Tisková zpráva AHS ČR

Teploty a srážky letos opět ani zdaleka nedosahovaly dlouhodobého průměru, přesto zejména díky investicím do zasněžovací techniky z minulých let se podařilo významným českým areálům sdruženým v Asociaci horských středisek ČR dosáhnout stejné návštěvnosti jako v obvyklých letech. Sezóna byla sice o 14 dnů kratší než normálně, ale hlavně kvůli povedenému únoru se podařilo eliminovat hrozbu opakování loňské sezóny. Některá střediska dokonce vykázala návštěvnost vyšší až o pětinu.

Průměrná teplota vzduchu byla v letošní zimě ještě vyšší (2 °C) než v klimaticky velmi nepříznivé sezóně loňské (1,6 °C). Dlouhodobého průměru nedosahoval ani úhrn srážek.

Teplé počasí v prosinci a opožděný začátek zimní sezóny připomínaly loňskou extrémně špatnou zimu. Naštěstí se na přelomu roku ochladilo a přišly srážky, takže leden byl návštěvami alespoň průměrný. Sezónu zachránil především únor, kdy dostatek sněhu a pěkné počasí přilákaly nadprůměrné množství návštěvníků.

„V uplynulé sezóně se dalo zasněžovat v průměru 35 dnů, což je o třetinu více než vloni,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR (AHS). Srážek bylo oproti loňsku také alespoň o trochu více, takže podmínky umožnily skiareálům připravit na začátku ledna většinu sjezdovek, které vydržely ve velmi dobré kvalitě mnohdy až do Velikonoc.

Lyžařská střediska si uvědomují, že umět nastříkat hodně umělého sněhu v krátké době je v současnosti klíčové. Díky kvalitně připraveným sjezdovkám jsou celková návštěvnost i dosažené tržby srovnatelné s minulými zimami. „Dopad teplé zimy zmírnily předchozí investice do zasněžování, sjezdovek nebo zázemí. Tyto investice totiž neopadly ani po loňské špatné zimě, což se ukázalo jako důležité. Samozřejmě se vzhledem k poloze lyžařských středisek objevují rozdíly v dosažených výsledcích, které se pohybují od -20% až po +25% oproti obvyklým sezónám“.

Před letošní zimou členské areály naší asociace investovaly prostředky ve výši 500 mil. Kč. Před příští sezónou by se tato částka měla ještě zvýšit. Jen dva největší krkonošské areály – Špindlerův Mlýn a SkiResort Černá hora - Pec mají v plánu investovat v součtu 450 mil. Kč.

V zimní sezóně 2014/15 byl poprvé spuštěn projekt společného celosezónního skipasu „Czech Skipass“, který platí v 19 střediscích v ČR (více na www.czechskipass.cz). Cílem tohoto projektu je prostřednictvím spolupráce lyžařských areálů posílit hlavně povědomí o zlepšování kvality lyžování na českých horách. Skipas si našel cestu k zákazníkům. V premiérové sezóně se ho prodaly stovky kusů a jeho držitelé lyžovali opravdu aktivně. V průměru každý z nich nalyžoval v sezóně 32 dnů a společně zaznamenali úctyhodných 71 tisíc průchodů turniketem.

Horská střediska nezapomínají na návštěvníky ani v létě

Důležitá pro členské subjekty Asociace horských středisek je také letní sezóna. Návštěvníci českých hor se mohou těšit na další bike parky, dětská hřiště, letní tubingové dráhy, lanová centra nebo vodní parky. Největší investicí v řádu 150 mil. Kč bude na Dolní Moravě unikátní „Stezka do oblak“.
Asociace horských středisek České republiky, o.s.

AHS ČR funguje od roku 2013 a jejím hlavním úkolem je vytvářet lepší podmínky pro podnikání v oblasti horských středisek s cílem dosáhnout rozšíření a zkvalitnění poskytovaných služeb. Zaměřuje se hlavně na hájení zájmů svých členů v oblasti tvorby legislativy, pomáhá při propagaci horských středisek a služeb v nich poskytovaných, při zkvalitnění výměny statistických údajů, informací a dat o fungování horských středisek a jejich návštěvnosti nebo při získávání zkušeností ze zahraničí. Pořádá také odborné semináře a konference. Asociace sdružuje nejen provozovatele lanovek, ale i dodavatele horských technologií a zařízení, další organizace působící na horách a také zástupce horských měst a obcí. Spolupracovat chceme se všemi, kteří mají zájem na rozvoji českých hor.

Seznam členů Asociace horských středisek ČR, z.s.
Melida, a.s. (Špindlerův Mlýn)
Mega Plus, s.r.o. (Černá Hora, Pec p. Sněžkou, Černý důl, Svoboda n. Úpou)
K3 Sport, s.r.o. (Kouty nad Desnou)
Lipno Servis, s.r.o. (Lipno)
Skiareál Klínovec, s.r.o. (Klínovec)
Sněžníky, a.s. (Dolní Morava)
Monínec, s.r.o. (Monínec)
Ski Bižu, s.r.o. (Tanvaldský Špičák, Severák, Bedřichov)
Sport Service, s.r.o. (Špičák na Šumavě)
Family Skiareál Dolní Dvůr, s.r.o. (Dolní Dvůr)
Skiareál Vrchlabí (Vrchlabí)
Služby Vítkovice, s.r.o. (Vítkovice)
Sportovní klub SKIMU (Malá Úpa)
Sitour Česká republika, s.r.o.
Ski centrum Kohůtka, a.s. (Kohútka)
ARC-H Hradec Králové, s.r.o., (Nad nádražím, Železná Ruda)
Česká unie sportu (LA Zadov)
ARC-leasing, s.r.o., (Bublava - Stříbrná)
Sport profi, s.r.o., (Deštné v Orlických horách)
Doppelmayr lanové dráhy, s.r.o.
Bobolift, s.r.o (Velká Úpa)
Lanová dráha Sněžka, a.s.
SKI Bílá-služby, s.r.o. (Bílá v Beskydech)
SINFO, s.r.o. (Mladá Vožice)
SKI-areál Ústí n.L.-Zadní Telnice,s.r.o. (Telnice)
United Sport Partners, s.r.o. (Praha)
Aster, s.r.o. (Jičín)
Leitner AG/SpA (ČR)
Snowhill, a.s., (Herlíkovice, Šachty, Kamenec, Kozinec, Mariánské Lázně)
Lubomír Rek, s.r.o. (Ski areál Olešnice)
Obec Lipno nad Vltavou
Obec Kubova Huť