V malebném městečku Arabba jsme se nejprve pustili do sjezdovek mimo hlavní svahy Porta Vescovo. Zaparkovali jsme na bezplatném parkovišti přímo u kostela a vydali se nedalekou lanovkou Burz na stejnojmenný vrchol. Napravo od výstupu z lanovky proudí zelená trasa Sella Rondy směrem na Passo Campolongo, dá se ale po modrých sjezdovkách i vrátit zpět. Ale jste-li zdatnými lyžaři, rozhodně neodoláte černé sjezdovce Burz, která se řítí přímo podél lanovky. Zpočátku se rozbíhá jen zvolna, pak však následuje ostrá hrana – na ní se určitě zastavte, už kvůli výhledu na Arabbu a protilehlé svahy Porta Vescovo. Následující prudká stěna dá zabrat a potěší zároveň.


Z Burzu se dvěma sjezdy a dvěma výjezdy lanovkou dostanete na vrcholek Monte Cherz nad sedlem Campolongo. Od Burzu až po Monte Cherz se lyžuje převážně na lehce sportovních červených sjezdovkách, mezi nimiž jsme si oblíbili sjezdovku Cherz II – příjemně členitá, sem tam mírná zatáčka a prudká tak akorát, takže pro lyže dlouhé 188 cm a radiusem 30 m jako vyšitá!


Na oběd jsme zavítali do velké roubenky Burz, která láká jak na typické horské pokrmy, tak na velký kulatý stůl, v jehož středu se nachází krb, který si zmrzlé dívčí ručičky zamilují. Když nevíte, místní vám doporučí Piatto Burz, což je krycí název pro talíř s polentou, grilovaným sýrem, kousek vepřového masa, guláš a houby. Zpočátku jsme směsi surovin trochu nedůvěřovali, ale vše bylo velmi dobře ochuceno a hlad byl samozřejmě zahnán víc než dostatečně. :-)


Druhý den jsme se vydali na hlavní svah Porta Vescovo. Jestliže už první den se nám zdál poměrně sportovní, druhý den nás jen utvrdil, že v Arabbě to není pro žádná ořezávátka. Lyžaři, vyhledávající opravdu vydatné lyžování, se tu nasytí na dlouhých černých i červených sjezdovkách, na které vás budou vyvážet hlavně velkokapacitní kabiny, ale i pohodlnější sedačkové lanovky.


Na Porta Vescovo jsme okusili moderní bar a restauraci Cesa da Fuoch v mezistanici. Zatímco spodní patro budovy je věnované samoobslužné restauraci, horní představuje panoramatický bar s výběrem malých bagetek (s lososem nebo prosciuttem) a sladkých zákusků, bombardino nevyjímaje.


Na počasí nám nejvíce přál den třetí, což bylo znamení vydat se přes Porta Vescovo na nejvyšší horu Dolomit Marmoladu (3 342 m). Z městečka Malga Ciapela jsme ji dobyli pomocí tří visutých lanovek, přičemž poslední etapu až na vyhlídkovou terasu už jsme museli vyšlápnout po schodišti sami. A celé Dolomity nám ležely u nohou!


Sjezdovka na Marmoladě je hlavně zpočátku přehledná a celkem široká, nicméně natolik populární, že již kolem poledne se se stavem trati i lyžaři můžete docela potýkat.

Nakonec jsme se z Arabby vydali ještě sedačkovou lanovkou směrem na Passo Pordoi, a to na vyhlídkovou terasu na Sass Pordoi (2 950 m). Těžko říct, zda jsou Dolomity krásnější odtud nebo z Marmolady!


Pokud se v Arabbě ubytujete a dostanete chuť na vydatnou večeři, zkuste restauraci Miky´s Gril, kterou najdete přímo na konci černé sjezdovky Burz. Podnik má velmi příjemné prostředí a pochutnávat si tu můžete zejména na grilovaných specialitách, což už koneckonců sám název napovídá. Hned nad restaurací najdete i nocleh v hotelu Mesdi. A proč právě tady? Od jeho dveří uděláte jen pár kroků a jste na sjezdovce!

Proč do Arabby?

Arabba nás nadchla sportovními sjezdovkami, navíc zajímavě členitými. Městečko je oproti sousedním údolím klidnější, ne tak turistické, takže tu nenajdete značkový obchod na každém rohu, naopak můžete vnímat jeho přirozené kouzlo a naplno se věnovat lyžování. V hlavní sezoně vyjde dospělého jednodenní skipas 46 eur (mimo hlavní sezonu 41 eur). Děti od 8 let stojí celodenní skipas stojí 32 eur, v té vedlejší pak 29 eur.Na italských sjezdovkách nás doprovázely lyže FISCHER, hůlky KOMPERDELL, helmy a brýle značky SMITH, rukavice LEVEL, hřejivé ponožky LENZ, oblečení HALTI a kamery GOPRO jak na orbitě, tak na helmě. Čas a rychlost jsme si měřili hodinkami GARMIN a bezpečně nás do Itálie dovezlo auto SUZUKI S-Cross. Při „nelyžařském“ vyžití nás zdobilo oblečení STILAGO. Veškeré fotky jsme pro vás pořídili pomocí techniky SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: