Skialpinismus je úžasný způsob lyžování! A také nejstarší. Skialpem to začalo! To není jen název seriálu, ale i realita. Skialpinistů přitom až v posledních letech na českých horách přibývá. „Chtěli jsme proto ukázat, že parádní výstupy i sjezdy si může dopřát každý, kdo má chuť. A trochu umí na lyžích. Což je podle mého názoru skoro každý Čech. Skialp není jen pro namakané sportovce či mladé nevybouřené lyžaře,“ říká o motivaci a inspiraci k natočení seriálu Alena Zárybnická, moderátorka a známá meteoroložka České televize.

Seriál „Skialpem to začalo“ vznikl na konci zimy a v průběhu jara 2015 ve čtyřech lokalitách v Evropě. První díl se natáčel v Krkonoších, další díly pak v rakouském Tyrolsku, italském Jižním Tyrolsku a nakonec také v norském Sunnmøre Alps. Bez dotáček trvalo filmování osmnáct dní, během kterých byl filmový štáb podroben drsným podmínkám, které díky dobrému vybavení a obrovskému osobnímu nasazení zvládl. Vzniklo tak na desítky hodin hrubého materiálu.

„Chtěli jsme ukázat reálné skialpinistické trasy. Jejich absolvování bývá obvykle na celý den. Jenže natáčení hodně zdržuje – reálná rychlost postupu je míň než poloviční. Proto jsme museli přesně plánovat a na místa se vracet – byť to znamenalo znovu vystoupit například 600 výškových metrů. A ještě jsme museli u sv. Petra prosit, aby nám na ty dva dny zařídil pěkné a přibližně stejné počasí, aby to pak nebilo do očí,“ přibližuje moderátor a sportovní komentátor Jiří Hölzel.

„Zkrátka skialp se nedá točit reportážně, museli jsme postupovat tak, jak to dělají filmaři. Navíc v podmínkách, které nebyly vždy ideální. Třeba synchron na druhé nejvyšší rakouské hoře Wildspitze 3 770 metrů nad mořem. Bylo méně než -15 °C, foukalo… Aby bylo rozumět slovům, bylo třeba chránit port před větrem, na relativně malém prostoru se tísnili kromě 4 aktérů ještě tři kameramani, každý s 20 kg nákladem, a horský vůdce. Muselo se točit na první dobrou, jinak to nešlo. A stejně tak sjezd. Pláně jsou tam sice rozlehlé, ale najít místo s prašanem a vykrojit do něho pár oblouků, to se muselo podařit zkrátka napoprvé,“ doplňuje Alena Zárybnická.

Seriálový tým během natáčení zdolal celkem tři vrcholy – Sněžku, Wildspitze a Sylvkallen. Na horu ColBechei de Sora v Jižním Tyrolsku je počasí nepustilo. To však umožnilo přímo v seriálu ukázat, jak důležitou roli při skialpinismu počasí hraje a jak důležité je rozhodnutí včas se otočit i bez dosažení cíle.
Vysílací časy na ČT Sport:

Den         Čas
14. 11. 2015         12.15 hod.
21. 11. 2015         12.45 hod.
28. 11. 2015         14.30 hod.
05. 12. 2015         11.55 hod
A o čem skialpinismus vlastně je? To nechť zodpoví úvodní slova obou moderátorů:

Alena: Na počátku lyžařské historie neexistovaly lanovky ani vleky.
Jiří: A kdo si chtěl kopec sjet, musel si ho pěkně po svých vyšlápnout.
Alena: Uběhly desítky let a lyžování se vrací ke kořenům.
Jiří: Mezi záplavou lyžařů, běžkařů a snowboardistů se objevuje čím dál tím víc skialpinistů.
Alena: Tedy lyžařů, kteří se pohybovali stejně jako první lyžníci.
Jiří: Po svých nahoru, po svých dolů.Více na: www.skialpemtozacalo.czPo odvysílání najdete jednotlivé díly na iVysílání České televize.Skialpem to začalo – partneři