Lyže k testu jsme specifikovali jednoznačně. Top modely z kolekce allmountain v šířkách 80–95 mm a v délkách 175–185 cm. Dopadlo to plus minus podle toho, co zajímá výrobce, respektive zástupce značek: Pro některé totiž znamená běžný „public allmountain“ i překrmených 100 mm v pase. Rukama, nebo lépe řečeno nohama, nám tedy během dvou dnů prošlo na 30 párů rozdílných lyží.

Celý test najdete ve SNOW 91, listopad 2015

Většina testérů nám posléze podrobně popsala, co si myslí o testované skupině lyží. Máme chápat allmountainy jako lyže, které umějí vše výborně? Nebo naopak umějí od všeho možná něco, nevynikají v ničem a jsou k nepoužití?

V tomto článku shrnujeme názory lyžařů, kteří se sportem zajímají profesionálně, tzn., že disponují výbornou fyzičkou a lyžařskou technikou, zároveň mají i široké povědomí o chování lyží z jiných kategorií. Při hodnocení je třeba brát na zřetel, že požadavky těchto lyžařů stojí malinko jinde: vyžadují expertní lyži, kterou člověk s průměrnou technikou a sílou kolikrát neovládne. A naopak pro hobíka rychlé sportovní lyže je mohou trochu nudit…

Jak stejné lyže hodnotili hobíci pak čtěte zde.
Tomáš Gatnar

V zimě lyžuji prakticky každý den, ráno trénink na upravené sjezdovce a odpoledne nácvik jízdy v boulích, jízda v neupraveném terénu popřípadě vychutnávka čerstvého prašanu. To je to co ode mne moji klienti nejčastěji očekávají. Takže, mít lyže, které vše toto perfektně k mé spokojenosti zvládnou je sen. Bohužel musím konstatovat, že najít takové lyže, které by uměly vše a mě vyhovovaly je poměrně složité. Má zkušenost s těmito lyžemi je taková, že není ideálu, jedny jsou lepší na sjezdovce, ale zaostávají v terénu či naopak atd. Takže bych si nejprve rozmyslel, na jakém povrchu budu nejčastěji a co preferuju a podle toho bych pak vybíral či ještě lépe testoval, které mi nejlépe sednou. Některé z těchto lyží jsou báječné na upravené pistě, ale jakmile se dostanou na členitější terén, jistotu ztratí. Za sebe musím říct, že se mi nejvíce líbí ty, které na rovné sjezdovce trochu zlobí a nejsou tak přesné, ale jakmile se dostanou do hlubšího (rozbitějšího) sněhu, jakoby se úplně změnily a jsou báječné a hravé. Když jsem cestoval za sněhem na jižní polokouli nebo do Kanady, byly to allmountain lyže které jsem si bral s sebou, prostě kompromis. Protože nejsem zcela vyhraněný milovník určitého typu lyžování, ale velmi rád jezdím vše, co jde a nalézám v každých podmínkách to krásné, jsou tyhle lyže na prozkoumávání kopce a podmínek bezvadné (pokud tedy nepřijdu na kopec s více lyžemi a dle podmínek je měním). Jsem ochoten pro pestrost jízdy obětovat to, že zrovna nemám obřačky, slalomky nebo co zrovna potřebuji. Pokud si jdu zalyžovat sám tak tuto možnost díky bohu mám, takže ji využívám, pokud bych si ale měl vybrat jedny lyže, volil bych allmountain lyže. Nicméně pokud jsem v práci na kopci, jsou tyto lyže častou volbou vzhledem k rozmanitosti a náročnosti klientů, se kterými daný den lyžuji. Když tak nad tím teď přemýšlím tak na tomto druhu lyží trávím poměrně dost času. Díky tomuto testu jsem našel ty, které mi opravdu sedí, a musím říct, že jsem byl překvapen značkou. Dnešní lyže jsou na takové úrovni, že říci že ta či ona značka je lepší či horší již není tak jednoduché. Má zkušenost je taková že je se potřeba oprostit od značek a trendů a prostě vyzkoušet to co mi sedí, pak si to užiju. Doporučil bych tyto lyže lidem, kteří hledají různorodost a nepotřebují 100% výkon v daném terénu, ale spokojí se třeba s 80% všude. Myslím, že toto využijí pokročilejší lyžaři, kteří vědí co v různých podmínkách dělat a co je potřeba změnit ve stylu jízdy.

