super zvládá krátké oblouky a drží i v delších. - Mně přišla těžká, strašně jsem pak funěla, asi jsem na ni málo natrénovala. (ž)


SCOTT Genius / 165 cm, R11, 118-66-100

SCOTT Genius
Charakteristika: Slalomka se stabilní výkonností, věkem prověřená a zralá. Splnila očekávání beze zbytku a zařadila se mezi skupinu dospělých slalomek, o nichž se obecně ví, že nezklamou.

Názory testérů: Ostrá holka, ale takový mám rád, vůbec nechtěla točit, jen závodit, vyžadovala pozornost, a když ji dostala, předváděla se, provokatérka jedna. - Manželka po 20 letech, u které už víte, co máte čekat! Nedokáže překvapit! - Perfektní lyže. Těžší a velice stabilní. - Velmi přítulná lyže, výborná na mnoho druhů oblouků, drží stopu na rovném terénu. - Velmi dominantní. Člověk se musí velmi snažit, aby si prosadil svou. - Velice příjemná sportovní lyže. Co mi viděla na očích, to udělala. - Vynikající, razantní, sportovní lyže. V žádném oblouku nezklame a v rychlosti se chová stabilně. Je to dračice, která potěší. - Při střední rychlosti v přímém směru rezonují na relativně rovnému povrchu. - Lyže dobrá na krátké razantní oblouky, je těžké se na ní flákat. 


SCOTT X-Fight / 170 cm, R15, 116-76-106

SCOTT X-Fight
Charakteristika: Sportovní širší allmountain dal za pravdu aktuálním trendům a dokázal, že širší lyže jsou konkurenceschopné v mnoha směrech. V délce 170 cm vyžadoval spíše delší oblouk a rychlejší jízdu, tedy jeho kupcem bude ten, kdo chce jedny univerzální, ale sportovní a rychlé lyže.

Názory testérů: Skvěle ovladatelná lyže v prašanu i v neupravené sjezdovce. Dnes nejlepší z kategorie. (ž) - Příjemná nenáročná lyže, dobře drží kratší i delší oblouk, dobrá i na nedotčený prašan. Nenabídne ale pocit „zběsilé super rychlé jízdy“. (ž) - Průměrná lyže, ale nezklame, lepší v měkkém sněhu. - Velice příjemná sportovní lyže. Na tvrdém upraveném povrchu = výborný zážitek. Jistota, švih = zábava. - Připomínají mi ženu středního až pozdního věku. Spolehlivé stálice, něco jako H. Vondráčková. - Lehce ovladatelná pro průměrného lyžaře, vhodné i na větší rychlost. - Zmrzlý hluboký, upravený i neupravený sníh, vše ok. Dobře drží na hraně. Prostě přestože se jmenuje Skot, na kvalitě se určitě nešetřilo. - Tento Scott není žádná lakomá Barka z Dejvic. Ochotně nabízí štědrou dávku rychlosti, jistoty na tvrdém i měkkém.


SPORTEN AHV 05 SL / 155 cm, R12 (165), 116-65-101

SPORTEN AHV 05 SL
Charakteristika: AHV 05 je také již stálicí, od které mnozí věděli, co očekávat. Malinko to zpestřila jeho kratší varianta, logicky hravější a méně univerzální. Mnohé oslnila, někteří by raději delší – což je ale skutečnost, která nikterak nedevalvuje kvalitu lyže.

Názory testérů: Ostře nabroušená lyže pro krátké oblouky. - Moc se mi líbila! (ž) - Je to tvrdá svižná lyže. Člověk jí musí hodně přemlouvat, ale když se mu poddá, je to nádhera. - Sportovkyně každým coulem! Opravdu razantní, tvrdá, přesná lyže. Česká Republika může být hrdá, že jí tato lyže reprezentuje! - Velmi milé překvapení – sice krátká lyže, ale výborně „vede“ jak krátký, tak i středně krátký oblouk…! -  Vyvážená lyže pro sportovního rekreačního lyžaře, výborná univerzální lyže. - Hodná holka s úzkým použitím – krátký oblouk. Poslouchá na slovo (při nižších rychlostech), pro začátečníky i panice velmi vhodná. - Skoro univerzálka, příjemné povození, ale ne moc v rychlosti. (ž) - Příjemně univerzální, relativně lehce ovladatelná. Dobrá stabilní lyže. Musí se na ní vynaložit hodně velká síla. Jak ji člověk utáhne, tak je spolehlivá. (ž)


SPORTEN AHV 06 SL / 165 cm, R12, 116-65-101

SPORTEN AHV 06 SL
Charakteristika: Ostrá slalomka z Nového Města dosáhla svých nejlepších let. Léta piplání se na ní projevila tím nejlepším, co si lze představit. Sportovní expert bude mít skutečně co dělat, aby na ní našel mouchu. Ostatně to demostruje křivka, která se dotáká svého stropu. Méně siloví nechť ale raději sáhnou po slabší sestře AHV 05.

