S dětmi nejen na sjezdovkách (1) - freestyleV sedmdesátých letech ho znovu objevil Američan Rick Borkovec (zase jeden český zářez v pažbě Nového kontinentu), v letech osmdesátých ho již předváděli Němci na mezinárodním kongresu učitelů lyžování, v letech devadesátých pak přišel boom v podobě plastových bot a dnes je telemark plnohodnotným „snowsportem“, jehož kouzlo objevují lyžaři všech věkových kategorií, závodníci ho používají v letním období pro zlepšení techniky i koordinace a děti se prostě telemarkem baví. A o tom bude dnes řeč.

Proč telemark?

V naší rubrice se snažíme ukázat, že nejen alpským lyžováním a snowboardingem může být dítě živo. Telemark skýtá kouzlo volné paty, kontakt se sněhem, který děti tak milují, má blízko k běžkám a výletům v přírodě a při tom všem nenápadně rozvíjí cit pro skluz, koordinaci a hlavně rovnováhu. Když už je vaše ratolest znuděná broušením sjezdovek nahoru dolů, vše perfektně ovládá, nebo si to alespoň myslí, a nějaký pokrok či zlepšení techniky je v nedohlednu, neb „já vím všechno nejlíp“, je čas pro změnu. A tou může být právě telemark.

Kdy začít?

Kdykoliv. Telemark může být alternativou k alpskému lyžování, nebo prvním „nástrojem“, na kterém se děti budou seznamovat se sněhem. V tom druhém případě jste limitováni vlastně jen velikostí boty. Dětské vybavení je už dnes běžně na trhu, ale nejmenší velikost 210 mondo (21 cm) je vhodná až pro děti ve věku zhruba 7 let.

Telemark je volná pata a k běžkám má velmi blízko. Děti mohou tedy na lyžích chodit, lépe se pohybovat a na rozdíl od pevného vázání a vysoké boty, které skýtají báječnou oporu pro flegmatický a často vídaný záklon, si nenápadně budují budoucí cit pro rovnováhu, rozložení váhy a balancování na chodidlech. Věřte, že na telemarkových lyžích můžete lyžovat i alpsky, ale vzhledem k riziku pádu dopředu, způsobenému volnou patou, stojíte automaticky o mnoho více centrálně, bez zbytečného tlaku do jazyků, nebo naopak zadních opěrek lyžařských bot. Telemark je prostě o rovnováze, což malým šampiónům rozhodně neuškodí.

Bezpečnost

O telemarku jsem toho slyšel už mnoho. „Je to moc těžké, je to náročné na kolena, je to nestabilní, něco se mi stane.“ Jenže je to naopak. Bude to znít jako propaganda, ale telemark není těžké se naučit, není ani náročný na kolena a mohli bychom říct, že ze známých zimních sportů je naopak vzorem bezpečnosti a nejmenšího rizika úrazu. Eviduji několik případů zraněných alpských lyžařů, kteří paradoxně po úrazu kolene přešli na telemark. Při telemarku se nepohybujete, většinou, takovou rychlostí jako na alpských lyžích, nepůsobí na vás tedy tak velké vnější síly, jako je třeba síla odstředivá nebo gravitační, nedochází tedy k takovému zatížení lyží a souvisejícím tlakům. To všechno je způsobeno i vázáním s volnou patou. Jednoduše řečeno, co se vašemu dítku může stát, když spadne na běžkách? Právě díky volné patě téměř nic. Rizika pokroucených nohou, utržených vazů a další typické nepříjemnosti známé z alpského lyžování při telemarku téměř odpadají.Vybavení

Nejméně náročné je pořízení lyží. Můžete použít jakékoliv sjezdové lyže, včetně twintipových, které dokonce vřele doporučuji. Hlavně pro děti, které se budou telemarkem bavit, jezdit pozadu a posléze třeba i inklinovat ke snowparku. Boty můžete vybrat v několika málo specializovaných prodejnách. Speciální dětské boty začínají na velikosti 21 mondo, pro větší děti s velikostmi 24 a více už můžete dle jejich vzrůstu a věku zvolit i měkčí dospělé modely. Vázání můžeme velmi jednoduše rozdělit na dva typy. Bez pružin, tzv. 3 pin, a s pružinami. Pro nejmenší děti, které ještě nemají dostatečně vyvinuté svalstvo, doporučuji jednoznačně jednoduché vázání bez pružin, které vypadá jako staré běžecké. Jeho nespornou výhodou je i cena. Pro děti starší, řekněme od 8 až 10 let, už můžeme vybrat klasické pružinové vázání.

