Areál Špičák byl léta „haněný“ za dostupnost, respektive nedostupnost z příliš vzdáleného anebo placeného parkování. Letos už jsme mohli zaparkovat jinak - na novém bezplatném parkování umístěném naproti hotelu Stella. Kromě spojovací sjezdovky do areálu je tu i pokladna, takže s permicí v kapse můžete po zdolání několika betonových schůdků rovnou na lyže. Zpět vás vyveze přibližovací poma – nemusíte se tedy bát, že byste po lyžovačce museli zmíněný svah šlapat pěšky.


Zima si letos – nejen u nás – dala skutečně na čas. O to víc jsme se v půlce ledna na Špičáku radovali z pořádné sněhové peřiny, která nyní zakrývá špičácké sjezdovky v tloušťce až 60 cm a v dalších dnech to možná bude ještě víc (tedy v době, kdy budete číst tento článek :-)). Zatímco od středy se spustil i provoz cvičné sjezdovky na Sirotku, od čtvrtka už to byla i spodní část Šance. Na té se konečně dalo užít i freeride v prašanu, takže na Špičák tentokrát vyražte klidně i se širšími lyžemi.


Co se týká samotného lyžování, byly již v provozu kromě Lubského svahu všechny sjezdovky. Na zdejších sjezdovkách se mi díky množství odboček nejvíc líbí možnost je různě kombinovat, a to skoro po celé délce. Začnete třeba na „dvojce“, přejedete na „jedničku“ z té můžete po chvíli zpět na „dvojku“ a z ní ještě odbočit na červenou „trojku“. Zmíněná „trojka“ je už po léta mou oblíbenou, a to díky jednak zábavným hrankám a zatáčkám v horní části, a jednak díky prudkému dlouhému padáku ve spodní části.


A kde si co zakousnout? U nástupu lanovky servíruje teplá jídla tradičně (chata) Hanička a Blaženka. Klobásu, vepřovou krkovici, polévku, nápoje a další menší občerstvení dostanete i ve Skibaru s velkou terasou. Komornější atmosféru nabídne občerstvení U Sekyrek, které si získává mou přízeň díky takovým pochoutkám, jako je třeba chleba s domácím sádlem a škvarkami. Tentokrát jsem se rozhodla vyzkoušet pro mě novinku Nutelino (40 Kč) – dostala jsem skleničku „vymazanou“ nutelou zalitou ristrettem a navrch se šlehačkou posypanou strouhanými ořechy.


Půjčovna na Špičáku je poměrně slušně vybavená. Kromě lyží nebo snowboardů si tu můžete půjčit i skitouringové vybavení a nově půjčovna nabídne k testování nejnovější modely lyží Rossignol. Zastoupené jsou modely ve všech kategoriích (race, allmountain, freeride, freestyle) a navíc je každý model i v dámské verzi. Celodenní testování „rosiňolek“ vyjde na 480 Kč.


Pokud byste chtěli změnit nástroj, můžete zkusit „fatbike“, tedy kolo s tlustými pneumatikami určenými na sníh. Na celý den za zapůjčení „tlusťocha“ zaplatíte 530 Kč. My sice daleko nedojeli, ale předpokládáme, že srandu si na tom člověk užije. :-)


Kromě klasické denní lyžařské školy nabízí ski areál Špičák i víkendové kurzy, které trvají 6 víkendů a rozděleni jste dle výkonnosti i věku. Novinkou jsou freestylové základy a žáci mají dokonce zdarma úrazové pojištění. Začátečníci, kteří nemají v úmyslu navštívit lyžařskou školu, mohou na chuť prvním obloučkům přicházet na sjezdovce Sirotek nebo Spodní Šanci.


Lyžařský areál Špičák je další středisko zahrnuté do projektu „ČD Ski“, takže jedete-li na Špičák vlakem, dostanete na pokladně po předložení jízdenky 20% slevu na celodenní skipas. Vlakové nádraží je navíc šikovně umístěné přímo pod areálem, takže už není potřeba využívat žádné další dopravy.Špičáčtí lyžaři, předběžně si poznamenejte datum 30. 1. 2016, kdy na tento šumavský kopec zavítá stánek SNOW tour, tedy budete moct zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle SMITH nebo rukavice LEVEL.


Špičák v kostce

  • Vzdálenost z Prahy – 164 km
  • Celodenní skipas dospělý – 490 až 610 Kč
  • Celodenní skipas mládež (roč. 2001 - 2009) – 325 až 405 Kč
  • Celodenní skipas dítě (roč. 2010 a mladší) – 70 až 85 Kč
  • Celodenní skipas senior (roč. 1946 - 1955) – 20% sleva
  • Celodenní skipas senior (roč. 1945 a starší) – 80% sleva
  • Parkování - zdarma, vedle sjezdovky, s pokladnouPři reportech jsme používali lyže značky FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle SMITH, rukavice LEVEL a hodinky GARMIN Fénix 3. Do střediska nás dovezl vůz HYUNDAI Tucson a fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: