Martin je sportovec tělem a duší. Aktivně se věnuje tenisu, a když je v zimě na kurtech zima, snaží se všechen volný čas strávit na lyžích a pilovat techniku. Je typickým uživatelem komerčních obřaček, rád jezdí rychle a kratší poloměry oblouků mu nic neříkají a jako každý sportovní lyžař nakonec po krátké slalomkové epizodě skončil na dlouhých lyžích, které by při svých 40 dnech na sněhu ročně za nic nevyměnil.Video Martinovy jízdy:Co si Martin myslí o lyžích allmountain

Tento typ lyží jsem měl možnost pořádně otestovat a vyzkoušet vůbec poprvé ve své lyžařské kariéře, a to samozřejmě díky časopisu SNOW, který tento test (testy) pořádá. Jsem typ lyžaře, který především preferuje ostřejší obřačky. Připadají mi jako nejlepší volba k univerzálnosti, rychlosti a pocitu jistoty ve vyšších rychlostech. Když jsem poprvé naskočil do široké almountain lyže a pomalu sjížděl k lyžařskému vleku, měl jsem pocit, jako když jsem v letních měsících řádil na vodních lyžích po mořských vlnách, protože stav i kvalita sněhu tomu odpovídala. Na kopci jsem se rozhodl zvolit strategii pozvolného nástupu do oblouku. Zpočátku zkouším smýkaný oblouk, a už zde byl cítit rozdíl širší lyže pod patou, takže si říkám fajn, co bude dál, ale lyže je překvapivě hravá. S postupně přidávající rychlostí přecházím do ostřejšího oblouku, a tím pádem k většímu náklonu, kde se začíná projevovat pomalejší přehranění z jednoho oblouku do druhého z důvodu již zmiňovaného širšího středu a tuhosti lyže. Při rychlé jízdě mne ale tento typ lyže mile překvapil, jak dobře drží na hraně a skvěle vede především v rozbitém terénu (pokud lyžař počítá s pomalejším přehraněním)!!! Říkám si, to není možné, buď skvělý první náhodný výběr typu lyže, nebo??? Hurá na další jiné. S postupem času a přibývajících testovaných lyží zjišťuji, že i s ALMN lyží se dá jezdit jak na ranní upravené pistě razantně a rychle, tak i v odpoledním rozbombardovaném terénu, který jsme v odpoledních hodinách měli a se kterým hlavně musíme všichni počítat. Lyže proplouvali v rozbředlém sněhu tak jistě, že i v těchto podmínkách se dalo jet velice svižně!!! A to je to, co mě na těchto typech lyží začalo bavit. Osobně jsem si vybral a oblíbil 4 páry lyží, takže jsem sám zvědav, jaké to budou, až se odhalí. Pokud mohu za sebe říci, almountainy jsou výborné lyže do odpoledních hodin trávených na sjezdovce i mimo ni. Jedny si na podzim hned objednám ke svým obřačkám!

Další testéři

David Beňačka

David je lyžařský talent, který se na jakýchkoliv lyžích pohybuje s lehkostí, kterou mu můžeme jen závidět. V minulosti trávil na lyžích veškerý volný čas jako instruktor, v současnosti se věnuje rodině, ale nevynecá žádnou volnou chvíli, aby si nezalyžoval.


Tomáš Gatnar

Tomáš je jeden z instruktorských matadorů, který s lyžemi procestoval mnoho zemí, včetně Nového Zélandu. Jako aktivní instruktor lyžování a telemarku je na sněhu téměř neustále a pod nohama mu každoročně projde mnoho testovacích lyží.


Martin Horčička

Martin je jeden z našich hobby jezdců, který perfektně reprezentuje kategorii českých sportovních lyžařů, kteří hledají tu svoji pravou pohodovou lyži, na které se nebudou trápit, ale poskytne jim stále dostatečně sportovního ducha. Martin stráví každoročně na sněhu kolem 30 dnů a ani chvílku na sobě nepřestává pracovat.


