Jednalo se o modely z kolekcí allmountain v šířkách 80 – 95 mm a v délkách 175–185 cm – plus minus.

Celý test najdete ve SNOW 91 - listopad 2015

Většina testérů nám posléze podrobně popsala, co si myslí o testované skupině lyží. Máme chápat allmountainy jako lyže, které umějí vše výborně? Nebo naopak umějí od všeho možná něco, nevynikají v ničem a jsou k nepoužití?

V tomto článku shrnujeme názory lyžařů, kteří mají lyžování jako hobby, tzn., že sice mají široké povědomí o lyžování a chování lyží obecně, nemají ale obvykle tak vybroušenou techniku jako profíci, a podobně je to s fyzičkou – na sněhu tráví obvykle do 40 dní (až na jednu výjimku). To vše se na vnímání lyže projevuje.

Jak stejné lyže hodnotili profíci čtěte zde.
Jakub Synek

Doposud jsem lyžoval na lyžích s šířkou pod patou 70mm max. Testované lyže mně tedy způsobily poměrně šok. Říkal jsem si, že se na nich nedá jezdit. Asi tomu nepomohlo ani jejich časté střídání. Druhý den testu se situace výrazně zlepšila (otočení o cca 120%). Zjišťuji, že na šířce a délce lyže nezáleží, že některá mi prostě sedne více, jiná méně. Na některých mně to i baví :-)
Doma o tom přemýšlím a vzhledem k tomu, že většinu času, co trávím na lyžích, jsem v zahraničí, kde je variabilita terénů větší, jsem se rozhodl si jeden z testovaných modelů koupit. Těším se, že mi to rozšíří lyžařské obzory kousek za hranice urolbované sjezdovky…

Martin Horčička

Allmountainy mě poměrně hodně překvapily. Mylně jsem se před testem domníval, že jde o poměrně úzkou kategorii lyží. Překvapení bylo oběma směry – některé modely mi úžasně sedly a bral bych je hned, zatímco některé lyže (ale těch bylo méně) mi přišly vysloveně nebezpečné a marně jsem přemýšlel pro koho a na jaké podmínky mohou být. Jezdec, který má sportovní ambice samozřejmě volí primární lyže podle svého naturelu (slalomky, obřačky, freeride atd.), ale určitě bych pak uvažoval o allmountainu jako o druhé lyži. Skvěle si poradí s rozbitou sjezdovkou, takže ji ocení, každý kdo nekončí lyžařský den s rozježděným manšestrem. Rekreačním jezdcům je můžu určitě doporučit jako hlavní lyže, určitě ocení univerzalitu, kdy některé lyže překvapivě velmi dobře drží na tvrdé podložce, ale zároveň si hravě poradí s rozježděným čerstvým sněhem. Naopak začátečníkům, či méně zkušeným jezdcům, bych allmountainy nedoporučil. Každopádně všem, kdo o těchto lyžích přemýšlí, bych doporučil pečlivý výběr - mezi allmountainy jsou velké rozdíly, bez předchozího vyzkoušení bych si je pro sebe nekoupil. Věnujte výběru čas a využijte testcentra či půjčovny. Na závěr vlastní zkušenost. O Velikonocích jsme byly s rodinou zakončit sezónu v Alpách a každý den padal čerstvý sníh (nahoře prašan, dole vlhký). Poslední den jsem nechal v lyžárně moje obřačky a zašel do nejbližší půjčovny a půjčil si almountainy. Volba se vyplatila – lyže byla úžasně hravá v horních pasážích v prašanu a neskutečně jistá při dojezdech v těžkém mokrém sněhu. Jednoznačně nejhezčí lyžařský den! Tedy do té doby než jsem je půjčil mé manželce, která se do nich tak zamilovala, že už mi je nevrátila.

Ivo Nejdl

Allmountain lyže je již ze samotné definice paskvil. Nicméně to neznamená, že mezi lyžemi v této kategorii nelze najít skvosty. Tak tedy… Allmountain má být one trick pony, lyže, jež nabídne svému majiteli prima svezení ráno na upravené pistě, odpoledne na neupraveném svahu, případně mimo sjezdovku. Problém je, že lyžařské hřiště, které je každému lyžníkovi k dispozici, je jiné na Bouřňáku, v Peci, Soldenu a nedej bože třeba ve Whistleru nebo v Niseko. Vedle toho požadavky na lyži budou jistě jiné od lyžaře, který vyrazí na hory dvakrát za sezónu, a instruktora, jež je na lyžích každý den. Podle mého názoru je původní definice čistě americkou záležitostí platnou pro terény na západě Spojených států, které nabízejí mix suchého prašanu, volných terénů a hromady upravených a méně upravených sjezdovek. Proto je Blizzard Bonafide (98mm pod patou) nejprodávanějších lyží ve Spojených státech pro pokročilé lyžaře. Ačkoliv je to skvělá lyže, jako univerzálka do českých hor je ale naprosto nevhodná, protože potřebuje rozlet. Zkusme tedy nadefinovat, pro koho by měla allmountain lyže být – normálně lyžující jedinec trávící dva, tři víkendy v českých horách a jeden týden v Dolomitech, které nabízí omezené množství volných terénů a na sjezdovkách více umělého než přírodního sněhu. Ideální allmountain lyže by tak byla univerzálka, která nebude ani tvrdá ani měkká a bude mít pod patou 75-90mm. Čím horší lyžař a více času stráveného v českých podmínkách, tím užší lyže pod patou a naopak. Pro takto definovaného sportovnějšího lyžaře, který do Alp vyrazí alespoň na týden, bych z testovaných lyží asi doporučil the Ski od Scottu.
S počtem strávených dnů na sněhu a schopností krájet oblouky roste chuť po kvalitní lyžařské výzbroji. V tu chvíli je ale allmountain lyže zbytečný kompromis, protože z odlehčené obřačky lze přejít k freeridové lyži, na které je v prašanu mimo sjezdovku více zábavy. Manželka lyžuje často a dobře, její první volbou jsou ski crossové lyže, tedy víceméně odlehčené obřačky. Po dvou týdnech lyžování v alpském velikonočním prašanu, kterého byly tuny, se rozhodla, že si pořídí širší a lehčí Blizzard Brahma (88 mm). Zatím na nich nestála a vsadím se, že příští sezónu na nich odlyžuje sotva dva dny. Nebude totiž chtít dělat kompromisy a allmountain lyže, ať už je určená pro Petra z Teplic nebo Petera z Imstu, kompromisem je.

