Oproti předchozím podzimním sezonám jsme na Stubaiském ledovci zaznamenali přeci jen méně sněhu, než jsme zvyklí. Nejlepší lyžařské podmínky se omezovaly na horní části ledovce, tedy sjezdovkx Eisjoch, Gamsgarten, Daunferner a Daunscharte. Ne že by se nedalo lyžovat i níže, ale například dojezd k Mittelstation Fernau už byl na to vyzout si lyže a trochu k lanovce popojít.


Není tedy divu, že tentokrát u nás zvítězily sjezdovky Daunferner, které mezi sebou dělí dva dlouhé kotvové vleky. Sjezdovky jsou modro-červené, po celé délce přehledné, ideální pro carving a navíc zůstávaly i nejdéle upravené. Naše sympatie si získaly i trochu odstrčenější černé sjezdovky Dauscharte v sousedství – prudší svah už vyžadoval trochu lyžařské kondice, sjezdovky zato byly takřka prázdné, takže i v poledne se daly krájet varhánky.


Na Stubai jsme lyžovali v neděli a v pondělí a po oba dva dny počasí přálo modrou oblohou a příjemnými teplotami – pod bundou postačila jedna vrstva termoprádla. Rozdíl byl samozřejmě v tom, že zatímco v neděli se na sjezdovkách hemžil „celý Innsbruck“ a stály se i fronty, v pondělí už se ledovec znatelně vylidnil a jezdilo se bez čekání. Centrální sjezdovka Eisjoch byla ve své nejprudší části, tedy pod stanicí Eisgrat, po oba dny neupravená. Tento nedostatek ovšem kompenzovala svou horní pasáží. Vlevo se schovával celý jeden manšestrový pruh bez lidí!


Snowpark na Stubai patří k těm známějším i z toho důvodu, že se tu na akcích objevují nejznámější freeski a snowboardové tváře světa. Park je v provozu už od října a nyní v listopadu mu chybí jen málo do 100% provozu. Na snowparku se nám líbí možnost volby větších a menších skoků, zatímco já si tak poskakovala na Easy-line, Tom si dopřával o level výš!


Nejlepší výhled nejen na snowpark je z vyhlídky vrcholu Schaufelspitze, kam vede jedno dlouhé schodiště od výstupu kabinky Schaufeljoch. V přezkáčích je to trochu dřina a budete funět jak bernardýni, ale výhled za to stojí.


Kam na oběd znamená rozhodování mezi třemi možnostmi – Gamsgarten, Eisgrat nebo Jochdohle. Díky velké slunečné terase nakonec zvítězil Gamsgarten, kde nechybí ani pohodlná lehátka. Důkazním materiálem o tom, že tu vaří dobře, budiž originálně podávaný vepřový špíz se zeleninou (14 eur).


A co takhle dát si kávičku se zákuskem a místo šlehačky pořádný výhled? Na to je nejlepší restaurace Jochdohle kousek od výstupní stanice Schaufeljoch, která je zároveň nejvýše položenou v Rakousku. Presso tu vyjde na 2,50 eura a horká mléčná čokoláda na 3,20 eura.


Půjčovnu lyží včetně prodejny Intersport najdete jednak u nejspodnější stanice, tedy u pokladen a také ve stanici Eisgrat. V Intersportu jsme našli nejen očekávané lyže a sportovní výbavu vůbec, ale také drobnosti, které člověk občas zapomene – zapalovače, tužkové baterky, termosky, tampony, kapesníčky a samozřejmě krémy na opalování.


A kde stubaiské lyžování zakončit? Třeba u nástupní stanice lanovek na ledovec (Mutterberg) se svařákem (3,50 eura), jagatee (4 eura) anebo pokud jste autem, tak horkou čokoládou (2,50 eura)!


Stubaier Gletscher v kostce:

Vzdálenost z Prahy (přes Plzeň, Mnichov)     5 h 49 min
Celodenní skipas dospělý     44 eur
Celodenní skipas mládež (15-18 let)     28,60 eur
Celodenní skipas dítě (10-14 let)     22 eur
Celodenní skipas senior (65+)     35,20 eur
Parkování     zdarma, auta řazena dle příjezdu (možnost parkování přímo u lanovky, ze spodních parkovišť funguje zdarma skibus)


Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Ledovec jsme brázdili v novém modelu lyží Fischer RC4 World Cup RC, sportovní výkony jsme měřili hodinkami Garmin Fénix 3 a z dalšího vybavení nám sloužilo oblečení Halti, brýle a helmy Smith a ponožky Lenz.