Vítr u nás začal zesilovat už v noci na středu. Jeho nárazy na hřebenech Šumavy i Krušných hor přesahovaly 35 m/s. Na záznamech polské meteorologické stanice na Sněžce se dokonce objevilo číslo 55 m/s, tedy 198 km/h. Tenhle údaj ale zatím ještě kolegové z Polska nepotvrdili. A kdyby ano, bylo by to jen o 5 m/s míň, než dosud nejvyšší naměřená rychlost větru v Česku vůbec. Při orkánu Kyrill 28. 1. 2007 měla právě Sněžka rovných 60 m/s.

V noci ze čtvrtka na pátek vítr zesílí znovu. Nárazy na hřebenech hor zase můžou být kolem 30 m/s, tentokrát s nimi ale musíme počítat spíš než v Krkonoších v ostatních pohořích. A spolu s větrem přijde nejdřív déšť a pak i sníh. Nejvíc by v pátek mělo pršet na Šumavě, ale už během dne tam bude nad 700 m n. m. déšť přecházet ve sněžení. A nejenom tam – sněžit (i když míň) začne postupně na všech našich horách. Tedy snad kromě Beskyd – tam se modelu žádný sníh vyčarovat nepodařilo.


Kolik napadne za pátek (zdroj: www.infomet.cz)


Výpočet numerického modelu Aladin ukazuje, kolik sněhu by za pátek napadlo, kdyby žádný neodtával. A to by na horách skutečně neměl, protože se bude přes den citelně ochlazovat. Takže ranní teploty se od těch odpoledních nebudou prakticky vůbec lišt nebo budou dokonce nižší. V 1 000 m n. m. spadnou z nějakých 3 °C postupně pod nulu.


Meteogramy Churáňov a Sněžka (zdroj: ČHMÚ)


A spolu s tím se taky bude snižovat hranice sněžení. V sobotu se sněhové vločky objeví už nad 500 m n. m. a může napadnout od 1 do 10 cm sněhu. V neděli se sníh může objevit i pod 300 m n. m. a znovu modely odhadují, že napadne maximálně do 10 cm. Ještě i v pondělí bude chladno – sněhové přeháňky čekáme i v nížinách, četnější budou ale na horách. Žádnou extra porci sněhu ale nečekejme – maximálně do 3 cm. Přitom pořád musíme mít na mysli, že odhad množství sněhu je pro numerické modely jednou z nejsložitějších úloh. S každým výpočtem jsou ale vždycky čísla o něco přesnější. Právě pondělí by mělo být nejchladnějším dnem. Pak se zřejmě začne pozvolna oteplovat. V nížinách se teploty ale nedostanou nad 10 °C.


      Hranice sněžení     Kolik napadne sněhu?
pátek     700 m n. m.     0 – 20 cm
sobota     500 m n. m.     1 – 10 cm
neděle     300 m n. m.     0 – 10 cm
pondělí     i v nížinách     0 – 3 cm


Ochlazení přijde nejen k nám, ale i do Alp. Studený vzduch se dostane přibližně až po 40 rovnoběžku, což znamená, že pár centimetrů může napadnout například i v Apeninách.


Teploty v Evropě dnes (zdroj: www.wetteronline.de)Teploty v Evropě v pátek (zdroj: www.wetteronline.de)Teploty v Evropě v sobotu (zdroj: www.wetteronline.de)Teploty v Evropě v neděli (zdroj: www.wetteronline.de)Teploty v Evropě v pondělí (zdroj: www.wetteronline.de)


Pro Alpy to vypadá docela sympaticky! Když se podíváte na mapu, která ukazuje, kolik sněhu by mělo napadnout do pondělního rána, je jasné, že nejlíp na tom bude oblast kolem Mont Blancu – tam zřejmě i přes metr. Podobně na tom budou i Bernské Alpy. V Rakousku napadne nejvíc na západě - na 30 cm se můžou těšit třeba na Silvrettě.


Kolik sněhu napadne do pondělního rána (zdroj: www.bergfex.at)


A jak je celý tenhle popsaný scénář pravděpodobný? Na to musí odpovědět ansámbly. Díváte-li se na oblast na pomezí mezi Francií a Itálií, je jasné, že po sobotním výrazném „sněhopádu“ se prudce ochladí a těsně kolem průměru (to je ta červená čára) se teploty budou držet i dál.


AS francouzské Alpy (zdroj: www.wetterzentrale.de)


Pro Rakousko se modely shodují v tom, že napadne míň a po následném ochlazení se znovu vrátí teploty ke svým listopadovým obvyklostem.


AS rakouské Alpy (zdroj: www.wetterzentrale.de)


Pro nás je teplotní scénář hodně podobný do 24. listopadu, ale pak se zdá, že se teploty budou držet spíš nad průměrem. Soudě podle rozptylu jednotlivých ansámblů je to ale scénář sice nejpravděpodob­nější, ale ne jistý.


AS Česko (zdroj: www.wetterzentrale.de)


Takže? Užijme si víkendovou ochutnávku a doufejme, že se letos máme na co těšit.