Na snímku níže je distributor italské lyžařské obuvi HAGAN, který si nechal tuto vložku zhotovit do své obuvi přímo na stánku Superfeet. Byl doslova nadšen, jak rychle, snadno a kvalitně ji lze vyrobit na míru to jakékoliv lyžařské obuvi
Je známo, že používáním kvalitních ortopedických vložek v obuvi je důležité při výkonu sportu nejen jako prevence, ale hlavně v případě když už nějaké problémy s nohama máme. Zejména to platí u vrcholových sportovců, kde je důležité sledovat také jakou funkci a výkon poskytnou při dlouhotrvající námaze.


V čem jsou ortopedické vložky Superfeet výjimečné?

Superfeet se liší od většiny ortopedických vložek vyráběných konkurenty tím, že jsou pevné a pružné, ne měkké. A v tom je propastný rozdíl. Na polštáři je příjemné ležet při relaxaci, ne spát, protože se tělo unaví. Podobně na měkkých vložkách není příjemné dlouhodobě stát a chodit nebo běhat. Tak proč si dávat polštář dovnitř své boty? Vložka v botě musí zajistit pružnou podporu klenby a hluboké zapouzdření paty. Systém ADD/APT™ od firmy Superfeet poskytuje důmyslnou podporu zadního segmentu nohy a kontroluje správnou modelaci klenby nohy. Materiály, ze kterých jsou vyrobeny (pružné speciální plasty nebo karbon) respektují nároky na správnou fyziologii funkce nohy, mezi nichž patří také propriocepce a motorika. To zvyšuje nejen fit a komfort nohy ve sportovní obuvi, ale pomáhá i udržet rovnoměrnou distribuci reakčních sil na plosku chodidla a správný přechod těchto sil v průběhu celého kroku. Výsledkem je ergonomický pohyb nohou, a tím vyšší výkon sportovce. Proto jsme jako první přivedli do České republiky vložky Superfeet a děláme to již 8 let.

Čtenářům časopisu SNOW bychom rádi představili program Superfeet pro zimní sporty zejména lyžování a snowboarding.


Nový typ lyžařské vložky Custom CARBON Winter™ (pro profesionály i lyžařské nadšence)


Popis a benefity vložky:

Vložka je zhotovena vakuovým tvarováním na přístroji fitPOD, (více na http://superfeet.cz/…-awars-2015/. fitPOD splňuje podmínky tzv. non weigt – bearing technologie, když tvarování vložky se děje ve tvarovacím ústrojí v ideální funkční poloze (vysvětleno níže v článku). V této poloze se jednoduchým postupem tvaruje předehřátá vložka přímo na nohu pomocí podtlaku. Tento vakuový systém tvarování je patentovaný pod názvem Bio Vac® Systém.

Technická charakteristika vložky:

 • hluboká patní miska (polohuje správné postavení patní kosti a současně mobilizuje měkkou tkáň pod patou, což napomáhá přirozené absorpci nárazů)
 • přesné vakuové tvarování zabezpečí maximální přizpůsobení se "edge to edge" kontroly jízdy po hranách lyží
 • zlepšuje rovnováhu, pohodlí a přenos energie
 • outlast® & vrstva eliminuje pach, udržuje svěžest a teplo
 • pevná pěnová vrstva (podporuje a tlumí nárazy v celé délce nohy)
 • stabilizační pouzdro (podepírá zadní segment nohy a poskytuje strukturu a stabilitu pěnové vrstvě)

Typy OTC vložek pro lyžování a snowboarding

OTC (over the counter), jsou vložky předem zhotovené podle principu non weight - bearing tvarování v továrnách společnosti Superfeet. Svým výkonem se o mnoho neliší od top produktu Custom Carbon Winter™ a jejich nespornou výhodou je, že si ji můžete pořídit snadno přes internet na našem webu http://superfeet.cz/e-shop/ a za poměrně výhodnou cenu. Jejich velikost si upravíte doma podle návodu zastřižením v jejich přední části podle velikosti původní vložky, kterou vyjmete z boty a sami si pak vložku Superfeet vsunete do boty. V nabídce jsou tyto různé typy vložek, jejichž popis je dostupný kliknutím na každou z níže uvedených položek.
Všechny vložky mají kvalitní podpůrné stabilizační segmenty, které pracují na podobném principu jako vložka Custom CARBON Winter™ a všechny jsou na povrchu opatřeny materiálem vlna Merino nebo Outlast®, který poskytne noze tepelnou pohodu a zajistí zdravé mikroklima účinnou antibakteriální látkou.


merinoWHITE REDhot hotPINK


Pro lyžaře, kteří upřednostňují co nejmenší objem boty pro nohu, ale tak aby samozřejmě bota netlačila a noha měla maximální podporu srovnatelnou s vložkou Carbon Winter je určena novinka pod názvem CARBON a nebo pružnější typ Black.