Roman Krulich

S trochou nadsázky bychom mohli říct, že Roman je už nestorem českého instruktorského lyžování. Výukou lyžování se živí už 13 let a svých každoročních 100 dnů na sněhu se nechystá za nic jiného jen tak vyměnit. V zimě ho najdete nejčastěji v Harrachově nebo v Rokytnici nad Jizerou, v létě pak ve stejné lokalitě působí jako instruktor outdoorových aktivit. Je držitelem licence Apul B.


Roman Kubát

Další Roman v pořadí už na sněhu také tráví nějaký ten pátek. Jako profesionální učitel lyžování má odkrouceno 15 sezon, je členem lektorského sboru Apul a držitelem licence ISIA Card. V současné době vede svůj obchod s horolezeckým a skialpinistickým zbožím ve Vrchlabí, pokud má volno, je na kopci ve Špindlerově Mlýně, a když to přes den nevyjde, vyráží alespoň vpodvečer na skialpy.


Ivo Nejdl

Ivo je dravý jezdec, kterému není žádná lyže přes 185 cm cizí. Spíše naopak. Libuje si v rychlé agresivní jízdě a v lyžích, které většina lyžařů považuje díky jejich vykrojení za „rovné“. Přesto při svých výjezdech do zahraničí tráví dost času mimo sjezdovky a je tedy ideálním hledačem té nejlepší allmountainovky.


Ondřej Novák

Byť působí v současné době jako pisálek a zástupce šéfredaktora Snow, daří se mu stále trávit na sněhu minimálně 180 dní v roce. Lyžování je pro něj vášeň, kterou vyměnil za dobré bydlo a jako profesionální instruktor a privátní trenér se na „prknech co znamenají svět“ pohybuje už 19 let. Je držitelem licence ISIA Card a autorem projektu zdokonalovacího lyžování Skiwithme.cz.


Ivo Pejčoch

Druhý Ivo mezi testery je bývalý a dlouholetý instruktor, který pracoval několik let v lyžařských školách po celém Rakousku. Dnes je domestikován blízko německých hranic a do Garmische si jezdí zalyžovat třeba i na jeden den, prostě kdykoliv mu zbude chvilka volného času. Allmountainové lyže jsou mu vlastní ať už na lyžování, nebo telemark.


Zbyněk Pokorný

Lyžování se věnuje už hezkou řádku let, jako instruktor lyžování a telemarku má za sebou plných 8 sezón a nejvíce času dnes tráví na lyžích na Šumavě, v Rakousku a Švýcarsku. Ve volném času ale lyžuje hlavně se svojí rodinou a věnuje se outdoorovým aktivitám. Je držitelem licence ISIA Card.


Ivan Požár

Nestor (nejen) diskusního fóra Snow, odborník z řad amatérských lyžařů hobíků, milovník dlouhých lyžích, na kterých piluje techniku, kdykoliv se naskytne příležitost, je rozhodně vhodným vzorkem uživatele allmountainů, které jsme měli možnost testovat.


Jan Roboš

Honza je jedním ze sportovních lyžařů, kterého jsme na test pozvali jako typického zástupce uživatelů allmountainů. Nepostižen instruktorskými licencemi či závodní minulostí, tráví na sněhu zhruba 30 dní v roce, doplňuje svůj arzenál o delší a delší lyže, a když nemůže lyžovat na sněhu, vynahrazuje si to alespoň na vodě.


Jakub Synek

Jakub je dalším ze zástupců hobíků v našem testérském týmu. Většinou lyžuje na obřačkách, ale díky našemu testu se mu podařilo objevit i kouzlo allmountainů a moc bych se nedivil, že už má nějaké ve své rozsáhlé sbírce lyží. Začínal lyžovat relativně nedávno, ale lyžování ho pohltilo tak, že dnes na sněhu tráví i 40 dnů v roce.