VÁŠ MOZEK NENÍ NEZRANITELNÝ

Mozek je nejdůležitějším orgánem v těle. Vaše schopnost myslet, cítit, komunikovat nebo dýchat vyžaduje funkční mozek. Bez mozku nejste nic. Ale bohužel – mozek je velice zranitelný. Lebka je první ochranou mozku před poškozením. Mezi lebkou a mozkem je další ochranná vrstva nazvaná mozkomíšní mok. Těmito přirozenými ochrannými vrstvami nás vybavila příroda. A pravěký sběrač či lovec ani jiné nepotřeboval. Bohužel, přirozená ochrana mozku však selhává v momentě, když z ničeho nic upadnete třeba na zledovatělé sjezdovce.

MECHANIKA PÁDU

Přestože žádné dva pády nejsou totožné, registrujeme dvě hlavní síly – lineární a rotační – které jsou spojeny s úrazy mozku.

1. LINEÁRNÍ SÍLY

Vznikají v případě přímého nárazu (např. do stromu nebo do zdi).

ROTAČNÍ SÍLY

Vznikají v případě, kdy vaše hlava narazí na překážku pod úhlem, což zapříčiní pootočení mozku vůči lebce a následné poranění mozku.

JAK VÁS CHRÁNÍ LYŽAŘSKÁ PŘILBA S MIPS?

Každá přilba Giro je vybavena EPS polystyrenovou skořepinou, která se při nárazu deformuje, a snižuje tak přenos sil na mozek. Je to taková druhá lebka. Nová technologie MIPS (Multi-Directional Impact Protection System) posouvá přesměrování sil ještě o krok dále. S jakým cílem? Dále omezit rotační síly působící na mozek.

MIPS POSKYTUJE ZVÝŠENOU OCHRANU V URČITÝCH TYPECH NÁRAZŮ

Přilba vybavená technologií MIPS se skládá ze tří hlavních částí: EPS polystyrenová skořepina, kluzná vložka MIPS a elastomery, které první dvě části spojují. V případě nárazu pod úhlem se elastomery natáhnou, a umožní tak mírný pohyb kluzné MIPS vložky vůči skořepině přilby, čímž dojde k absorpci rotačních sil. Jedná se o pohyb v řádu milimetrů, ale i těchto pár milimetrů, během oněch kritických 2 milisekund, může výrazně snížit množství rotačních sil, které by se jinak přenesly až na mozek.

MIPS JSME OTESTOVALI

Dva roky jsme věnovali spolupráci s tvůrci technologie MIPS®. Ta byla vyvinuta během kooperace vědců v nemocnici Karolinska a v Národním institutu technologií ve Stockholmu. Koncept MIPS® je založen na 19 letech akademického výzkumu. Díky našemu vlastnímu rozsáhlému testování věříme, že přilby vybavené technologií MIPS® mohou poskytnout vyšší míru ochrany při určitém typu nárazu. A to je důvod, proč zařazujeme technologii MIPS® do nabídky našich zimních přileb Giro.

TECHNOLOGIÍ MIPS JSOU VYBAVENY TYTO ZIMNÍ PŘILBY GIRO: Range MIPS, Nine MIPS, Era MIPS


JAK FUNGUJE MIPS A MECHANIKA PÁDU

Co se děje v případě pádu, jaké síly působí na vaši hlavu a mozek a jak funguje systém MIPS?


SIMULACE FUNKCE SYSTÉMU MIPS V LYŽAŘSKÉ PŘILBĚ

GIRO NINE MIPS SNOW HELMET


GIRO RANGE MIPS SNOW HELMETGIRO SNOW – RANGE MIPS HELMET WITH CONFORM FIT & MIPS TECHNOLOGY

Kompletní přehled lyžařských (a také cyklistických) přileb Giro se systémem MIPS® a seznam prodejců najdete na www.mipsprilby.cz.

Můžete si také prohlédnout elektronický katalog Giro Snow 2015/2016.

Výhradním dovozcem přileb Giro pro Česko a Slovensko je firma Progress Cycle, a. s.

www.progresscycle.cz