Názory testérů: Když jim ukážeš, kdo je tady pánem, podrží tě i tam, kde odpadají ty nejodolnější, nejsilnější jako kobyla, která se ze začátku vzpíná a vyhazuje, ale když jí přitáhneš uzdu, královsky Tě povozí. - Chová se asi jako dvacetiletá milenka, je svěží a člověka velmi omladí! Svou svižností dodá sportovní náladu! - Velice stabilní lyže pro silovou jízdu. - Ostrá a přesná s perfektním držením, jde za svým a kouše jeden oblouk za druhým. - Technická lyže, vyžadující pozornost. Nutné na nich neustále pracovat. Na první dojem velmi těžká, ale po zajetí je s ní prima zážitek. - Tahle lyže je sportovec každým coulem! Pokud se do ní člověk pořádně opře, tak drží v oblouku jak přibitá. Je opravdu super! - Celkem tvrdá lyže, lepší pro střední oblouk, ježdění s ní celkem dřina, rozhodně ne pro panice ani pro ty, kdo mají jen něco málo za sebou.


STÖCKLI Cross Pro / 169 cm, R18,3, 98-72-113

STÖCKLI Cross Pro
Charakteristika: Stöckli Cross je samozřejmě produkt z nejvyšších společenských vrstev. Možná ale doposud příliš mlád, aby dosáhl dokonalého chování, které se k jeho rodině sluší a patří. Přesto se v kategorii sport vysoukal hodně vysoko.

Názory testérů: Velmi příjemná univerzální lyže. Přizpůsobí se, ale vždy podrží. Kandidát na titul „lyže všeumělka“. - Nádherná jízda, krásně drží oblouk. Bomba! - Nakreslila sluníčko. (ž) - Vypadala nedůvěryhodně, ale chování velmi dobré. Spolehlivý curving. - Pomalá, ale pohodlná v hlubokém sněhu. - Lehce ovladatelná, pro tvrdší manchester možná až příliš měkká, jinak svižná, lehká lyže asi spíše pro dámy. (ž) - V měkkém terénu dobře ovladatelná. - Vhodná na středně neupravený terén. Možná to chtělo jiné počasí a vyzkoušet jí i na tvrdším podkladu. - Koketuje s tebou, dělá dost velké komplikace, vzbudí iluzi úžasné ženy, občas se tak i zachová, ale jsou to většinou jen chabé záblesky. Nakonec se po letech promění ve furii – vyměnit za novou.


STÖCKLI Laser SL / 156 cm, R11, 100-63-116

STÖCKLI Laser SL
Charakteristika: Lahůdka milovníků krátkého oblouku. V testech tradičně vždy nahoře a ne jinak je tomu tentokrát. Více není co dodat, snad jen nastudovat výsledky.

Názory testérů: Super ostrá lyže, maximálně drží, jako na kolejích! Super!! - Švýcarsky strojově přesná slalomka, která vyžaduje neustálé nasazení jezdce. Rychle se přitulí, ale brzy prosadí svoje touhy po sportovní jízdě. - Tvrdá, spolehlivá lyže závodního charakteru. Vyžaduje sílu, ale vše vrátí na jistotu. - Velmi příjemně hravá slalomka, zvládá velmi rychlé oblouky. - Velmi rychlá, dominantní ale pokud nejste srab, tak ji zvládnete. - Chová se jako můj pes Eduard. Pokud ho necháte, uteče hodně daleko, ale když na něj důrazně zařvete, tak se vrátí. Možná. - Tvrdá agresivní lyže – spíše pro silové jezdce, ale pokud na to člověk má, tak si ji užije. - Velmi krásná lyže, podržela v každé nerovnosti, vyloženě nutila do rychlé agresivní jízdy. Absolutně vysála všechny síly, ale ta odměna za to stála. (ž)


VIST Sapporo 7 / 174 cm, R16,2, 116-66-101

VIST Sapporo 7
Charakteristika: Bezejmenná lyže vzbuzovala až trochu odpor, než se profláklo, že to poctivá sportovní lyže. No name design pak rázem ztratil argumentační hodnotu...