Výbavu pro nejmenší děti pořídíte poměrně levně. Boty 4500, vázání 1600, lyže dle výběru. Pro větší nohy a mohutnější svalstvo už budete muset do peněženky sáhnout hlouběji. Boty od 8000, vázání od 3500 korun. Než tedy vaše potomky telemark nenávratně pohltí, využijte služeb půjčovny. Speciální dětské vybavení s těmi nejmenšími velikostmi bot a bezpružinovými vázáními najdete třeba v Telemarkové škole.Je těžké naučit se telemarkovat?

Dcera mého kamaráda jezdí na telemarkových lyžích od svých tří let. Boty jí byly na začátku sice trochu větší, ale otec, vášnivý telemarkista, jinou alternativu vlastně ani nepřipustil. Anežka se na telemarkovém vybavení učila lyžovat. Jiné lyže ani nikdy neměla. Jezdila alpsky, když ji táta vzal za ruku, telemarkovala, stejně jako on. Tedy žádné násilí. Výsledkem je dnes perfektní postavení na alpských lyžích, neuvěřitelný cit pro rovnováhu a přirozený frontální postoj naučený z přirozeného telemarkového principu chůze.

Obráceně to ale funguje také a musím přiznat, že lyžařské začátky na telemarkovém vybavení jsou v našich končinách, na rozdíl od Norska, naprostou výjimkou.

K telemarku se spíše dostanou děti později, tedy v 8, 9 letech, když už lyžování zvládají, nebo ještě později v teenagerovském věku, kdy je lyžování už nudí. Jak rychle se naučí dítě telemarkovat, záleží na jeho lyžařských dovednostech, obecně na jeho sportovním talentu, ale třeba také na množství zažitých chyb z běžných lyží. Jak to šlo jednomu z mých žáků, nadanému mladému závodníkovi, uvidíte v mini rozhovoru.

Proč telemark, podruhé

Je to neokoukané, je to „cool“ a na to vaše potomky snadno dostanete. Telemark je dnes díky plnohodnotnému vybavení sportem, který lze vidět na sjezdovce, ve snowparku i ve volném terénu. Návrat k přírodě, výlety s dětmi za použití stoupacích tuleních pásů, přirozený zdravý pohyb a hlavně neuvěřitelné množství variací na úrovni slopestylového lyžování (triky na sjezdovce), to vše jsou devizy telemarku, který navíc nelpí na stylu a čistotě provedení jako alpské lyžování. Telemark má jen dvě těžké dovednosti. Zahranění obou lyží (bez kterého alpské lyžování stále funguje, ale telemarkové ne) a stejnoměrné rozložení váhy na obě lyže. Pokud tohle děti zvládnou, a zvládají to většinou docela snadno, je vyhráno. Vše ostatní už bude jen osobní vyjádření každého jezdce. Na světě téměř nenajdete dva stejně jezdící telemarkisty, takže pokud máte doma sportovně založeného intelektuála či individualistu, bude třeba pro něj tenhle sport tím pravým. A hlavně je to zábava se vším všudy, která děti pohltí. A to je také jediná nevýhoda. Počítejte totiž s dalšími investicemi do vybavení.MARKUS LAUER, 12 let

Jak dlouho lyžuješ?

12 let, (haha), ne, asi 10 a půl, nepamatuju si to, ale prej sem měl ještě plínu.

Kdy ses poprvé učil telemarkovat?

Asi před dvěma rokama v Peci.

Bylo to těžké?

Ne, spíš srandovní.

Jak dlouho ti to trvalo, než jsi to alespoň trochu zvládnul?

Tak asi hodinu. To víš, s dobrým instruktorem…

Baví tě telemark?

Jo, je to hustý!

Co tě na něm baví?

Tučňák! A všechno, co na normálních lyžích neuděláš. (Tučňák je jeden z telemarkových triků, kdy přepadnete dopředu přes lyže a kloužete se po břiše jako tučňák. pozn.red.)

Myslíš, že ti pomůže třeba v závodním lyžování?

Jo, asi jo.

Letěj na telemarkisty holky?

No, tak to nevím, ale telemarkisti na holky jo!

V dalším díle probereme freeride s dětmi.