Uvedené sněhové profily jsou celoevropsky zveřejňovány na stránkách EAWS - European Avalanche Warning Services (www.avalanches.org). Na těchto stránkách freerideři, skialpinisté, horští vůdci, záchranáři najdou aktuální informace o stabilitě sněhové pokrývky s prolinky na národní lavinové stránky. V Evropě jsou na stránkách zastoupeny všechny státy, vyjma Ukrajiny. Od doby konání ZOH každý týden zasílá sněhový profil i služba ze Soči, z kavkazského pohoří v oblasti Krasnaja Poljana.

V rámci malého grantu Visegradského mezinárodního fondu (IVF) se dva vybraní ukrajinští horští vůdci a dobrovolní záchranáři zúčastnili ve dnech 24. až 30. 1. 2016 „zimní školy“ pro záchranáře Horské služby ČR. Především horští vůdci se svými skupinami se v odlehlých ukrajinských horách setkávají s lavinovým nebezpečím přímo a díky podpoře a spolupráci s HS ČR jim profesionální kurz kromě zásad lavinové prevence ukázal praktické postupy při ošetřování a transport zraněných do vzdáleného místa. V našich horách je první pomoc díky husté síti horských chat, dostupnosti horské služby, rychlému přístupu údolím otázkou desítek minut, v ukrajinských horách se jedná řádově o desítky hodin. Předchozí kurzy IVF dávaly důraz právě na praktické postupy při záchraně v nedostupných ukrajinských Karpatech (více http://karpaty.net/…urz-2016.htm ), které budou proškolení ukrajinští účastníci předávat v rámci svých kurzů ukrajinským kolegům a lyžařským komunitám na Ukrajině, pohybujících se ve volném terénu.

Především na testy stability sněhu a sněhové profily byl zaměřen návazný kurz ve Stredisku lavinové prevencie v Liptovském Hrádku, jehož cílem byla příprava ukrajinských účastníků na zadávání sněhových profilů do celoevropské databáze EAWS. Bohužel sněhové podmínky nepřály a o víkendu 31.1 nebylo možné v rámci praktické části najít v Tatrách učebnicový sněhový profil. V Žiarské dolině byl v rámci kurzu vykopán sněhový profil, který následně účastníci pod vedením lavinového specialisty Milana Lizucha zaznamenali do programu „SnoProfiler“ (http://www.lawis.at/…le/index.php?…).

I v oblasti ukrajinských Karpat je tuto zimu nutné posuzovat lavinové nebezpečí s ohledem na lokální podmínky (nadmořská výška, expozice svahu, převátý sníh) o čemž se přesvědčila skupina freeriderů ve dnech 6. a 7. února v blízkosti areálu Dragobrat při uvolnění spontánní laviny, kdy byl na stránkách lavinového bulletinu www.karpaty.net/laviny zveřejněn 2. stupeň lavinového nebezpečí s upozorněním „Sněhová pokrývka je jen mírně zpevněná. Je možný výskyt splazů a malých lavin. Lavinové nebezpečí má velmi lokální charakter.“ Tuto doplňující informaci potvrdil i první zveřejněný sněhový profil ukrajinských účastníků kurzu IVF na stránkách EAWS http://www.lawis.at/…ile_3101.png?… , pořízený v pohoří Černohora v nadmořské výšce 1600 m na svahu strmém 32°. S administrátorem stránek EAWS je však nutné ještě doladit umístění sněhových profilů do oblasti Ukrajiny (nyní se nachází v sekci „Other“), dá se však předpokládat, že v následujících týdnech ukrajinští účastníci odborných školení IVF budou na těchto veřejně dostupných stránkách upřesňovat lavinovou situaci z pohledu lokální podmínek v nejvyšších partiích pohoří Černohora.

Více informací o projektu IVF na Ukrajině:

http://karpaty.net/…ima-2015.htm
http://karpaty.net/…ima_2015.htm
http://karpaty.net/…konosich.htm
http://www.karpaty.net/…e-a-mlze.htm