CARBON BLACK

Výhody správné polohy nohy při lyžování pomocí vložek Superfeet

 • větší komfort
 • větší kontrola jízdy po hranách lyží
 • větší síla
 • eliminace rizikových míst na noze (odřeniny a otlaky)

Superfeet axiálním vyrovnáním paty stabilizuje kosti a klouby na noze a dosáhne se těsnějšího padnutí nohy do boty (fit). Tím se redukuje pohyb nohy v botě a srovná se kloubní řetězec pata - koleno - kyčel.


Rozdíl lyžařského postoje bez správného podepření a s podepřením Superfeet


Bez správné podepření nohy uvnitř lyžařské obuvi nelze udržet rovnoběžně správné axiální postavení nohou při lyžařském oblouku a jízdu po hraně spodní lyže s vertikálním pohybem těžiště lyžaře shora dolů.


Ideální funkční poloha

Důležitý biomechanický poznatek funkce nohy, který technologie tvarování vložek Superfeet respektuje, je její ideální funkční poloha. Je to v podstatě tzv. neutrální postavení nohy charakterizované správným postavením patní kosti, neutrální osou subtalárního kloubu a zamknutím Chopartova kloubu. Tohoto postavení lze dosáhnout pouze tehdy, když noha není zatížena váhou těla. Budeme-li aplikovat při této poloze tvarovací proces, pak lze dosáhnout TVARU konečného produktu, který bude podepírat nohu tak, aby při jejím pohybu byla výsledkem biomechanicky správná funkce nohy.

Poznámka: Zatížení – to je fáze kdy na noze stojíme, byť jen částečně (když např. sedíme a nohy máme opřeny o zem). Chodidlo se pak působením vertikálních sil způsobené vlastní váhou těla deformuje. S příchodem technologie zhotovování vložek bez zatížení (non weigt bearing proces) do ČR, upozorňujeme na tento nesprávný tvarovací postup, který se často u nás při zhotovování vložek používá. Nesprávný postup je charakteristický tím, že k tvarovacímu procesu vložek dochází v transverzální rovině a tvarovaná vložka se nachází mezi ploskou nohy, která je zatížena a formovací hmotou – neexistuje volný prostor pro zabezpečení správného polohování nohy a tvarování je nepřesné.

Obrázky níže znázorňují deformaci nohy ve třech rovinách těla při zatížení bez podepření a následující další obrázky správné postavení nohy s podepřením Superfeet.


Nesprávně podepřená noha nemá tvar a vykazuje tyto patokineziologické pohyby základních kostí a kloubů:

 • hlezenní kost rotuje dovnitř s pohybem směrem dolů (plantární flexe)
 • holenní kost rotuje dovnitř
 • patní kost (pata) klesá
 • subtalární kloub je v maximální pronaci a nemůže re-supinovat
 • zadní a střední segment nohy je v nestabilní poloze

Noha podepřená vložkou Superfeet má tvar a vykazuje správné biomechanické pohyby kostí a kloubů ve smyslu jejich pronace a supinace – zadní a střední segment nohy je stabilní.Prodejci Superfeet v ČR


www.superfeet.cz
Příloha určená pro prodejny: vakuové tvarováním na přístroji fitPOD

FitPOD technologie představuje snadno přemístitelný přístroj, který můžete umístit do každého prostoru ve vaší prodejně. Má zabudovaný laserový vysílač, jehož paprsek vám umožňuje polohovat nohu před tvarováním do ideální funkční polohy. V této poloze se jednoduchým postupem tvaruje předehřátá vložka přímo na nohu pomocí podtlaku. Tento vakuový systém tvarování je patentovaný pod názvem Bio Vac® Systém.

Na videu jsou vidět hlavní fáze procesu:

 • předehřívání ¾ stabilizačního segmentu a roztavení termolepidla (potřebný čas 3 min.)
 • tvarování vložky pomocí podtlaku při kterém dochází ke spojení stabilizačního segmentu s předtvarovanou vložkou v plné délce nohy (čas 3 min.)

Superfeet fitPod from Superfeet on Vimeo.kontakt: Ing. Milan Borský - mborsky@proteching.cz