Jan Roboš

Na test Allmountain lyží jsem se moc těšil. Zkušenost s tímto druhem lyží jsem neměl velikou. Tak jako spousta dnešních hobby lyžařů jsem "dobu carvingovou" začínal na slalomkách a postupně jsem volil lyže delší. Vyzkoušel jsem lyže různé (délka, šířka) a nejraději jsem jezdil na sportovních racecarverech v délkách 180 - 185 cm. U allmountain lyží mě překvapila jejich široká různorodost. Netušil jsem, že rozdíly mohou být tak veliké. Co jsem ale tušil, se mi bohužel potvrdilo. Tato kategorie lyží není můj ideál. Teoreticky by tyto ski měly být asi nejuniverzálnější, ale k mému překvapení se mi tak nejevily. Mám pocit, že komerční racecarver je univerzálnější.
Většina allmountainů mi úplně nesedla. Některé z testovaných modelů mi pro mne přišly nepoužitelné. Ke většině modelů bych si asi po pár jízdách cestu našel, obzvlášť při větší různorodosti podmínek. Asi patery lyže mne oslovily hned napoprvé. Jedny nebo dvoje bych si koupil. Nejvíce mi vyhovovaly modely, které byly "pocitově tužší" - měl jsem pocit, že jedu na širokých obřačkách. Rozjetým sněhem i na upravených částech projížděly s jistotou. Tento druh lyží bych určitě nevolil, pokud bych chtěl jedny lyže. Těm, kteří tyto lyže prozatím neznají, doporučuji před koupí některý z komerčních testů. Rozdíly jsou veliké.

Martin Brunclík

Tento typ lyží jsem měl možnost pořádně otestovat a vyzkoušet vůbec poprvé ve své lyžařské kariéře, a to samozřejmě díky časopisu SNOW, který tento test (testy) pořádá. Jsem typ lyžaře, který především preferuje ostřejší obřačky. Připadají mi jako nejlepší volba k univerzálnosti, rychlosti a pocitu jistoty ve vyšších rychlostech. Když jsem poprvé naskočil do široké almountain lyže a pomalu sjížděl k lyžařskému vleku, měl jsem pocit, jako když jsem v letních měsících řádil na vodních lyžích po mořských vlnách, protože stav i kvalita sněhu tomu odpovídala. Na kopci jsem se rozhodl zvolit strategii pozvolného nástupu do oblouku. Zpočátku zkouším smýkaný oblouk, a už zde byl cítit rozdíl širší lyže pod patou, takže si říkám fajn, co bude dál, ale lyže je překvapivě hravá. S postupně přidávající rychlostí přecházím do ostřejšího oblouku, a tím pádem k většímu náklonu, kde se začíná projevovat pomalejší přehranění z jednoho oblouku do druhého z důvodu již zmiňovaného širšího středu a tuhosti lyže. Při rychlé jízdě mne ale tento typ lyže mile překvapil, jak dobře drží na hraně a skvěle vede především v rozbitém terénu (pokud lyžař počítá s pomalejším přehraněním)!!! Říkám si, to není možné, buď skvělý první náhodný výběr typu lyže, nebo??? Hurá na další jiné. S postupem času a přibývajících testovaných lyží zjišťuji, že i s ALMN lyží se dá jezdit jak na ranní upravené pistě razantně a rychle, tak i v odpoledním rozbombardovaném terénu, který jsme v odpoledních hodinách měli a se kterým hlavně musíme všichni počítat. Lyže proplouvali v rozbředlém sněhu tak jistě, že i v těchto podmínkách se dalo jet velice svižně!!! A to je to, co mě na těchto typech lyží začalo bavit. Osobně jsem si vybral a oblíbil 4 páry lyží, takže jsem sám zvědav, jaké to budou, až se odhalí. Pokud mohu za sebe říci, almountainy jsou výborné lyže do odpoledních hodin trávených na sjezdovce i mimo ni. Jedny si na podzim hned objednám ke svým obřačkám!


Vizitky všech testérů najdete zde.