Názory testérů: Velice příjemný, někdy jsme si nerozuměli při řezaném oblouku, trochu jsem jim nevěřil. - Hodně tvrdá lyže! Určená pro sportovní styl jízdy! Nenechá člověka, aby se flákal! - Výborná lyže. Perfektně vede v oblouku. Nikdy neudělala žádný podraz. Byla úžasná! - Spolehlivá a dobrá – líbila se. - Nakreslila dvě usmívající se sluníčka. (ž) - Děvče plné energie, nutila mě za to pořádně vzít. Mít na ni sílu (která mi chyběla), užijeme si to spolu. - Jede nádherně, prostě kvalitní lyže. Pěkně řeže, chce to na hrany, na hrany, na hrany! - Čekal jsem daleko míň a jsem převelice překvapen poctivou sportovní jízdou. - Dobrá i ve velké rychlosti, povolila to hodně položit na hrany, celkově dost dobrá. - Nesedly mi, nevěřil jsem jim moc, ale nic strašného. - Tadle lyže mě ničím nenadchla.


VIST SL Pro 6 / 165 cm, R14,5, 117-65-101

VIST SL Pro 6
Charakteristika: Slalomka Vist se projevila také překvapivě pozitivně. Má vlastní tvář, takže některé testéry svedla ke skutečnému vztahu... Raději ji měli ti, kdo se nebojí makat a položit se do oblouku.

Názory testérů: Dooost dobrý! Perfektně drží, člověk musí makat – nutěj ho makat!:-) Jezdit na nich celý den, tak jsem večer „dead“. (ž) - Je to tvrdá holka, musí se na ní hodně šlapat! Ale dokáže člověka podržet! Je velice svižná! - Neví co to je smyk skoro ani při brždění, pořád chtěla krájet, krájet. - Harmonie určitě bychom si rozuměly! (ž) - Super slalomka, nádherný kontrolovaný oblouk po hraně. - Nenáročná co do ovládání, ale pracovitá, uspokojí i nenáročného jezdce, jede jako drak. - Tvrdá sportovní lyže, takovej drsňák pro sportovce. - Tvrdý, špatně ovladatelný, vhodný pro zdatné a silné lyžaře. (ž) - Stabilní i v delším oblouku a vyšší rychlosti. Postav jí na hranu a udělá cokoliv pro tvé potěšení. Smýkané oblouky možné, ale nemiluje je. Super lyže pro Funcarving. Originální design. Prostě tu lyži chci.


VÖLKL GS Racing (Racetiger) / 180 cm, R19,1, 110-67-96

VÖLKL GS Racing (Racetiger)
Charakteristika: Racecarver Völkl se stal tradičně magnetem, který by si zasloužil pořadník, aby se na každého zájemce dostalo a nikdo se s ním nezdejchl. Ostatně kdo by neměl rád možnost ponořit se hluboko do rychlosti, přitom ale mít pořád pocit kontroly a snadného řízení lyže. Jen málokterá lyže nabídne podobnou kombinaci ovladatelnosti a rychlostního potenciálu.

Názory testérů: Dravá sportovní lyže, ideální pro tvrdší, upravený povrch a střední oblouk. Dodá jistotu, určitě se jí dá věřit! (ž) - Potřebuje 80 km/hod., aby se jim chtělo točit. Skvělé obřačky. - Výrazně sportovní lyže pro dlouhý oblouk. Pouze pro milovníky vysokých rychlostí. - I v měkkém terénu bylo lze tušit, že tenhle tygřík dokáže celkem ochotně vystrčit drápky, pokud dostane patřičný povel „krotitele“. - Nakreslila dvě smějící se sluníčka. (ž) - Výborná, prostě felkle - Nejlepší lyže, žiletka, moje favoritka.- Extrémně rychlá, velmi dobře ovladatelná i při vyšších rychlostech dobře drží (vede). Dokonce i při freeridu se na ní jelo překvapivě dobře – opravdu potěšení z jízdy. - Dobrá milenka, náročná, drahá, ale stojí ta tu investici. - Obřačka s jemným felklovským parfémem, který z ní dělá velmi jedinečnou společnici.


VÖLKL Supersport Allstar / 175 cm, R15,9, 116-70-101

VÖLKL Supersport Allstar
Charakteristika: Agresivní univerzální sportovec, to má být Supersport. Snaha se patrně daří a lyže zaujímá své přesné místo v kolekci: oslovuje ty, jež chtějí jednu lyži pro všechno, a přitom všechno dělat naplno. Samozřejmě, vše je relativní, nicméně koncept Supersport není ideálu daleko. Test neobjevil výraznou chybu – naopak.

Názory testérů: Příjemná společnice, která dělá přesně to co ti na očích vidí - Sebevědomá slečna, která ví, že to umí a je ráda středem pozornosti. - V