Cerkno - pro rodiny s dětmi

Lyžařský areál Cerkno je jedním z největších ve Slovinsku, s nejmodernější sedačkovou lanovkou a s velmi všestranným zaměřením – pohybují se tu závodníci, rodinky, pohodoví carveři i třeba skialpinisté.


Areál je doslova rozdělen na modrou a červenou část. Na modrých tratích řádily téměř výhradně děti s méně zdatnými lyžaři a dle jejich usměvavých tváří jim k lyžařskému štěstí nic nechybělo.


Pro ty úplně nejmenší je k dispozici pojízdný koberec, kolotoč s nafukovacími kruhy a další výukové prvky.


Pro vyznavače červených sjezdovek bude pomyslným vítězem Cerkna, ale možná i celého Slovinska, sjezdovka s lapidárním označením č. 3 – hned tak se totiž neomrzí. V horní pasáži díky své šířce dovoluje velmi dlouhé oblouky, přitom je tak akorát skloněná, že nevyžaduje agresivní jízdu ani brzdění. Pokud si chcete užívat jen tuto pohodovou, lehce sportovní část, využijete kotvu. Poslední třetina tratě už ve sklonu poměrně přitvrdí, zato se vyvezete pohodlněji – odpojitelnou čtyřsedačkou.


Ke smůle jednoho lyžaře jsem byl svědkem zásahu záchranářů a helikoptéry – působil velmi profesionálně a organizovaně, takže ani v tomto ohledu se ve Slovinsku nemusíte bát.


Na výstupu z lanovek čeká samoobslužná restaurace s nabídkou standardních evropských jídel, ale i chutnými klasickými slovinskými klobásami.


K ubytování můžete využít ve všech ohledech dobrý hotel Cerkno, kde nechybí ani 25metrový bazén se saunou.Vogel - dobrodružství na přírodním sněhu

Tento romantický areál upoutá už tím, že ačkoliv nemá prakticky žádné zasněžování, tak kvalita lyžování tím vůbec netrpěla. I když sněhová nadílka byla začátkem letošní zimy všude skoupá, ve Vogelu byly velmi slušně vysněženy prakticky všechny tratě – kromě sjezdu do údolí. Hlavní modrá sjezdovka má rodinný charakter a je jako dělaná pro malé anebo velké pohodové lyžaře.


Další sjezdovky jsou už členitější – nejzábavnější se mi jevila trať Kratky plaz v horní části areálu, která má sice červenou barvu, ale místy pocitově přechází až do černé. Název sice vystihuje její délku, což vynahradí její výživnost. V areálu najdete i skicrossovou dráhu, kde se hlavně děti uhoupou, a slušný snowpark i pro pokročilé freeskiery.


Celkově je Vogel malým areálem s velkými výhledy a útulnou atmosférou.


Velmi příjemné ubytování najdete v hotelu Bohinj s velmi dobrou gastronomií a akvaparkem hned naproti.Krvavec - sportovní středisko

Středisko s krvelačným názvem spolehlivě zabaví členitými červenými sjezdovkami, které doplňuje několik černých – zčásti pro závodníky a zčásti pro boulaře – a ještě jedna dlouhá okružní modrá pro pohodáře.


Pro děti je na Krvavci tu připraveno několik cvičných placů s pásem i kolotočem. Půjčovna je umístěna v horní stanici kabinkové lanovky, která vás dopravuje z údolí na sjezdovky, takže není nutné lyže tahat lanovkou a třeba ještě kus po parkovišti.


Netradičním zážitkem je večeře v kabinkové lanovce. V podstatě jde o obří „ruské kolo“, na kterém se vozíte s nádherným výhledem a zároveň dostatkem soukromí. V horní a dolní stanici se o vás stará personál, který servíruje nejrůznější pochutiny. Celá akce je pečlivě naplánovaná podle roční doby, aby začínala za světla s výhledem na horská panorámata, prošla západem slunce a končila za svitu měsíce.


K občerstvení můžete kromě stánků využít i hotel Krvavec uprostřed areálu – panenka ve slanině a jakási palačinka v podobě bramborového knedlíku, tvarohem a mákem daly nahlédnout do tajů slovinské kuchyně.Triglav Pokljuka – běžecké centrum Slovinska

Toto centrum závodů světového formátu v běžeckém lyžování i biatlonu, umístěné na náhorní plošině asi hodinu cesty na severozápad od Lublaně, má atmosféru trochu jako Nové Město na Moravě – proti němu má však navíc alpskou kulisu. Mimo závody je zpřístupněno veřejnosti.


Krom běhu na lyžích si v Pokljuce zde můžete udělat vycházku na sněžnicích nebo si vyzkoušet střelbu z biatlonové pušky. Nemusíte se bát – vleže snadno dáte čtyři z pěti terčů jako já.Maribor - svěťáková sjezdovka s hotelem

Lyžařský areál Mariborsko Pohorje na slovinsko-rakouském pomezí má jedno velké lákadlo – svěťákovou sjezdovku. Můžete si ji dát i ve večerních hodinách při osvětlení, a to v celé její délce.


Hned u spodní stanice kabinkové lanovky se nachází čtyřhvězdičkový hotel Ramada s wellnessem jak pro dospělé, tak děti, náročnější možná ocení i kosmetiku či kadeřníka. Bohaté rautové snídaně, zážitkové večeře a dobře zásobený lobby bar jsou s to zajistit opravdu příjemný pobyt.


Ubytovat se dá i v apartmánech, a to přímo u horní stanice kabinkové lanovky. Moderní komplex má prostorné pokoje a wellness, nechybí ani minimarket.Kranjska Gora

Jde o tradiční turistické letovisko s hotely téměř na sjezdovce, večerním lyžováním až do deseti hodin a apres-ski bary s živou hudbou.


Deset jízd na zhruba kilometrové osvětlené sjezdovce v Kranjske Goře zajistilo dostatečnou žízeň a párty mohla začít. Určitě vyzkoušejte Vopa bar!


Asi 15 km od letoviska v Mojstraně můžete navštívit alpské muzeum.


Prohlídka je pojatá interaktivní formou, tedy saháte, ovládáte (dotykem) nebo posloucháte. Na konci si ještě můžete vyhodnotit, jak jste byli pozorní a co jste se naučili o slovinských Alpách. Za odměnu pak dostanete památeční pohlednici s razítkem.
Postojna - obří jeskynní komplex

Postojna jama je druhá největší krápníková jeskyně na světě a je opravdu na co koukat – prohlídka je navíc perfektně organizovaná a velmi působivá, byť jde o masovou turistickou atrakci.


Ačkoliv krápníky nejsou zrovna typickým doplňkem lyžařského pobytu, v případ špatného počasí si můžete být jisti zážitkem, i když samozřejmě jiného druhu.Slovinsko v kostce:

  • vzdálenost z Prahy do všech areálů cca 6 až 7 hod.
  • potřebujete rakouskou dálniční známku (8 eur) a pokud pojedete dál než do Mariboru (tam se dá dálnice s cca 15minutovým zdržením objet), i slovinskou dálniční známku (15 eur)
  • půjčení lyží a bot cca 29 eur
  • denní skipas 29 až 31 eur
  • hlavní jídlo 5 až 10 eur
  • espreso s mlékem 1,50 eur
  • pivo 2,50 eur

Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!
Partneři SNOW tour: