Tento článek vyšel v rámci seriálu SNOW tour 1. února 2016.


Alpe Cermis

V Alpe Cemis na nás čekaly pisty s velmi příjemným povrchem – sjezdovky nebyly ani měkké nebo boulovité, ani ledové, či přemrzlé, takže se do nich krásně zařezávaly hrany lyží a carvovalo se jedna radost. Alpe Cermis se mi obecně líbí kvůli rozmanitosti sjezdovek, protože tu najdete jak modré široké dálnice, tak i členité červené sjezdovky s nějakým tím esíčkem nebo padákem.


A je tu i moje nejoblíbenější sjezdovka, jíž je černá Olympia vedoucí ze samého vrcholu až dolů k městu Cavalese. Sjezdovka je sice prudká jak střecha, ale je pěkně široká a přehledná a navíc pro zpestření jízdy nabídne i několik ostřejších zatáček. Pro mě je nejzábavnějším úsekem sjezdovky část od dolní stanice sedačkové lanovky Costabella k nástupní stanici kabinkové lanovky Dosso Larici–Cermis, kde se jedou pořádný „bomby“!


Už loni na jaře jsme byli okouzleni vstřícným přístupem majitelky restaurace v horské chatě Paion a letos tomu nebylo jinak. Teď už k českému „Pivo?“ přidala i „Ahoj, jak se máš?“ – asi bychom se pro ni měli také něco italského naučit. :-) Co se týká specialit, klasicky si tu můžete dopřát tagliatelle, gnocchi nebo lasagne (okolo 10 eur). Tradiční místní specialitou je polenta s houbami a jelenem, neodolali jsme ani známým knedlíčkům, které v jídelníčku najdete pod označením canederli.


Pokud máte spíš žízeň než hlad, hodí se kulatý bar přímo u chaty Paion. Italskou kávu či švestkový šňaps La Prugna si můžete vychutnávat na terase v kožíšku při západu slunce.


Latemar

Nástupními středisky do lyžařské houpačky pod Latemarem jsou Obereggen, Pampeago a Predazzo. Zatímco v Pampeagu už jste poměrně vysoko, a tedy téměř v centru dění, z Predazza se ještě nějaký ten kus povezete kabinkovou lanovkou, než se dostanete k pletenci sjezdovek. My zvolili tu delší variantu, a tak naše první manšestrová jízda vedly ze sedla Feudo do mezistanice Gardone. Tato část je sympatická tím, že sjezdovky jsou prudké tak akorát a střídají se rozlehlejší prostranství s o něco užšími zatáčkami.


V Latemaru, na rozdíl od Alpe Cermis, už fungovaly i další lyžařské atrakce jako třeba měřené slalomy, snowpark, skicrossová trať a dětský park. Celkově byl Latemar rušnější, takže jsme si ze sjezdovek rádi odskočili do měřeného slalomu u sedačkové lanovky Campanil.


Stejně tak jako loni, tak i letos nás zlákal snowpark Obereggen, který najdete prakticky v samém centru Latemaru pod sedačkovou lanovkou Obereggen. Sice nebyl ještě v plném provozu, takže fungoval jen jeden big air, na druhou stranu menších skoků bylo hned několik, stejně tak zábradlí a různých beden. Osobně velmi pozitivně hodnotím skoky, které jsou stavěné pro začátečníky a ačkoli já ani moje kolegyně Hanka žádné skokanky nejsme. Skokánky byly tak příjemně postavené, že jsme se nebály zkusit ani naše první roznožky!
P.S. Doufáme, že příště už na fotce takhle pofrčíme salto vzad…;-)


V Latemaru jsme na svačinku zašli do doporučené horské chaty Feudo. I tady je možnost najíst se buď vevnitř, nebo na prosluněné terase venku nebo i v lehátku před chatou. Na svačinu jsme se tu nechali zlákat na tiramisu, piškotový dort a kousky pizzy s aperolem a bombardinem. Musím říct, že bombardino bylo tak poctivé, až jsem v něm snad poprvé cítila opravdu alkohol.


Alpe Lusia

Do areálu Alpe Lusia tradičně nastupujeme nad městečkem Moena, kde lze parkovat přímo u sjezdovky. Ke sjezdovkám vyráží kabinková lanovka vedoucí na mou oblíbenou černou sjezdovkou Fiamme Oro. Sjezdovka mi profilem hodně připomíná černou trať Olmypia v Alpe Cermis, takže oceňuju stejné parametry – prudký, ale zároveň velmi přehledný a široký svah, sem tam s nějakou tou kompresí v zatáčce, kde o rychlost opravdu není nouze.


Druhá strana kopce svažující se směrem k městu Bellamonte se prakticky skládá ze dvou částí – zatímco horní část má i červené sjezdovky, spodní část sestává z přehledných modrých tratí. V horní části opět najdeme hravé atrakce jako je měřený slalom, měřený rychlostní úsek a skicrossovou trať. Ta je jednak zábavná startovací bránou, takže si to můžete pěkně poctivě rozdat ve čtyřech už od samotného startu, a jednak to není trať pro žádné „třasořitky“, protože schopnost sešlapávat boule vás prověří ve vyšší rychlosti, než je tomu u běžných skicrossových tratí.


Spodní část Alpe Lusie se vyznačuje pohodovými modrými sjezdovkami, takže není divu, že právě v této části jsou situované atrakce pro děti – slalom se zvířaty nebo dětský park u spodní stanice sedačkové lanovky Castelir–Le Fassane. Atrakcí v dětském parku tu však bylo podstatně méně než loni na jaře, takže jsme napočítali jen pár slalomových překážek a dlouhý pojízdný pás. Na druhou stranu reputaci tomuto dětskému zázemí napravil dětský koutek poskládaný z různých prolézaček, klouzaček nebo houpacích koníků.


Také v Alpe Lusii najdete hned několik malebně vyhlížejících horských chat, které lákají k občerstvení. My si po skvělé loňské zkušenosti opět zvolili tu pohádkovou s hradem a potůčky mezi stoly – Ciamp de le Strie, kde nás pohostili tradičními canederli, dále špagety carbonara a pizzou. Ceny jídel se v celém Fiemme pohybují průměrně od 10 do 15 eur, za něž dostanete porci, která by klidně mohla být pro dva.


Nelyžařské vyžití v podobě relaxu a odpočinku jsme našli v bazénu v Cavalese, kde se nachází také relaxační centrum Arete klub. Ten jsme na vlastní kůži vyzkoušeli, takže doporučit můžeme saunový rituál, kdy dostanete speciální černé prádlo a klobouček na hlavu a o víření tepla se bude starat profesionální saunerka. Relaxovat dále můžete i ve finské a bio sauně, nebo se můžete nechat masírovat celými plochami dlaní.


Co se týká vodních atrakcí, jsou tu tobogán, vířivky i venkovní bazén s masážními tryskami. Počítejte s povinností nosit koupací čepici a s trochu nižšími teplotami vody, než jsme u nás zvyklí.Ve Fiemme je celá řada útulných hotýlků s příjemnou italskou atmosférou. Jedním takovým je hotel Al Polo v Zianu, který mimo jiné disponuje i originálním wellnessem s bazénkem „ve skalách“, saunou i solárkem. Co se týká večeří, vybrat si můžete ze 3 až 4 předkrmů a 3 hlavních jídel. Mlsné jazýčky pak ocení poctivě připravený dezert, jako je třeba čokoládový košíček s pudingem.


Val di Fiemme v kostce:

Vzdálenost z Prahy     7 h 48 min
Celodenní skipas dospělý (roč. 1996 a starší)     45 eur
Celodenní skipas mládež (roč. 99 a mladší)     31 eur
Celodenní skipas senior (roč. 1950 a starší)     40,50 eur
Děti do 8 let     zdarma
Parkování     zdarma vždy u nástupu lanovek
Při reportech jsme používali lyže značky FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle SMITH, rukavice LEVEL a hodinky GARMIN Fénix 3. Do střediska nás dovezl vůz HYUNDAI Tucson a fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG.
Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!Partneři SNOW tour: