Pravděpodobně nikoho z typických dovolenkářů ženoucích se do vyhlášených středisek jako jsou Zauchensee a celá oblast Flachau nenapadne přibrzdit v Altenmarktu, případně v Radstadtu a jít si zalyžovat na místní domácí kopec. Proč taky? Jednou jedu do Rakouska na dovolenou, tak nebudu lyžovat na rakouském Klínovci! Přesto důvodů, proč v této oblasti zvolit menší středisko dostupné z centra Altenmarktu či Radstadtu, je mnoho. Jedním z nejzásadnějších bylo i pro mne počasí. Zatímco v 10 kilometrů vzdáleném Zauchensee nebylo na krok vidět a na vrcholcích vládl „Mistr Vichr“, na 1 571 metrů vysoké Kemandhöhe je klid a dobrou viditelnost zajišťují sjezdovky vedené převážně v lesním porostu.

Druhým důvodem je pak zalidněnost. V nabitých prázdninových termínech směřují všichni do okolních oblastí, zejména pak do oblíbené arény Flachau, a ani Zauchensee na tom není s náporem turistů zrovna růžově. Přitom v Altenmarktu potkáte maximálně lyžařské výcviky a odpoledne pár místních, kteří se po práci rozhodli stihnout ještě pár kopců. A těch „pár kopců“ přitom stojí i za to a Altenmarkt Radstadt není pouhou únikovou alternativou pro šeredné a turistické dny. Jak se tu lyžuje?

Vzhledem k tomu, že vám nikdo nepřekáží a šířkou se při stavbě sjezdovek opravdu nešetřilo, tak nadmíru dobře. Přístup do střediska můžete zvolit z Altenmarktu, nebo z Radstadtu. Na obou místech zaparkujete samozřejmě zdarma, ale hlavně přímo u nástupní stanice kabinky, která vás odveze až na zmíněnou Kemandhöhe, která svojí nadmořskou výškou konkuruje pouze naší Sněžce. Je opravdu jedno, zda začnete lyžovat z centra Radstadtu, nebo Altenmarktu. Z obou míst vede až na vrchol kabinková lanovka, obě strany kopce pak disponují ještě sedačkou a malým tréninkovým vlekem. Tedy jako přes kopírák. Celkově disponuje oblast 17 kilometry sjezdovek, což je na to „naše domácí lyžování“ zcela dostatečné. 9 kilometrů sjezdovek je značeno modře, sedm červeně a poslední zbývající kilometr má barvu černou a vzhledem k nízké návštěvnosti střediska i úrovni lyžařů, kteří se v takových střediscích pohybují, se na černé „trojce“ svezete velmi dobře i odpoledne. Atrakcí pro děti, ale vlastně i jejich rodiče je pak 6 kilometrů dlouhá osvětlená sáňkařská dráha.

Středisko samozřejmě disponuje vším, co je k životu těch nejmenších i největších lyžařů třeba. Lyžařská škola, dětské parky, několik stylových restaurací přímo na svahu, kde si pochutnáte na místních specialitách za stejné ceny, jako ve velkých střediscích v samoobslužných fastfoodech.

Altenmarkt Radstadt patří do velké oblasti Salzburger Sportwelt a zároveň do ještě větší superoblasti Ski amade, takže pokud máte tamější skipas, můžete tento kopec navštívit při své dovolené třeba jen odpoledne na „kukačku“, abyste viděli, že nekecám. Tahle oblast se pro kvalitní lyžování i trénink bez lidí na dobře upravených tratích stala jednou z mých nejoblíbenějších.

Více informací na Altenmarkt-Zauchensee