David Beňačka

Kategorie lyží, která je mi poslední roky velmi blízká, patří mezi mé nejpoužívanější lyže. Ačkoliv se z 90% vyskytuji hlavně na sjezdovce, mezi mé nejoblíbenější lyže patří Kastle MX88. Abych se přiznal, cesta k těmto lyžím nebyla zrovna přímosměrná (univerzálky –> slalomky –> obřačky -> allmountain), neboť jsem nikdy nebyl fanouškem lyží s výraznější šířkou pod vázáním a to z několika důvodů. Když zpětně přemýšlím, asi to byla lenost a pohodlí, co mě vedlo k postupné přeměně – úzké a tvrdé obřačky mne už prostě přestaly bavit a MX88 mi prostě sedla. Najednou mi stačila jedna lyže na celý den, týden, napořád, kdykoliv a kdekoliv. Pravda, není to úplně nejvhodnější lyže na ledovec a opravdu tvrdý podklad, ale i to se dá přežít. Naopak měkko či odpolední rozježděná sjezdovka, občasné výlety v blízkém okolí pisty nebo pár centimetrů čerstvého sněhu, to je její pravý domov. Nejen díky testu, ale hlavně z vlastní zkušenosti vím, že rozdíly mezi lyžemi této kategorie bývají poměrně veliké a to, co člověk řekne o jedné, nemusí vůbec platit pro jinou. Během testu se tak často stávalo, že jedna lyže byla velmi stabilní (jak na upraveném, tak i v rozbitém terénu a při vyšší rychlosti), krásně vedla v delších obloucích, naopak jiný pár nedržel, byl neklidný a dělal si, co chtěl. Osobně bych allmountainy doporučil vyspělému lyžaři, který není zaměřený pouze na hoblování rovné pisty, větší šířka lyže mu nečiní problém, má rád delší lyži, variabilitu terénu a délky oblouku, přičemž hledá jedinou lyži pro celý den. Naopak bych je nedoporučil technicky méně zdatným jezdcům, kteří vyhledávají pouze upravené svahy a preferují krátké lyže. Zvláště pak těm, jimž šířka lyže pod vázáním činí problém, především při přehranění.

Zbyněk Pokorný

Největším překvapením pro mě bylo, co všechno tyto lyže umí. Fungují prakticky za všech podmínek a jediným omezením pro ně může být jen velmi tvrdá až ledová pista. To je limit, kde se ukáže větší šířka pod patou a tam teprve začnou lyže trochu zlobit. Na testu byla proměnlivá kvalita a typ sněhu a na všem to fungovalo! Samozřejmě jsou různé přístupy výrobců k této kategorii, ale většina dokázala vyrobit modely s jasnou a přímočarou charakteristikou a nezáludným chováním. Allmountainy dokážou jet pěkně rychle po hraně, umí smýkaný oblouk, bodují v rozbitém nebo hlubokém sněhu. Bavilo mě, jak je možné se do nich ve velkých náklonech opřít i v rozbitém sněhu a také to, že neuhnuly z požadovaného směru. Umím si představit mít jenom jedny lyže pro všechno a byly by z této kategorie. A jestli si je koupím? Ne, už je mám!

Roman Krulich

Po tom, co jsem se dozvěděl, že budeme testovat allmountainové lyže, napadlo mě, co to asi bude za svezení. Mnohokrát jsem slyšel od různých "znalců", že všechno co má být univerzální, je vlastně ve všem špatný a podobně. Přiznávám, že i já jsem měl podobné obavy. Ale samotný test mě častokrát vyvedl z omylu. I mezi těmito lyžemi jsem našel několik naprosto parádních lyží, které bych se nebál si pořídit. A vzhledem k jejich univerzálnosti bych si i uměl představit, že na nich strávím většinu svého lyžařského času. Mezi testovanými lyžemi bylo samozřejmě mnoho rozdílů a našlo se i pár takových, které bych použil maximálně na vyplnění díry v plotu, ale takových tam bylo opravdu minimum. Po sjetí kopce většinou převažovalo pozitivní překvapení, jak jsou ty lyže příjemně obratné, jak hezky vedou v delším a rychlejším oblouku, jak jim ani nevadí, když není kopec zrovna extra upravený. Jsem si jistý, že pokud bude člověk dobře vybírat, najde mezi nimi opravdu výborné lyže, které ho budou na kopci (případně i ve freeridu) bavit. Určitě bych se při výběru zamyslel nad tím, kde budu trávit většinu lyžařského dne. I mezi těmito lyžemi najdeme ty, na kterých se lépe svezeme na sjezdovce i ty, které se budou lépe cítit na zasněžených svazích, někde, kde rolbu rozhodně nepotkáte.


Vizitky všech testérů najdete zde.